Açlık grevinin 87’nci gününde olan tutsak hücrede!

  • 09:11 12 Mart 2019
  • Güncel
DÜZCE - Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi eyleminin 87’nci gününde olan tutsakların baskı ve hak ihlalleri ile karşı karşıya olduğu belirtildi. Aileler, tutsaklardan Süleyman Benzer’in hücreye konulduğu ve Süleyman’ın durumu hakkında bilgi alınamadığını aktardı. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven'in PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinde başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 125'inci gününde devam ediyor. Leyla'nın eyleme başlaması ile birlikte binlerce tutsak da aynı taleple bedenini açlığa yatırdı. Düzce T Tipi Cezaevi’nde bulunan bir grup tutsak da 87 gündür açlık grevinde.
 
Açlık grevindeki tutsak tek kişilik hücrede
 
Cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemine ilk grupla katılan Süleyman Benzer, Mehmet Erbey ve diğer tutsakların ciddi baskılarla karşı karşıya olduğu belirtildi. Mehmet Erbey’in 83 kilodan 67 kiloya düştüğü ailesi tarafından aktarılırken, Süleyman Benzer’in ise hücrede olduğu için durumu hakkında herhangi bir bilgi alınamadığı kaydedildi. Ayrıca Süleyman Benzer’in ne televizyon nede başka bir iletişim hakkı olmadığı belirtildi. 
 
‘Farklı uygulamalarla karşı karşıyayız’
 
Mehmet Erbey’in yakınları, talepleri kabul edilene kadar geri adım atmayacaklarını ve bu konuda kararlı olduklarını belirterek, Mehmet’in kendilerine şunları aktardığını ifade etti: “Düzce Cezaevi’nde çok keyfi uygulamalar ve askeri nizam dayatması var. Hiç bir şekilde gazete verilmiyor,  TV’de 2-3 kanal bulunuyor. Görüş, normalde 1 saat ve 45 dakika olması gerekirken, 3’üncü dakikada sonlandırılıyor. ‘Neden erken bitiriliyor’ diye sorduğumuzda ise ‘Biz ne zaman istersek o zaman biter’ dediler. Görüşe çıkmadan önce bahçeden cezaevine yürürken askeri nizam dayatmasında bulunarak tek sıra halinde yürümemiz istendi. Karşı çıktığımızda ziyaretçi kartımızın elimizden alınacağı söylendi. Bende bu şekilde bizi tehdit edemeyeceklerini söyledim.”
 
Cezaları biten tutsaklar tahliye edilmiyor
 
Hak ihlallerinin cezaevi müdürü Kazım Kaya’nın talimatı doğrultusunda hayata geçirildiği iddia edildi. Gardiyanların da hakaretlerine maruz kalındığı ifade edilirken, görüş günü tutsakların kendi yakınları dışında kimseyi soramadıkları belirtildi. Ayrıca cezaları bir yıl önce biten 4 tutsağın disiplin cezaları olduğu gerekçesiyle tahliye edilmediği de gelen bilgiler arasında. 
 
Daha önce de Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi sonrası idarenin 10 tutsak hakkında soruşturma açtığı kamuoyuna yansımıştı.