HDP batıda değişim için iddialı: Belediye meclislerini halka açacağız

  • 09:07 13 Mart 2019
  • Siyaset
Dilan Babat
 
ANKARA - Türkiye'nin batısında nasıl bir belediyecilik pratiği sergileyeceklerini anlatan HDP Ankara İl Eşbaşkanı Zeyno Bayramoğlu, "Her yerde muhalefetimizi dile getireceğiz ve belediye meclislerini halka açacağız. Söyleyecek sözümüz, itirazlarımız var. Hiç kimse tek başına kentleri, şehirleri yönetemeyeceğini bilmelidir” dedi.
 
31 Mart’a az bir süre kalırken, seçim çalışmalarına büyük bir coşku ve tempoyla devam eden Halkların Demokratik Partisi (HDP), bölgede kayyım atanan belediyeleri yeniden almak üzerine bir politika ortaya koyarken,  batıda ise AKP-MHP ittifakını geriletmek adına "güç birliği" oluşturdu. HDP'nin aday gösterdiği merkezlerden biri de Ankara'nın Çankaya ilçesi oldu. 
 
Ankara İl Eşbaşkanı Zeyno Bayramoğlu, Çankaya'da nasıl bir belediyecilik izleyeceklerine dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
'Belediye meclislerine girmek için çabalayacağız'
 
 Ankara'da belediyeyi alamasalar dahi belediye meclislerinde olmanın önemli olduğunu belirten Zeyno, "Oradaki amacımız aslında başkanlık sistemine karşı olarak belediye meclislerini, meclis sözcülerini ön plana çıkartıp belediye sokmak. Ankara genelinde bu politikayı izliyoruz. Partimizin belirlediği çerçevede vaatlerimizi yerine getirmeye çalışacağız. Yapacaklarımız ve daha önce yapmış olduklarımızı, bu işe neden talip olduğumuzu alanlarda, halk toplantılarında ve ev ziyaretlerinde halka anlatıyoruz" dedi. 
 
'Batıdaki belediyelerde erkek anlayışı mevcut'
 
Ankara'da belediyelerin imar alanlarını yıllardır beton yığınlarına dönüştürdüğünü kaydeden Zeyno, beton yığınlarına inat yeşil alanların oluşması için belediyeleri alacaklarını vurguladı. Zeyno, hayata geçirmeyi istedikleri belediyeciliğe dair ise şunları söyledi: "İnsanların nefes alacağı hiçbir alan yok, kent bostanları yok. Ankara'da her yer imara açılmış. Bunların yanı sıra bizim daha farklı belediye anlayışımız var. Kendi sözümüzü söylemek için belediyelere girmek istiyoruz. Batıda yıllardır erkekler belediyede hakim olduğu için bugün anlayışlarını da görüyoruz. Kentte ne kent demokrasisi ne çocukların, yaşlıların ve engellilerin rahat edebileceği bir alan yok. Bugün Ankara sokaklarında erkek egemenin yansımasını birebir görebiliyoruz. Parti olarak sadece insanların değil bütün canlıların haklarını korumaya çalışıyoruz."
 
‘Hiç kimse tek başına kentleri yönetemeyeceğini bilmelidir’
 
Ankara'nın bir tarım kenti olduğuna dikkat çeken Zeyno, sadece Çankaya özelinde birçok tarım alanın olduğunu ancak  bu alanların değerlendirilmediğini söyledi. Zeyno, "Çankaya’da birçok tarım arazisi var.  Bunları işlettiğimiz durumda Ankara'nın kendisi tarım üzerinden geçimini sağlayabilir. Bu yapılacağına satışlar ve imar planları yapılarak bunların önüne de geçiliyor. Bunlardan kaynaklı belediyelerde kadınların olması çok önemli. Kadınlar girdikleri her alanı yaşanabilir hale getirecek güçte. Seçim çalışmalarımızda Ankara yerellerinde bize ciddi katkıların olduğunu görüyoruz. Gelecekte de bize yararı olacaktır. HDP artık Türkiye'nin her yerinde var olduğunu ve sözünü söyleyeceğini, belediye meclislerinde karar mercii olacağını belirtiyor. Her yerde muhalefetimizi dile getireceğiz ve belediye meclislerini halka açacağız. Söyleyecek sözümüz, itirazlarımız var.  Hiç kimse tek başına kentleri, şehirleri yönetemeyeceğini bilmelidir."
 
'Belediye meclislerini halka açacağız'
 
Açlık grevi eyleminin 126’ncı gününde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile yine cezaevinde tutulan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın yerel yönetimlerdeki başarılarını hatırlatan Zeyno, onların ortaya koyduğu belediyecilik pratiğinin önemli örnekler oluşturduğunu kaydetti. Zeyno, Leyla Güven'in Viranşehir'de Belediye Eşbaşkanı olduğu dönemlerde yaşadığı bir anıyı şöyle anlatı: "Leyla Güven Viranşehir'de seçildiği zaman belediye meclislerine kimsenin gelmediğini görüyor. Bunu nasıl çözebileceğini düşünüyor ve parka gidiyor. Oradaki insanlarla iletişime geçip belediye meclislerini anlatmaya başlıyor. Özellikle kadınları belediye meclislerinde neden olması gerektiğini anlatıyor ve kadınları belediyeye götürüyor.   Belediye meclislerinin orada halka açıldığını görüyoruz. Bunu kendimize bir nevi şiar edinmiş olduk. Ankara'da 'HDP halktır belediye meclislerini halka açıyoruz' diye kendimize bir şiar edindik. Bu konuda öncümüz Leyla Güven ve Gültan Kışanak. Onların sayesinde onların deneyimleri ile faydalanıp belediyelerde ve meclislerde kadınların daha görünür olması için çok çabalayacağız.”