‘Cizre 3 yıl önce boyun eğmedi şimdi de eğmeyecek’

  • 09:05 13 Mart 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Cizre’deki yasak sırasında çok sayıda yakını yaralanan ve 3 oğlu tutuklanan Hacer Yiğit, “Cizre boyun eğmedi asla da boyun eğmeyecek. Ne 3 yıl önce yaşananlar ne de şimdi yaşananlar bunu değiştiremeyecek” dedi. 
 
Direnişleriyle adı tarih sahnesinden düşmeyen merkezlerin başında geliyor Şırnak’ın Cizre ilçesi. Bundan 3 yıl önce ilan edilen sokağa çıkma yasakları ile aylarca ablukaya alınan Cizre’ye dönük baskılar hala devam ediyor. Her gün gözaltı ve tutuklama haberleriyle güne başlayan ilçede yaşananlara tepki gösteren Hacer Yiğit, aylarca tank top altında teslim etmedikleri iradelerini şimdide teslim etmeyeceklerini vurguladı. 
 
‘Her şeye rağmen davamızdan asla vazgeçmedik’
 
Yasak döneminde Yafes mahallesindeki evinden hiç ayrılmayan Hacer, günlerce aç ve susuz kaldıklarını ifade etti. Çok sayıda yakını ve torunun yaralandığını, 3 oğlunun da hapis cezası aldığını söyleyen Hacer, bir yandan ekmek pişirirken bir yandan da 3 yıl önce yaşadıkları ile bugünü karşılaştırarak şunları dile getirdi: “Yasakta burada görmediğimiz şey kalmadı. Açlık, susuzluk ve hakaret her şeyi gördük. Tankları, topları ve ölümleri ne olduysa gördük. Buna rağmen yine de davamızdan ve Kürtlüğümüzden vazgeçmedik. O kadar şey oldu ama biz hala Kürdüz. Biz ölene kadar da devlete karşı boynumuzu asla eğmeyeceğiz. Biz bedel verdik, benim 40 çocuğum olsa 40’ıyla birlikte mücadele ederim.”
 
‘Bize yaşatılanları asla unutmayacağız’
 
Bir kadın olarak ne bugün ne de yasak sırasında yaşananlara boyun eğmediğini vurgulayan Hacer, “Bizi tutukluyorlar, işkence ediyorlar bugün de hala aynı şeyleri yapıyorlar. Benim oğullarım tutuklu, akrabalarım yasakta yaralandı. Her gün baskın yapılıyordu. O günleri asla unutmayacağız. Kıyamete kadar o günler bizim aklımızda olacak. Devletin başımıza getirdiği şeyleri asla unutmayacağız. Kürtlerden korkuyorlar, biliyorlar ki bu halkın haklarını verseler onlar yok olup gidecek. Kürt halkı asla Kürtlüğünden vazgeçmeyecek. Bu davadan ölüme kadar vazgeçmeyeceğiz. Biz şerefin ekmeğini yeriz ama namussuzluğun ekmeğini yemeyiz. O kadar şey başımıza geldi o kadar kaybımız oldu ama asla bunlar için yardımlar için tek bir dilekçe bile vermedim. Devlet yüz tank ve topla da gelse üstümüze yine de biz yere eğilmeyiz. Bir kadın olarak ben eğilmem” diye konuştu.
 
‘Cizre 3 yıl önce boyun eğmedi şimdi de eğmeyecek’
 
Hacer son olarak, “Yasakta çocuk, kadın üzerine ağlamadığımız insan kalmadı. İçimizde bir örgütte yoktu hepsi halktı. Halka düşman oldular ve bunu yaptılar. Cizre boyun eğmedi asla da boyun eğmeyecek. Biz eskisinden daha güçlü ve iradeliyiz. O yasak geçti üstümüzden biz daha çok güçlendik daha çok farkında vardık. Ne 3 yıl önce yaşananlar ne de şimdi yaşananlar bunu değiştiremeyecek” ifadelerini kullandı.