‘Baskılara karşı kadınların umudu ve direnişi kazanacak’

  • 09:05 10 Mart 2019
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Tüm renkleriyle seçimlere hazırlanan kadınlar, sokak sokak, mahalle mahalle çalışma yürüterek, “Tüm baskılara karşı kadınlar kazanacak, kadınların umudu, direnişi kazanacak” diye vurguladı.
 
Seçim çalışmaları hızlı bir şekilde devam ederken, sokak sokak, mahalle mahalle çalışma yürütülüyor. Özellikle kadınlar hem renklilikleriyle hem de coşkularıyla gittikleri her yere seçim heyecanını yansıtıyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin geçtiğimiz günlerde kadın seçim beyannamesini açıklaması ile beraber kadınların kararlılığı ve iradesi tamamen ortaya çıktı.
 
‘Alanları terk etmedik, etmeyeceğiz’
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) Aktivisti Ceylan Aslan, seçimin kadınlar için önemli bir noktada durduğunu söyleyerek, bunun en büyük nedeninin ise kayyımların kadın kazanımlarına saldırması olduğunu belirtti. Ceylan, “Bizim kazanmaktan başka yolumuz yok” diyerek, kayyımların kadınlara ait ne varsa yok ettiğine işaret etti. Ceylan, “Anıtlarımızı yıktılar, kurumlarımızı kapattılar. Kayyımların atanmasının en büyük amacı da kazanımlarımızı hedef almaktı. Bu seçim bizim için çok önemli, bütün kazanımlarımızı kayyımların elinden geri alacağımız bir seçim olacak. Bu nedenle özellikle kadınlar alanlarda olmalı ve çalışmalarda yer almalıdır. Kadınlar olarak alanları terk etmedik, etmeyeceğiz” dedi. Ceylan son olarak, tüm kadınları sandıklara sahip çıkmaya ve alanlarda olmaya çağırdı.
 
‘Değerlerimizi yeniden inşa edeceğiz’
 
Her seçimde olduğu gibi bu seçime de kadınların coşkusunun ve heyecanının yansıyacağını ifade eden Hazro Belediye adayı Gülistan Ekti, kayyımların talan ve kıyım anlamına geldiğini vurguladı. Gülistan, “Kıyımın ve talanın olduğu yerde de barış ve huzur olmaz. Bu nedenle özellikle kadınların bu talana ve yıkıma karşı alanlarda olması gerekiyor” dedi. Kadın bedeni üzerinden, yaşamı üzerinden, kararları üzerinden siyaset yürütüldüğünün ve kadınlar olarak bunu kabul etmediklerinin altını çizen Gülistan, “Kürt halkına yönelik büyük bir savaş politikası yürütülüyor, ekonomik kriz var, yürütülemeyen bir yönetim var, kadın katliamları var, taciz ve tecavüz var ve biz bunlara karşı sandıklara giderek irademize sahip çıkmalıyız. Kayyımların yıktığı, kapattığı, ortadan kaldırdığı kazanımlarımızı, değerlerimizi yeniden inşa etmeliyiz” ifadelerini kullandı.
 
‘Kürt kadın mücadelesi faşizmi yenecek’
 
Kayyım atanan Şırnak Uludere Belediyesi Eşbaşkanı Zeynep Üren de, faşizmin tüm yollardan Kürtlerin kazanımlarına saldırdığını kaydetti. Kadın kazanımlarına ve haklarına yönelik saldırıların görmezden gelinmeyecek kadar açık bir şekilde yapıldığını aktaran Zeynep, “Bizim de bu saldırıları görmezden gelmeyeceğimiz çok iyi biliniyor. Kürt halkının, kadınların, demokrat tüm kesimlerin bu saldırıları yenmesi ve zafere ulaşması gerekiyor. Güçlüyüz, kararlıyız, önce belediyelerimizi sonra da tüm kazanımlarımızı geri alacağız” diye belirtti. 
 
Zeynep, Kürt kadın mücadelesinin faşizmi yeneceğini vurgulayarak, bu seçimin özellikle kadınlar şahsında çok önemli olduğunu söyledi. Zeynep, “Bu seçim insanlık mücadelesidir ve biz bu mücadeleyi kazanacağız, onları kentlerimizden göndereceğiz” dedi.