Kapısı olan ancak duvarı olmayan bahçeli konutlar!

  • 09:04 11 Mart 2019
  • Yaşam
ŞIRNAK - İdil’de sokağa çıkma yasaklarından sonra yıkılan evlerin yerine inşa edilen konutlarda sorunlar bitmek bilmiyor. Bahçe duvarı olmayan konutlarda 2 yıldır su sıkıntısı yaşanıyor.
 
Şırnak'ın İdil ilçesinde 16 Şubat 2016 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 31 Mart 2016 tarihine kadar sürdü. Bu dönemde 44 gün süren operasyon ve çatışma sonrası Turgut Özal mahallesinde 700’e yakın ev yıkıldı. Yasak sonrası ise yıkılan evlerin yerine 350'ye yakın konutun inşa edildiği mahallede, 3 yıldır yaşanan sorunlar bitmek bilmiyor. Çatışmalardan sonra yapılan konutların “Yeni İmar Planı” gerekçesiyle bahçe duvarları yıkılırken, konutlarda kalan aileler 2 yıldır su sıkıntısı yaşıyor.
 
Evlerin bahçe kapısı var ama duvarı yok!
 
Mahalle sakinleri, inşa edilen konutlara Kasım 2017 tarihinde yerleşmeye başlarken, tek bir kattan oluşan konutlarda yapılan bahçe duvarları daha sonra "Yeni İmar Planı" gerekçesiyle yıkılmak istendi. Ancak tepkiler üzerine yıkımı durdurulan duvarlar, bir süre sonra belediyeye atanan kayyımın emriyle bu kez “yol genişletilmesi” gerekçesiyle yıkılmak istendi. Çoğu konutun bahçe duvarının yıkık olduğu mahallede, aileler evlerini tahta ya da demirlerle kapatmaya çalıştı. Kapısı olan ancak duvarı olmayan onlarca konutun bulunduğu mahallede, yıkılan duvarların yeniden yapılmasına da izin verilmiyor.
 
Yollar çamurdan geçilmiyor
 
Mahalleliler, yolların 3 şeritli olduğunu ve bunun trafik ihtiyacını rahatlıkla karşıladığına dikkat çekerek, “yol genişletmenin” bahane olduğunu söyledi. Uygulamanın tamamen devletin “güvenlik” politikasından ve kayyımın rant amacından kaynaklandığını dile getiren halk, konutların ara sokaklarında kalan yolların ise çamurdan geçilmeyecek durumda olduğunu söyledi. 
 
Çamur birikintisi içinde araçların bile geçemediği yolların yapılmasını isteyen halkın talebine ise yanıt verilmiyor. 
 
İki yıldır su sıkıntısı yaşanıyor!
 
2017 yılından bu yana evlerine giren aileler iki yıldır su sıkıntısı çektiklerini belirterek, “Bazen iki gün suyumuz hiç gelmiyor bazen de bir hafta. Neden böyle diye gidip sorduğumuzda da ‘su kaynağından gelmiyor’ diyorlar. Günlerce başka evler ve mahallelerden su taşımak zorunda kalıyoruz. Bir çare bulun dediğimizde de sürekli aynı cevabı veriyorlar” diyerek yaşanan duruma tepki gösterdi.
 
Sağlık ocağı yerine karakol!
 
Bunun yanı sıra mahallede bulunan sağlık ocağı yasaktan sonra yıkılmış yerine karakol yapılmıştı. Mahallenin tam ortasında bulunan ve yerine karakol yapılan sağlık ocağı ise yeniden inşa edilmedi. Yasaktan sonra yaşanan sağlık sorunlarından dolayı hastaneye gitmek zorunda kalan mahalle halkı, yıkılan sağlık ocağı yerine 3 yıldır yeni bir sağlık ocağı inşa edilmesini bekliyor.