Berkin'in ölümünün üzerinden 5 yıl geçti: Sanık polis hala görevde

  • 09:13 10 Mart 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - Polisin attığı gaz bombası fişeğinin başına isabet etmesi nedeniyle 269 gün hastanede yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan'ın yaşamını yitirişinin üzerinden 5 yıl geçti. 14 yaşındaki Berkin'in ölümüne ilişkin dava sürerken, sanık polis hala görevine devam ediyor. Avukat Çiğdem Akbulut, davanın bilerek uzatıldığını ancak ne olursa olsun peşini bırakmayacaklarını söyledi.
 
İstanbul Taksim Gezi Parkı'ndaki ağaçların 27 Mayıs 2013 tarihinde kesilmeye başlamasına tepki gösteren yurttaşlara polisin müdahale etmesiyle birlikte başlayan toplumsal olaylar, kısa bir süre içinde Türkiye'nin birçok kentine yayıldı. Yaklaşık 2 ay devam eden olaylarda Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) verilerine göre, 12 kişi yaşamını kaybetti, 31 kişi ise polisin attığı gaz fişeği nedeniyle gözünü kaybetti. 
 
Yaşamını yitirenlerden biri de henüz 14 yaşındaki Berkin Elvan'dı. 16 Haziran 2013 günü İstanbul'un Okmeydanı semtinde bulunan evlerinden ekmek almak için çıkan Berkin, o sırada polisin attığı gaz bombası fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. Kaldırıldığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakıma alınan Berkin, 269 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra 11 Mart 2014'te yaşamını yitirdi. 
 
Berkin'in yaşamını yitirmesi üzerinden 5 yıl geçerken, onu vuran polis hakkında açılan davada herhangi bir gelişme yaşanmadı. 
 
'Kasten öldürme suçundan cezalandırılması gerekiyor' 
 
Dava sürecini değerlendiren aile avukatı Çiğdem Akbulut, 2 senedir Berkin'in öldürmek için tetiği çeken polisin hak ettiği cezanın verilmesi için çalıştıklarını belirtti. Şuan yargılanan polis Fatih Dalgalı ile birlikte aynı grupta görev yapan diğer polislerin emir ve talimat aldığının kesin olduğunu vurgulayan Çiğdem, "Başkaca polis memurları ve amirleri şüpheli sıfatıyla dinlenmelerine rağmen haklarında 'takipsizlik' kararı verilerek dava açılmamıştır. Şimdi aynı isimleri tanık olarak dinlendiği bir yargılama aşamasındayız. Haliyle tamamı kendilerini davanın bir tarafı olabilme tehlikesi altında hissettiklerinden 'hatırlamıyorum' cevabından başka bir şey söylemiyorlar. Her şeye rağmen davamız, bilimsel ve somut delillere dayanarak Fatih Dalgalı'nın Berkin'i ‘kasten öldürmekten’ cezalandırılması gerekliliği ile devam ediyor" dedi.
 
'Soruşturmayı şüpheli taraf olan Emniyet yaptı' 
 
Berkin'in vurulmasının hemen ardından suç duyurusu dilekçelerini savcılığa verdiklerini ve dilekçe ile birlikte soruşturmanın açıldığını aktaran Çiğdem, iddianamenin Aralık 2016 tarihinde hazırlandığını anımsattı. Yargılama süresinin uzamasındaki en büyük payın 3 buçuk yıl süren soruşturma olduğunu ifade eden Çiğdem, "Soruşturma işlemleri, dosyanın aynı zamanda bütünüyle şüpheli tarafı olan İstanbul Emniyeti tarafından yapılmaktaydı. İlk günden bugüne bu soruşturmanın sürüncemede kalması için çokça yanlış, yalan ve eksik beyanda bulundular. Bu gün izleyebildiğimiz görüntüleri aylar sonra alabildik. Bu görüntüler Berkin'in vurulma anını gösteriyor. Berkin'in vurulduğu anı gösteren olay yerini kayda alan araç kameraları için aylarca 'Araçlardaki kamera cihazları çalışmıyor, kayıt yok. Kayıt üstüne kayıt yapılıyor, o yüzden eski tarihli görüntüler artık yok' gibi yalanlar söylediler. Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa mahallesinde görevli polis listesi istenmesine rağmen gerçekten fizikken de okunaksız yüzlerce sayfadan oluşan görev listelerini dosyaya gönderdiler" diye konuştu.
 
‘Bu siyasi bir yargılama’
 
Davanın açılmasının üzerinden ise 2 yıl geçtiğini vurgulayan Çiğdem, yargılama aşamasında da yine başka devlet kurumlarının ağırdan almaları sebebiyle davanın sürüncemede kaldığını ifade etti. Dosyadaki görüntülerin netleştirilmesi ve sanığa yönelik karşılaştırmalı teşhisin yapılması için mahkemenin başvurduğu kurumların olumsuz cevap verdiğini ve bunun da davayı uzattığını aktaran Çiğdem, şöyle dedi: "Zaman geçirmek, halkın ilgisini, desteğini azaltmak, destek azalırsa Berkin' in katilinin ve katilinden sorumlu herkesin gereken cezayı almasının da önüne geçilebileceği düşünülüyorlar. Ancak bu davanın takipçileri, bu davayı asla yalnız bırakmayacaklardır. Hepimiz biliyoruz ki, bu siyasi bir yargılama." 
 
'Sanık polis hala görevden alınmadı' 
 
Sanığın tutuksuz yargılanmasının da ceza kanunlarına aykırı olduğunu belirten Çiğdem, "En vahimi ise bu polis hala görev başında. Her duruşmadaki sanığın tutuklanması talebimiz 'sanığın polis memuru oluşu ve duruşmaları takip ediyor oluşu' sebebiyle reddediliyor. Aslında duruşmaları bu şekilde takip etmek onun için bir yükümlülük değil nimet. Daha bir kere duruşma salonuna gelmemiş. Van'dan duruşmayı takip ediyor" diye belirtti.  
 
10 Nisan'da keşif yapılacak
 
Soruşturmanın başından bu yana yapılmasını talep ettikleri keşif işleminin 10 Nisan'da yapılacağını kaydeden Çiğdem, "10 Nisan 2019'da mahkeme heyeti ile Berkin'in vurulduğu sokakta olacağız. Keşif işlemi, mahkemenin de olaydaki kast unsurunu birebir görmesinde faydalı olacaktır. 8 Mayıs'ta da bir sonraki duruşmamız görülecek. Aslında artık karara doğru gittiğimizi söyleyebiliriz. Yargılamanın siyasi bir yanının olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla karar ne olursa olsun, gidilebilecek son noktaya kadar Berkin'in katledilmesinden sorumlu olan tüm yetkililerin yargılanması için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.