Tayyip Erdoğan'a ezan yanıtı: Kadınlardan bu kadar mı korkuyorsunuz?

  • 09:01 12 Mart 2019
  • Güncel
Melike Aydın
 
İZMİR - Feminist Gece Yürüyüşü’nde ezanın ıslıklandığını ileri süren AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a İzmir'den cevap veren kadınlar, “Zaten kim AKP’ye karşıysa terörist. Kadınlardan plastik mermi kullanacak kadar korkuyorlar. Orda kadınlar polisi, devleti ve düzeni protesto ettiler” dedi.  
 
İstanbul’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir araya gelerek Feminist Gece Yürüyüşü düzenlemek isteyen kadınlara plastik mermilerle saldırılırken, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan saldırıya tepki gösteren kadınların bu esnada okunan ezanı ısladıkları iddiasını gündeme getirdi. AKP’nin dini kullanarak yurttaşları ayrıştırdığını belirten kadınlar, iktidarın kendisini protesto ettiklerini vurguladı. 
 
‘Kim AKP’ye karşıysa terörist’
 
Feminist Gece Yürüyüşü’nün iktidarın korkusunu bir kez daha gösterdiğini ifade eden İçim Uzun, saldırıyla kadınların demokratik haklarının yok sayıldığını kaydetti. “Kadınlardan plastik mermi kullanacak kadar korkuyorlar” diyen İçim, “Hani demokrasi ile yönetiliyorduk? Neymiş ‘marjinal gruplar varmış’ yandaş medya öyle diyor. Bunlar hep bahane. Zaten kim AKP’ye karşıysa terörist. A haberde izledim neymiş ezanı protesto ediyorlarmış. Orda asıl protesto edileni koysalar ya? Orda insanlar polisi, devleti ve düzeni protesto ettiler” diye tepki gösterdi. 
 
‘Kabataş ve cami propagandası tutmadı bu da tutmayacak’
 
Akit yazarı Abdurrahman Dilipak’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kaleme aldığı yazısında sarf ettiği "Bizde 8 Mart 2016'da 'Feminist Gece Yürüyüşü' ile önce feminist gösteriye, ardından gay ve lezbiyenlerin, fahişelerin sokaklara çıktıkları bir gösteriye döndü” sözlerini hatırlatan feminist aktivist Zeynep Tuna, şöyle dedi: “Şunu bir kere görsünler ‘Kabataş yalanı’ tutmadı, ‘camide içki içti’ dediler tutmadı, ezan da tutmayacak. Ayrıca öyle bir hakları da var. Bahanelerle bu ülke yönetilmez. Onlar başından beri ‘hanım kardeşlerim’ ve ‘kadınlar’ olarak ayırdılar. O kadınlar biz oluyoruz, hanım kardeşlerim dedikleri de kendi kitlesi ‘evde tuttuğu yüzde 50’nin içindeki kadınlar.’ Ama hanım kardeşleri de şiddete uğruyor, işten atılıyor, mobbinge uğruyor. Kadınlık meselesi başka bir şey, bu haklar için yorulsak da bir yerde düşsek de biz birbirimizi tutarak bir yerlere geliyoruz. Kazandıklarımızı korumaya, alamadıklarımızı da kazanmaya devam edeceğiz.” 
 
‘Dini kullanarak insanları kışkırtmak istiyor’
 
Halkın dini duygularını kullanarak sömürmenin amaçlandığını kaydeden öğrenci Sena Aydın, “Daha önce de bu tür söylemleri olmuştu. Dini kullanarak insanları kışkırtmak istiyor. Toplumun içinde insanlar birbirine saygı duyuyor. Böyle bir şey yok. Kendi kesimlerini kışkırtmak bence” diye konuştu. 
 
‘Kadına hakaret AKP’nin seçim çalışması’
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen eğitim emekçisi Dilek Kanlıbaş Demir de, büyüyen kadın mücadelesinin iktidarı korkutmaya başladığını belirtti. Dilek, kadınların mücadeleleriyle bütün saldırılarla baş edebileceğini iktidarın da iyi bildiğini dile getirdi. 
 
 
 
Üniversite öğrencisi feminist aktivist Deniz Anur da, saldırının AKP’nin kadın düşmanı politikalarının sonucu olduğunu ifade ederek, “AKP kadın düşmanı egemen sistemin temsilcisi olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu da bir seçim çalışması. Çünkü kaybettiler ve kaybedeceklerini biliyorlar” diye konuştu.