Kadınların çıkamadığı Beşiri sokaklarını birlikte değiştirmeye aday

  • 09:08 12 Mart 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
BATMAN - Kayyım atandıktan sonra tüm kültürel çalışmaların bittiği ve kadınların sokağa dahi çıkamadığı Beşiri’den aday olan Felek Özel, halkla beraber Beşiri'yi değiştirip dönüştüreceklerini söyledi. 
 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Batman'ın Beşiri Belediye Eşbaşkan adayı Felek Özel, eril zihniyet nedeniyle sokağa çıkamayan kadınlar ve işsizlik nedeniyle kahvehanede oturan gençler için önemli projeleri hayata geçirmeyi hedefliyor. Babasının 3 kadınla evlenmesinden dolayı 24 çocuklu bir ailede büyüyen Felek, ilk mücadelesini de aile yapısına karşı verdi. 14 kız kardeşi olan Felek, henüz çocuk yaşlarda devlet baskısıyla karşılaşanlardan.
 
Ortaokul ve liseyi Beşiri'de bitirdikten sonra Bitlis'te İşletme Fakültesi'nden, Batman'da da Kimya Teknolojisi bölümünden mezun olan Felek, Batman'da bir boya fabrikasında kimyager olarak çalıştı. Bir süre İstanbul’un Şirinevler ilçesinde Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) üyesi olarak çalışma yürüten Felek, ardından Beşiri'ye dönerek burada siyasette daha aktif olarak yer almaya başladı. Yaklaşık 2 yıl boyunca DBP Beşiri İlçe Eşbaşkanlığı’nı yapan Felek, kadınlar için bir şeyler yapabilmek adına HDP'den aday oldu.  
 
'Bizi ilk devlet direnmeye itiyor'
 
Kürt olmasından kaynaklı henüz küçük yaşlarda mücadeleyle tanıştığını ifade eden Felek, "Bizi mücadeleye ilk devlet yönlendiriyor. Üzerimizde uyguladığı baskıyla bizi direnmeye itiyor. 7 yaşında beri bu mücadelenin tanığıyım ve içinde yaşayan biriyim. Her şeyi yaşayarak öğrendim. Partiyle bağım hiç kopmadı. İstanbul'da yaşadığım sürede parti üyesi olarak çalışma yürüttüm. Gittiğim her yerde parti ahlakını ve kültürünü kendimle götürdüm. Çünkü kendim olmamı sağlayacak şey buydu" dedi. Özellikle kadın olmanın sancılarını her dönem çektiğini belirten Felek, "Beşiri'de kadınlar sokağa çıkamıyor. Markete bile sadece erkekler gidiyor. Bu benim kabullenebileceğim bir şey değil. Beşiri çarşısı kahvehaneye dönüşmüş. Özellikle kayyımdan sonra bu durum daha gözle görülür bir hal almaya başladı" ifadelerini kullandı.
 
'Kadınlar pazara dahi çıkmıyor'
 
Kayyım atandıktan sonra Beşiri’de tüm kültürel çalışmaların bittiğini söyleyen Felek, belediye binasının karakol olarak kullanıldığını kaydetti. Halkın belediyeyi kullanamadığına işaret eden Felek, ilçede kadınların yaşam alanları ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşadıklarına değindi. Gençlerin ve kadınların yaşam alanının olmadığını belirten Felek, "Gençlerin tek yaptığı şey kahvehanelerde oturup, okey çevirmek oluyor. Genç kadınlar okuldan eve, evden okula bir hayat yaşıyorlar. Evde oturup televizyon programları izlemek dışında hiçbir alternatifleri yok. Kadınlar pazara dahi çıkmıyorlar. Çalışma alanları yok. Her yerde sadece erkekler var. Bu durumdan erkekler bile rahatsız oluyor. Çünkü kimse böyle bir yaşam istemiyor" diye konuştu.
 
‘Halkla beraber Beşiri'yi değiştirip dönüştüreceğiz’
 
Adaylığını duyan kadınların çok sevindiğini ifade eden Felek, bir kadının belediye başkanı olması fikrinin özellikle kadınları mutlu ettiğini söyledi. 2 yıldır kayyım atanan Beşiri'de büyük sancıların çekildiğini kaydeden Felek, yaptıkları ziyaretlerde halkın kendilerini sahiplendiğine vurgu yaptı. Felek, şöyle devam etti: "Biz belediyede kota olarak toplam 4 kadın olacağız. Ben, başkan yardımcısı ve iki kadın meclis üyemiz olmak üzere 4 kadınız. Bunu kadınlara söylüyoruz ve her sıkıntılarında bize gelebileceklerini söylüyoruz. Bu onları çok mutlu ediyor, umutlanıyorlar. Özellikle gençler ilçede yapacak bir şeyleri olmadığı için çok sıkılıyorlar. Bu nedenle vaat değil ama seçildikten sonra ilk yapacağımız projelerden biri gençler için futbol, basketbol, voleybol sahaları oluşturmak, kültür sanat merkezlerini açmak ve kadınlar için atölyeler kurmak olacak. Biz halkımızla beraber başaracağız. Halk da bunu istiyor ve halkla beraber Beşiri'yi değiştirip dönüştüreceğiz."