Pero Dündar: Saldırılara Newroz ve 31 Mart’ta cevap verilecek

  • 09:10 10 Mart 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - HDP'li vekillerin de aralarında bulunduğu 10 açlık grevi eylemcisinden 7’sinin gözaltına alınmasını, baskın esnasında darp edilen vekiller arasında olan HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar değerlendirdi. Pero, saldırıların saraydan bağımsız olmadığını vurgulayarak, halkın bu saldırılara Newroz’da ve 31 Mart’ta çok iyi cevap olacağının altını çizdi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Binası’nda ilk grubun grev kararının ardından ikinci grupta 2 günce greve başladı. HDP’li Tayyip Temel, Murat Sarıcaş ve Dersim Dağ’ın aralarında bulunduğu eylemciler darp edildi. Saldırı ardından parti üyeleri Salih Cansever, İsmet Yıldız, Sevican Yaşar, Salih Tekin, Bilal Özgezer, Abdulhalik Kurt ve Yusuf Ataş’ı gözaltına alındı. Hayata geçirilen saldırı politikasını değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar, uzun süredir HDP Diyarbakır il binası ve HDP Genel Merkezi’nin abluka altında olduğunu kaydetti.
 
‘Bu saldırılar saraydan bağımsız değildir’
 
Pero, kişilerin gidiş gelişlerinin takip altına alındığını kaydederek, “Nefes aldırtmayacak bir psikoloji ve baskı yaratmaya çalışıyorlar. Bu baskılar Leyla Güven'in başlattığı açlık grevleriyle birlikte daha da büyüdü. Tabi biliyoruz bu saldırılar sarayın politikalarından bağımsız yürütülmüyor. Faşist bloğun ömrünü uzatmak için Kürt halkına ve HDP’ye yönelik saldırılarını daha da baskıcı hala getiriyorlar” dedi. Cumhur ittifakının seçim stratejilerinin dahi HDP’ye karşı saldırılarıyla şekillendiğini belirten Pero, “Hedefleri, Türkiye ve Kürdistan bölgelerinde bir kardeş savaşı başlatmaktır. Başta Erdoğan’ın konuşmaları olmak üzere ve kendini İçişleri Bakanı sanan Süleyman Soylu adeta AKP iktidarının faşist militanlığını yaparak saldırılar geliştirmeye çalışıyor” diye kaydetti.  
 
Gözaltındakiler ‘Eylemi bırakacak mısınız’ sorusu
 
3 Mart’ta il binasında milletvekili Dersim Dağ olmak üzere 6 kişinin kendi iradeleriyle açlık grevine başladığını söyleyen Pero, il binasına baskın yapılarak Dersim Dağ dışında grevde olan diğer direnişçileri gözaltına aldığını ifade etti. Pero, “Dört günlük bir süre boyunca gözaltında kalan eylemcilere ‘açlık grevini bırakacak mısınız’ diye soruyorlar. Arkadaşlarımız da nerede olursa olsunlar devam ettireceklerini söylüyor. Bırakıldıklarında da bu sefer iki vekilimiz dahil 4 kişilik bir grup daha katılarak greve devam etti. O günde gece saat 21.00’da yüzlerce polis silah ve robokoplarıyla, panzerle ve akrepleriyle il binasını ablukaya aldılar. Kapıdan girmelerini önlerken biz altı vekili darp ederek ve zor kullanarak kapıyı kırıp içeriye girdiler. Önlerine gelen her şeyi yıkarak adeta bir savaşın içindeymiş gibi içeriye saldırdılar, vekillere silah doğrulttular. Grevde olanları zorla gözaltına aldılar. Yöneticilere yapılan saldırılarda yaralananlar oldu” diyerek baskın gecesi yaşanılanları anlattı.  
 
‘Yapılan eylemler meşrudur’
 
Pero, yapılanların bir suç olduğuna dikkat çekerek, yapılan eylem ve talebinin çok meşru bir hak olduğunun altını çizdi. Talepleri yerine getirilinceye dek eylemlerini sürdüreceklerinin altını çizen Pero, bu eylemin muhatabının da AKP iktidarı olduğunu vurguladı. Pero, “AKP alanlarda Kürtleri terörist ilan edeceğine cezaevlerindeki hukuksuzlukları ve ahlaksızlıkları durdurup bunun için bir adım atsın. Leyla Güven’in başlattığı ve şu an binlerce kişiye ulaşan bir açlık grevi süreci var. Onların talebi bizim de talebimizdir bizde desteklerimizi sunmalıyız. Üç buçuk yıl boyunca hiçbir dayanağı olmayan bir tecrit süreci başlatılmış. Bu tecrit savaşın sürdürülmesi için sunulmuş. Açlık grevi direnişçileri eylemlerinde kararlıdır ve sonuna kadar sürdürecekler. Halkımız bu direnişi iradesiyle kazanacaktır. 8 Mart’ta bunu gördük, İstanbul, İzmir ve Amed sokakları doldu. İstanbul’da yapılan saldırılarda kadınlar buna karşın direnişleriyle gösterdiler. Newroz’da da 31 Mart’ta da göreceğiz. Halkımız büyük bir cevap olacaktır” dedi.