Açlık grevindeki tutsak Jiyan Ay: Bu tecrit ya kalkacak ya kalkacak

  • 09:10 12 Mart 2019
  • Güncel
AĞRI - İmralı tecridine karşı başlatılan açlık grevinde yer alan tutsaklardan Jiyan Ay, "Tecridi ve nice tecritleri kırmaya, parçalamaya devam edeceğiz. Barışın üstündeki bu tecrit ya kalkacak ya kalkacak" dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 125'inci gününde devam ederken, açlık grevleri 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayıldı. Binlerce tutsağın tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevine katılanlardan biri de Nusaybin'de ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürecinde gözaltına alınıp tutuklanan Jiyan Ay. 
 
Patnos L Tipi Cezaevi'nde tutsak bulunan Jiyan Ay, ailesi aracığıyla açlık grevine ilişkin bir mesaj gönderdi. Tecridi kıracaklarına olan inancın tam olduğunu belirten Jiyan, şunları ifade etti: 
 
'Leyli direniş ruhu' 
 
"Öncelikle tüm arkadaşları Leyl-i direniş ruhu ve devrimin sıcaklığıyla selamlıyor zafer inancı ve coşkusuyla sevgilerimi sunuyorum. Tüm grev direnişçilerini ve kutlu direnişimizi kutluyorum. Tecridi kıracağımızın inancıyla tüm arkadaşları sevgiyle kucaklıyorum. Bugünleri 'direniş gecesi', 'İmralı gecesi' diye tanımlıyor ve anlamlandırıyorum. Sanılmasın ki karanlıktır bu gece, güneş aya tutkun, ay güneşe secde… Zaferin gün be gün yaprak yaprak indiği gecelerdir. Açlık grevi deniliyor. Hayır, aç değiliz! Sanılmasın ki açız ve bir parça ekmeğe dileniyoruz. Hayır, biz direniyoruz, evet karnımız toktur ve bugünlerde direnişle kusuyoruz sindiremediklerimizi. Karnımız toktur sabır denen illete. Sindiremiyoruz yine ve artık yemez kimseler. Yemezler!
 
Karnımız toktur zulme, sömürüye ve evet tecride. Ve büyük bir inanç ve kararlılıkla yürüyoruz yürümeye de devam edeceğiz. Tecridi ve nice tecritleri kırmaya, parçalamaya devam edeceğiz. Barışın üstündeki bu tecrit ya kalkacak ya kalkacak. Ve bu istekle onlarca arkadaş bedenlerini fedaice eylemleştiriyor. Türkiye devleti hala sessiz ve bu sessizlik, vicdansızlık savaş isteminden kaynaklanmaktadır. Türkiye'nin savaşsız geleceği İmralı odasından geçiyor. Büyük çözüm Önder Apo'dur. Eğer cevap verilmezse de bu eyleme ve kayıplar olursa sorumlusu Türk devletidir. Özgürlük ateşi içimizde her gün büyüyor bizi yaşatan bu ateş bizi yakmadığı kadar faşizmin kalesini yıkacaktır. Bu temelde sonuç alınacağına inanıyor ve sonsuza kadar direneceğimizi belirtiyor, direnişi bir müjdeyle taçlandıracağımıza yürekten bir bağlılıkla inanıyorum. O müjdeyi Sur'da verecek bizde Derviş. Oradan Nusaybin'e, Nusaybin'den Cizre'ye yürüyeceğiz. Ve Cizre'de o bayrağı Cudi mahallesine dikeceğiz. Kemal'in, Mazlum'un, Hayri'nin ve nice zindan direnişçilerinin ardılları sonsuza dek devam edecek. Özgürlüğe kadar 'Berxwadan jiyane' diyecek ve direnişi her dönem büyüteceğiz. Tüm direnişçileri bedenleri eylem olan fedaileri selamlıyor direnişimizi kutluyorum. Newroz'un serin ateşinin alevleriyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum."