8 Mart görkemiyle baharları getirdi!

  • 09:12 10 Mart 2019
  • Kadının Kaleminden
Sinem Adalı
 
Umudu en çok da baharlara saklardık tohumlar yeşersin ve filizlensin diye… Tohumlar filizlendi ve olgunlaştı doğaya kök saldı ve bu günleri doğurdu… Bugün işte o gün… 8 Mart ve kadın direnişleri ile hafızalara kazınan bir gün 8 Mart ve direniş günü başarı günü ve kazanma günü. Yine kara bulutların ardından bahar sıcak sevecen ve umut dolu bakışları ile ‘merhaba’ dedi. Kara kışlara inat büyük bir sevinç, büyük bir heyecan ve yeni başlayan bir maraton gibi…
 
Evet 8 Mart ve direniş, heyecan ve maraton kayyımları seçim de çöp sepetine atma zamanı. Tüm neşe, umut kazanma azmi ve gelecek umudu baharla iç içe geçmiş hem de toplumsallaşan kadınların ortak mücadelesiyle.
 
Bu 8 Mart direniş ve özgürlük 8 Mart’ıydı 
 
8 Mart dünya emekçi kadınlar gününe öncülük eden kadınların direniş genleri yine 8 Mart da dünya kadınlarına başarı sözünü veriyor, umut doğuruyor, özgür gelecekleri müjdeliyor ve zafere işaret ediyor. Dünyanın dört bir yanında 8 Mart denince gözler Kürdistan da ve direnen Kürt kadınlarına çevriliyor. Bu yıl ki, 8 Mart diğer yıllardan daha farklı diğer yılların mirasını da içinde taşıyarak, ama yepyeni sözlerle umutlarla direnerek direnişe devam diyerek kutladı. 8 Mart’ı Kürt kadınları ve dostları, erkek yoldaşları ile birlikte karşıladı…
 
8 Mart kadınların özgür çığlığıdır  
 
Başta bedeni tutsak yüreği ve beyni özgür olan kadınlar mesajları ile 8 Mart'ı ve kadın mücadelesini kutladı. Ardından Amed, Van, Qamışlo, Şehba ve Maxmur da tek yürek olmuş kadınların onurlu mücadelesi sahnelerde ve meydanlarda kutlandı, hem de büyük iddialarla faşizmi yenilgiye uğratma sözünü verdi. Leyla Güven etrafında kenetlendi ve direnişi büyüttü. Maxmur'da Fadile, Amed de Leyla, Strasbourg’da Gülistan ve Dilek oldu, direnişin özünü taşıyan herkes oldu. Zindan da faşizme karşı direnen nice bedenler oldu ruhu, duygu ve düşüncesi ortaklaştı. Artık Kürdistan da yenilmez güç kadındır, direnen başaran ve kazanan kadın özüdür.
 
Kadınların erkek yoldaşları da ortak direnişi kutladı 
 
Bu karşılamaya erkeklerde katıldı. Kadın direnişinden feyiz alan kadınların gerçek yoldaşları Nasır Yağız ve İmam Şiş de kadınlara mesaj göndererek ortak eylemlerinin ortak amacının kesinliğini ve keskinliğini vurgulayarak direnişin kutsal ateşinde harlamayı selamladılar.
 
Bahar 8 Mart oldu, Mart bahar oldu. Umut zafere yol aldı ve herkes düşlerini bahara saldı. Başaklaşsın diye, umut olsun bahar olsun kara kışları yok etsin diye.  Bu yılın 8 Mart'ı da bahar, umut, zafer ve kadın kokuyordu. Hem de direniş bayrakları ile herkes meydanda herkes mücadele içinde herkes özgürlüğü haykırarak 8 Mart’ını kutladı ve herkesi direnişe devam etti.