Kızıltepe mitingi ‘Leyla Güven onurumuzdur’ sloganları ile başladı

  • 13:50 11 Mart 2019
  • Güncel
MARDİN - "Leyla'nın  direnişi halkların direnişidir, bu direnişe ses ver" şiarıyla  Kızıltepe'de yapılacak olan miting binlerin katılımıyla  başladı. 7'sinden 70'ine bütün Mardin halkının  doldurduğu alanda sık sık "Bijî berwxadana Leyla" ve " Leyla Güven  onurumuzdur" sloganları atıldı. 
 
"Leyla'nın Direnişi Halkların Direnişidir, Bu Direnişe Ses Ver" şiarıyla  Mardin'in Kızıltepe  ilçesinde gerçekleştirilen miting binlerin katılımıyla  başladı. İlçenin Otogar Meydanı’nda yapılan miting alanı bir gün öncesinden polisler tarafından ablukaya alındı. Alana çıkan bütün yolların trafiğe kapatıldığı  mitingde, polis ablukasını aşan binlerce yurttaş aramalardan sonra alana giriş yaptı. Kadınların yöresel kıyafetleriyle renk kattığı miting alanı kısa sürede doldu. 
 
Mitinge Halkların Demokratik Partisi (HDP ) Eş Genel Başkanı  Sezai Temelli'nin  yanı sıra Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Ahmet Türk ile Figen Altundağ, HDP Mardin Milletvekilleri Mithat Sancar, Tuma Çelik, Pero Dündar ile Ebru Günay, ilçe belediye eşbaşkan adayları, HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il-ilçe yöneticileri  katıldı. Mardin Mazıdağı  Üç yolunda heyet tarafından coşkuyla karşılanan Sezai Temelli ve beraberindekiler aynı coşkuyla onlarca araçlık konvoyla Kızıltepe'de miting alanına vardı. Konvoy ilçe halkı tarafında büyük ilgi ile karşılandı. Heyeti gören Kızıltepeliler zafer işareti ile konvoyu selamladı.
 
Kadınlar renkleri ile alanda 
 
HDP bayrakları ile donatılan alanda sahneye "Ya Me Ye" yazılı büyük bir pankart dışında “Li Dijî Zordariyê Yekitî (Zorbalığa karşı birliktelik)” ve “Kadınlar birlikte ittifakını büyütüyor” yazılı pankartlar asıldı. Bunun yanı sıra “Em ê îro jî serbikevin (Dün kazandık, bugünde kazanacağız)” yazılı pankarta polisler el koydu.  Alana akın eden halk sık sık "Bijî HDP", "Jin jiyan azadi", "Bijî berxwedana zindanan" ve "Leyla Güven onurumuzdur" sloganları attı.
 
Alanın dolmasının ardından başlayacak olan programın akışı şöyle:
 
HDP Mardin İl Eşbaşkanı Eylem Amak'ın açılış konuşması sonrası belediye eşbaşkan adaylarının tanıtımı. PDK-T, AZADI Hareketi, KKP ve DDKD ittifak üyelerinin tanıtılması sonrası büyükşehir belediye eşbaşkan adaylarının konuşması son olarak da DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan ve HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin konuşması olacak.