HDP'nin adayı Hüda Kaya: Bağcıları yaşanabilir bir ilçe yapacağız

  • 09:01 13 Mart 2019
  • Siyaset
İSTANBUL - Bağcılar’ı daha yaşanılabilir, eşit, şeffaf, nefes alınabilir, tüm kadınların özne olacağı bir ilçeye dönüştürmeyi hedeflediklerini belirten başkan adayı Hüda Kaya, “Bağcılara dokunmaya çalışacağız. Yerelde olan umudumuzu ülkenin geneline taşıyacağız” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimler için batı metropollerin büyük bir bölümünde büyükşehir belediyelerine aday göstermezken, bazı ilçelerde de çeşitli partilerle güç birliği yaptı. İstanbul’un sadece 13 ilçesinde adaylarını açıklayan HDP, Bağcılar Belediye Başkanlığı için İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’yı aday gösterdi.
 
Seçim çalışlarına ilişkin görüştüğümüz Hüda Kaya, ülkenin siyasi gündemini değerlendirdi. HDP’nin hedeflerinden birinin Kürt illerindeki belediyeleri kayyımlardan kurtararak, halkın iradesiyle kavuşturmak olduğunu belirten Hüda, “Bir diğer hedefimiz ise batıda tekçileşen, erkekleşen, kadınların yaşamını her gün taciz, tecavüz, katliam, şiddet, ülkeyi bir kaosa döndüren zihniyetin başta büyükşehirler olmak üzere kaybetmesi. Bu gidişatı durdurmak isteyen tüm çevrelerin, bu tarihi ve son fırsatı da kaçırmamak adına parti ya da şahıs demeden iktidarın gücünü yerellerden kesmesi gerekiyor. Bu mesele sadece bir AKP düşmanlığı değil. Bir zihniyete muhalefettir. Ve bu zihniyet, yaşamı katleden, savaşı kendilerine kutsal sayan ve kadını köleleştiren bir zihniyettir. Partimizin büyükşehirle ilgili olarak aldığı karar ortada. Şu anda tekçileşen hegemonlaşan bu iktidarın zayıflatılması en esas hedef olmak zorunda. Biz şu anda ikinci şıklarla ilgili partileri ya da şahısları tartışabilme konumunda değiliz. Ne yapıp edip savaş, linç, nefret ve şiddet politikalarını ilerleteceğini bildiğimiz bu iktidarın batıda da gücünü zayıflatmak zorundayız” dedi.
 
‘AKP Bağcıları oy deposu olarak görüyor’
 
Bağcılar’ın İstanbul’un en büyük nüfusa sahip ilçesi olduğunu ifade eden Hüda, AKP’nin ilçeyi bir oy deposu olarak gördüğünü dile getirdi. Türkiye’nin her tarafında gelişen çarpıklıklardan haliyle Bağcılar’ın da nasibini aldığını kaydeden Hüda, şöyle dedi: “İnsanlar kalabalık nüfusuyla, üst üste yığılmış mimarisiyle betona gömülmüş durumda. Sadece sokakları olan bir açık cezaevi gibi neredeyse. Bağcılar gibi büyük bir ilçede çocukların basacağı toprak kalmamış, nefes alabilecekleri bir yeşillik bir toprak kalmamış. Aynı zamanda ilçede suç oranı ve uyuşturucu madde kullanma yaşı korkunç boyutlarda. Dolayısıyla gençlerin hem eğitimiyle hem de uyuşturucuyla mücadele konusunda alternatif projelerin geliştirilmesine ihtiyaç var. Bunun yanı sıra sanat, spor dalları ve kadınların istifade edebileceği, kendini geliştirebileceği, hizmet göreceği alanların geliştirilmesine ihtiyaç duyulan bir bölge. Bağcılar’ı daha yaşanılabilir, daha eşit, şeffaf, nefes alınabilir, kimsenin kimseyi ötekileştirmediği, belediye hizmetlerinden eşit bir şekilde yararlandığı, hangi inançtan düşünceden olursa olsun tüm kadınların belediye hizmet ve politikaları noktasında özne olacağı bir ilçeye dönüştürmek en büyük hedeflerimizden.”
 
‘Umudumuzu ülkenin geneline taşıyacağız’
 
Bağcılar’da AKP’den rahatsız olan, inançsal yönden hassasiyeti olan kesimlere ve özellikle kadınlara ulaşılması gerektiğini belirten Hüda, yerel seçimlerin hükümetin “beka sorununa” döndüğünü söyledi. “Kendi saray ve saltanat bekalarıyla ilgili bu sorunu Türkiye’nin sorunuymuş gibi insanlara anlatmaya çalışıyorlar” diyen Hüda, AKP’nin kendisinin de tabandan yükselen hoşnutsuzluğun farkında olduğunu kaydetti. Yerelden yükselen umudu ülkenin geneline taşıyacaklarını dile getiren Hüda, “Yarına dair umutsuzluklarını Türkiye’nin umutsuzluğu gibi anlatmaya çalışsalar da bizim de halkımızın da umudu var. Biz insani çabalarımızın bizi yarınlara umutla taşıyacağına tüm kalbimizle inanıyoruz. Bu ülkede birbirimize güvenmek zorundayız, barışmak zorundayız ve yaşamak zorundayız. Biz bu huzur ortamını gerçekleştirme mücadelesi veriyoruz. Bunu yerellerden başlatarak genele ulaştırmak bizim politikamızın kaynağıdır. Biz bu huzuru yerelde gerçekleştirebilirsek ülkenin geneline yaymanın yollarını açacağız demektir. Yerelde olan umudumuzu ülkenin geneline taşıyacağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘Bağcılara dokunmaya çalışacağız’
 
Hüda, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Biz halkımızla birlikte insani mücadelemizde bu baskın, tekçi, erkçi zihniyete, iktidara karşı dayanışma günündeyiz. Ne kadar dayanışırsak yarınlar bizim, umut da bizim halkımızın olacak. Bağcılar özelinde İstanbul’da bu bir aylık süreyi mahalle mahalle kapı kapı tüm gücümüzle halkımıza ulaşmaya çalışacağız. Bağcılara dokunmaya çalışacağız. HDP’yi, kendimizi insanlara tanıtmaya çalışacağız. Yüzde 15’ler civarında bir karasız kitlenin olduğunu biliyoruz. Bu kararsız kitleye ulaşmamız gerekiyor.”
 
Hüda Kaya kimdir?
 
Hüda Kaya, 9 Ekim 1960 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Uzun yıllar MAZLUMDER çatısı altında insan hakları mücadelesi yürüten Hüda, bunun yanı sıra kadın çalışmalarında da yer aldı. Türkiye’de gittikçe genelleşen başörtü yasağı sürecinde gazetecilik yapan Hüda, 1998’de başörtü özgürlüğü ile ilgili yazdığı bir yazıdan dolayı Anayasanın 312. maddesinden yargılanarak 20 ay ceza aldı. 1999’da yine Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) idam ile yargılandı. 28 Şubat’ın 4 yılına dair tarihe bir kayıt düşme amacıyla yazdığı iki ciltlik bir kitabı yayınlandı. Kapatılan Özgür Gündem gazetesinde yazmaya devam eden Hüda, daha sonra HDP ile tanışarak Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) bulundu. Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği'ne de üye olan Hüda, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde HDP’den İstanbul Milletvekili seçilerek vekillikte ikinci dönemini sürdürüyor.