HDP’nin seçim çalışmalarına ilgi sürüyor

  • 17:49 12 Mart 2019
  • Siyaset
VAN - HDP, Van ve ilçelerinde yerel seçimlere sayılı günler kala çalışmalarını halkın yoğun ilgisiyle sürdürürken, her büro açılışı mitinge dönüşüyor. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart seçimlerine sayılı günler kala Van il ve ilçelerinde seçim çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Eşbaşkan adayları seçimi kazanacaklarını her fırsatta dile getiriyor.
 
İpekyolu
 
Van'da HDP Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe ile HDP İpekyolu Eşbaşkan Adayı Şehzade Kurt'un katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Van il kadın kurulu ziyaret edildi. Burada konuşan Bedia, "Ülkede gelinen son noktada 'itaat edin, rahat edin' anlayışıyla karşı karşıyayız. Özellikle kadın kimliğiyle, öz iradesiyle var olma mücadelesindeyiz. Bunun oluşması için toplumun dönüşmesi ve geleceği açısından kadınların büyük bir rolü vardır. Kadının kimliği, kendini güvende hissettiği bir dünyayla mümkündür. Şiddet kadının değil toplumun sorunudur. Ortada bir şiddet varsa, kadına yönelik bir şiddet varsa toplumun geleceği açısından da sarsan bir noktadadır. Ayrımsız ve şiddetsiz bir dünyanın kurulabileceğini düşünüyor ve mücadelemizi buna göre kanalize ediyoruz" dedi. 
 
'Pozitif ayrımcılığı aşan bir uygulama getirdik'
 
HDP'nin eşit temsiliyetli bir belediyecilik anlayışıyla yerel seçimlere hazırlandığını ifade eden Bedia, özellikle kadının öncü rol üstlenmesini, karar yetkilerinin tamamında kadınların rol almasını önemsediklerini kaydetti. Bedia, “İlk defa 2014 yılında DBP ile hayata geçirdik. Hem meclis üyesi sayısında, hem de başkanlık düzeyinde ciddi bir yol açtık. Bu uygulama hem Türkiye, hem de dünyaya bir armağan oldu. Zorlukları olmasına rağmen radikal bir çıkıştır" diye hatırlattı. 
 
Bedianın konuşmasının ardından HDP'liler iş kadınlarıyla sohbet ederek, fotoğraf çektirdi. 
 
İpekyolu Eşbaşkan adayı Azim Yacan ve beraberindeki partililer ise Eski Meydan Sokak ve Yüzbaşıoğlu Caddesi'nde esnaf ile bir araya gelerek sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.
 
Bahçesaray 
 
HDP Bahçesaray ilçesinde halkın yoğun katılımıyla ilk seçim bürosunu açtı. Açılışa HDP Van İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Bedia Özgökçe ve Mustafa Avcı, Bahçesaray Belediye Eşbaşkan adayları Galip Aykut ve Gülistan Önver, HDP il ve DBP il eşbaşkanları ile çok sayıda partili katıldı. İlçe girişinde HDP'lileri bekleyen Bahçesaraylılar buradan ilçe merkezinde olan seçim bürosuna doğru yürüyüşe geçti. 
 
Çalınan müzikler eşliğinde halaya duran Bahçesaraylılara seslenen Yadişen, "Leyla güven öncülüğünde başlayan ve cezaevleri yayılan açlık grevini selamlıyorum. Talepleri bu halkın talepleridir. Selam olsun Feqiye Teyran torunlarına, Bahçesaraylıların iradesini kimse gasp edemez. Bizler 31 Mart'ta Kayyımları geldikleri yere geri göndereceğiz. Miks 'Ya ME YE' 31 Martta zafer bizim olacaktır" diye konuştu.
 
‘Zulümkarlar gidecek halk kalacak’
 
Ardından konuşan Mustafa ise halkın HDP’ye gösterdiği yoğun ilginin seçim sonuçlarına da yansıyacağını ifade ederek, “31 Mart’ta halkımızın bu coşkusuyla kayyımın gasp ettiği 12 belediyemizi geri alacağız” diye belirtti. Mustafa, “HDP üzerinde bize ne kadar saldırmaya çalışalar da bizi barış mücadelemizden asla vazgeçiremeyecekler. Misk halkı iradesine sahip çıkacaktır. Zulümkarlar gidecek halk kalacak" ifadelerini kullandı. 
 
Büro açılışını gerçekleştiren partililer daha sonra esnaf ziyareti gerçekleştirdi.
 
Saray
 
Saray Belediyesi Eşbaşkan adayları Caziye Duman ve Şahabettin Bilmez ile HDP’liler ilçeye bağlı Yamanyurt (Amanort), Kazlıgöl (Xocık) ve Çaybağı (Runexar) mahallelerinde seçim çalışmalarını devam ettirdi. Mahallelerde kapı kapı seçim çalışmaları yürüten eşbaşkan adayları halkın memnuniyeti ve güler yüzüyle karşılandı. Halk iradesinin para ile satın alınamayacağını vurgulayan Caziye, “Bizler halkın bu coşkusunu, bu memnuniyetini gördüğümüz zaman demek ki; yolumuzun, kardeşlik yolu olduğu belidir" diye belirtti. 
 
Şahabettin ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti: "Halkın bize olan memnuniyetiyle 31 Martın sonucu bellidir. Bizde ayırt etme dışlanma ötekileştirme yoktur. Bizim anlayışımızda 'ne olursan ol yine de gel’ şiarıdır.”
 
Çaldıran
 
Çaldıran'da seçim çalışmaları kapsamında köye HDP bayrağı asan 4 kişi yapılan operasyonla gözaltına alındı. Çaldıran'a bağlı Aşağı Kuyucak Mahallesi’nde sabah saatlerinde evlere baskın düzenleyen polis, Ayhan Alper, Gökhan Çelik, İsa Çelik ve Seyit Ali Çelik önce ki gün köy girişine “izinsiz bir şekilde” HDP bayrağı astıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4 kişi İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü öğrenildi.
 
Gevaş
 
Gevaş Belediyesi Eşbaşkan adayları Veysi Şeker ve Melek Arapoğlu, HDP Gevaş İlçe Eşbaşkanı Ali Sümer ile birlikte esnafı ziyaret etti. Ziyarette, eşbaşkanlar esnaflar tarafından ilgiyle karşılandı. Adaylar, esnafın sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundu.  
 
'Üreterek ilçenin üzerindeki ölü toprağı kaldıracağız' 
 
Ziyaret esnasında konuşan Veysi, ilçeyi 17 yıldır yönetenlerin ilçedeki en asgari hizmetleri dahi yapmadıklarını aktardı. Veysi, 31 Mart'ta halkın kendi iradesini halkçı ve şeffaf anlayıştan yana kullanacağını söyledi. 
 
Daha sonra konuşan Melek ise eşbaşkanlık sistemine değinerek, eşbaşkanlık sisteminin kadın temsiliyetinde hayati bir öneme sahip olduğuna dikkat çekti. Melek, “Bu anlamda kadına dönük hizmet ve çalışmalarımızla ilçeye kadının renginin hakim kılınmasını sağlayacağız'' dedi. Melek,  halkın yararına bir politika izleyeceklerini ve 31 Mart'ta göreve geldikten sonra HDP belediyeciliğinin ilçede kalıcı hale getireceklerini belirtti.
 
Ziyaret, esnafın sorun ve taleplerini dile getirmesinin ardından sona erdi.