‘31 Mart’ta Kürdistan’ın neresi olduğunu göstereceğiz’

  • 09:03 11 Mart 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
BATMAN - Batman halkının kayyımlardan kurtulacağı günü sabırsızlıkla beklediğini belirten HDP’li Feleknas Uca, “Sandığa gidenler Leyla Güven’i, Edip Solmaz’ı, Egid’i unutmamalıdır. Sandıklarda yerimizin, toprağımızın neresi olduğunu Cumhurbaşkanı’na göstereceğiz. 31 Mart’ta Kürdistan’ın neresi olduğunu göstereceğiz” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), yerel seçimler kapsamında çalışmalarını dur durak bilmeden sürdürüyor. Ev ev dolaşan HDP'liler, yerel seçimler için halkın desteğini istiyor. Seçim atmosferinin en çok hissedildiği merkezlerden biri de birçok belediyesine kayyım atanan Batman. HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, kentteki seçim atmosferini değerlendirdi.
 
'Batman stratejik bir merkez'
 
Tarihi günlerden geçtiklerinin altını çizen Feleknas, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle sürdürdüğü açlık grevi eyleminin 124’üncü gününde olan Leyla Güven’i ve cezaevlerindeki tutsakları selamlayarak konuşmasına başladı. Tüm cezaevlerinde kadın öncülüğünde bir direniş yaşandığını belirten Feleknas, "Hewlêr, Strasbourg’da da grevler var hepsi kritik aşamalarda. Bir yandan seçim, bir yandan direniş, bir yandan 8 Mart ve 21 Mart hazırlıklarının beraber yürüdüğü bir süreçteyiz" diyerek halkın bu yoğun sürece hazır olduğunu aktardı.
 
 
Batman'ın seçim açısından stratejik bir yer olduğuna işaret eden Feleknas, "Batman aynı zamanda Egidlerin, ilk belediye başkanı olan ve katledilen Edip Solmaz’ın ve binlerce direnişçinin kentidir. Şimdi de bu direnişçilerin torunları bayrağı devralmış ve alanlarda mücadele ediyorlar" diye konuştu. 
 
'Halk yol değil barış istiyor'
 
Halka yönelik artan ve yoğunlaşan bir saldırı politikası olduğuna değinen Feleknas, Hasankeyf'i örnek göstererek "Hasankeyf'e saldırarak aslında Kürdistan’ın kültürüne ve tarihine saldırıyor, bir tarihi sular altında bırakmaya çalışıyorlar" dedi. Batmanda gençlere yönelik baskı politikasının derinleştiğini ifade eden Feleknas, tüm bunlara rağmen halkın mücadeleden geri durmadığını söyledi. Batman halkının yerel seçimleri bir referandum olarak ele aldığını kaydeden Feleknas, "Batman halkı bu baskı ve saldırıları boşa çıkarıyor. Gittiğimiz her yerde halkın büyük bir sahiplenme duygusuyla karşılanıyoruz. Çaldığımız hiç bir kapı yüzümüze kapatılmadı. Tüm halkın var olan iktidardan ne kadar sıkıldığını ve istemediğini anlıyoruz. İnsanlar yol değil huzur ve barış istiyor" ifadelerini kullandı. 
 
‘Tarihimize yapılan tüm saldırıların hesabını soracağız’
 
Kayyımın kentteki politikalarını da değerlendiren Feleknas, önce yakılan sonra yıkılan Yılmaz Güney Sineması’nı örnek vererek, şöyle dedi: "Halkın hiçbir değerine saygı duyulmuyor. Kadın kurumları kapatıldı, insanlar işinden ihraç edildi. Halk tüm bunlardan rahatsız. HDP ile halk arasına mesafe koymaya çalışıyorlar. Halkı HDP’den uzaklaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Tüm güçlerini kullanıyor olmalarına rağmen burada en çok kadınlar ve gençler süreci sahipleniyor. Kadın ve gençler kayyımlardan hesap soracak. Ya Kürt halkına karşı ittifak kuran faşist AKP ve MHP’ye karşı mücadele edilecek ya da politikalarına göz yumulacak. Halk mücadele etmekten yana duruyor. Batman’ın bütün sokakları, mahalleleri bizimdir, Hasankeyf bizimdir ve kültürümüze, tarihimize yapılan tüm saldırıların hesabını soracağız." 
 
'Arkalarına bile bakmadan gidecekler’
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sarf ettiği "HDP'lilerin tümü Irak’a gitsinler" sözüne cevap veren Feleknas, "Başur da bizimdir, Bakur da bizimdir. Batman halkı bu seçimde onlara hak ettikleri cevabı verecektir. Biz bir yere gitmeyeceğiz ama onlar arkalarına bile bakmadan gidecekler" dedi.
 
‘Sandığa gidenler Leyla Güven’i unutmamalıdır’
 
Batman halkının iki gündemi olduğunu ve bunlardan birinin açlık grevleri diğerinin ise seçim olduğunu belirten Feleknas, “Sandığa gidenler Leyla Güven’i unutmamalıdırlar. Edip Solmaz’ı, Egid’i unutmamalıdır. Herkes diyor ki kayyımların biletini kesip onları Ankara’ya göndereceğiz ama ben diyorum ki biz onları 'Suwar hatin peya çûn' diyerek göndereceğiz. 1 Nisan günü güneş yeniden doğacak ve yeni bir gün başlayacak. Batman halkı tüm katliam ve baskıların hesabını soracak. Kentini kayyımlardan kurtaracaklar. 8 Mart'ı bu ruhla kutladık, Newroz’u bu ruhla karşılayacağız, 31 Mart’a da bu ruhu taşıyacağız. Sandıklarda onlara yerimizin, toprağımızın neresi olduğunu Cumhurbaşkanı’na göstereceğiz. 31 Mart’ta kimin burada misafir olduğunu, Kürdistan’ın neresi olduğunu göstereceğiz” diye belirtti.