'Kürt tarihinde sürpriz çıkışları hep Leylalar yaptı'

  • 09:13 12 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Tecridin kaldırılması talebiyle 125 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven için "acı" şiirini kaleme alan Süreya Kılınç, kendini Leyla’nın yerine koyduğunu ve sözcüklerin birden kağıda dökülmeye başladığını kaydetti. Süreya, “Kürt halkının tarihinde Leylaların çok önemli bir yeri var. Leylalar tarihte bize böyle sürprizler hep yapıyorlar” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı açlık grevi eylemi 125’inci gününe girdi. Leyla’nın ardından cezaevlerine yayılan açlık grevi eylemine 1 Mart itibarıyla ise bütün cezaevleri dahil oldu. HDP İstanbul İl yönetiminde yer alan Süreya Kılınç da, Leyla Güven’in eylemine kaleme aldığı “acı” şiiriyle destek verdi.
 
Süreya, hem Leyla için yazdığı şiire dair hem de İmralı’daki tecride ilişkin konuştu.
 
‘Tecridin kaldırılması ne faşizmin ne de kapitalizmin işine gelmiyor’
 
Tecridin Abdullah Öcalan şahsında Kürt halkına uygulandığını ifade eden Süreya, “Kürt halkı Sayın Abdullah Öcalan’ın fikirleri ve felsefesiyle bütünleşmiş durumdadır. İktidar ise tecrit ile bu bağı koparmaya çalışıyor” dedi. Tecridin kaldırılmasının sadece Kürt halkının değil bütün toplumların önünün açılması anlamına geleceğini kaydeden Süreya, “Bu da ne faşizm ne de kapitalizmin işine gelmiyor. Mümkün oldukça bu süreci uzatmak üzere programlanmışlar” diye konuştu. 
 
‘Kendimi Leyla’nın yerine koydum’
 
Tecridin kaldırılması için başlatılan açlık grevlerinin kesin başarı elde edeceğini vurgulayan Süreya, şiiri nasıl kaleme aldığını ise şu sözlerle aktardı:  “Zaman zaman duygularımızın yoğunlaştığı, gerçekten uykularımızın kaçtığı günlerimiz ve zamanlarımız oluyor. Bende bu şiiri yazarken aynen bu durumdaydım. Bir şeyler anlatamadığınız da ve sözün artık kar etmediği durumlarda ister ister istemez kaleme sarılıyorsunuz. Bunu belki de biraz uyuyabilmek ve vicdanınızı rahatlatmak için yapıyorsunuz. İşte bende kendimi Leyla’nın yerine koydum. O an sözcükler birden kağıda dökülmeye başladı.”
 
‘Leylalar tarihte hep böyle sürprizler yapıyorlar’
 
Kürt halkının tarihinde “Leylaların” çok önemli bir yerinin olduğuna değinen Süreya, “Leylalar tarihte bize böyle sürprizler hep yapıyorlar. Yapmaya da devam etsinler. Leylalarımız çoğalsın. Bizlerde onlarla birlikte bu halkın çektiği acı ve ıstırabın bir an önce son bulmasını diliyoruz. İnşallah neşeli şiirleri yazacağımız günleri de görürüz” diye konuştu.
 
Süreya’nın kaleme aldığı “acı” şiiri şu şekilde: 
 
“Gecenin yarısında
 
Sabahın yamacındayım
 
Uykular haram gecelerde
 
Aklım her an Leyla'da
 
Onun dünyasındayım...
 
Bedenim bir tek nokta,
 
Kalbimin üzerinde patlayıp dağılacak
 
Ağlayacak Leyla’nın gözlerinde
 
Bir an rüyada gibi gülerken çocuklarla
 
Uyanırım sedyede yarı baygın Leylayla
 
Sesinde kararlılık keser zamanı, anı
 
Yürekler milyon milyon
 
Kapatır nurcihanı...
 
Zılgıtlara boğulan yarınların
 
Arafındayım.
 
Ardında kelebekler uçuşur çırpınarak
 
Rengarenk siyah beyaz
 
Karlara gömülürler bahara kapılarak
 
Umuda asılarak Leyla ile yürürler.”