‘Bu sadece Leyla’nın değil mücadele eden herkesin direnişi olmalı’

  • 09:09 13 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL - İmralı'daki tecridin kaldırılması talebiyle sürdürülen açlık grevlerine destek çağrısında bulunan sanatçı Özlem Gerçek, “Bu sadece Leyla’nın direnişi değil. Bu, insanca yaşam mücadelesi veren herkesin bir şekilde direnişi olmalıdır. Daha fazla bir arada olmalı, sesimizi, sözümüzü, birliğimizi yükseltmeliyiz. Bu ülkenin sanatçıları kesinlikle daha fazla seslerini yükseltmeliler" dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kalkması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı açlık grevi eylemi 126’ncı gününde. Leyla’nın ardından tüm cezaevlerine yayılan açlık grevlerine bir destek de sanatçı Özlem Gerçek’ten geldi. 
 
‘Sesimizi, sözümüzü ve birliğimizi yükseltmeliyiz’
 
Leyla Güven’in ülkedeki tüm anti demokratik uygulamalara karşı açlık grevine girdiğinin altını çizen Özlem, ayrıca Leyla’yı evinde ziyaret eden destekçilerden. Özlem, ziyaret sırasında yaşadığı duyguları şöyle anlattı: "Leyla Güven’i ziyaret ettiğimde ondaki o cesareti, direnci, inancı gördüğümde şunu fark ettim; bir araya geldiğimizde, birlikte ses çıkardığımızda, yan yana olduğumuzda bu direnişin daha da güçlenebilir. Dolayısıyla bu sadece Leyla’nın direnişi değil. Bu, insanca yaşam mücadelesi veren herkesin bir şekilde direnişi olmalıdır. Bunda üzerine düşen sorumluğu yerine getirmeliler diye düşünüyorum. Bu ülkede yaşanan tecride, baskıya, zulme, anti demokratik bütün uygulamalara karşı daha fazla ses çıkarmalıyız, daha fazla bir arada olmalıyız. Sesimizi, sözümüzü, birliğimizi yükseltmeliyiz" dedi.
 
‘Sanatçılar daha fazla seslerini yükseltmeliler’
 
Sanatçıların kendini bu işin dışında tutmaması gerektiğini belirten Özlem, şöyle dedi: “Bu ülkede yaşanan her türlü haksızlığa karşı mutlaka seslerini çıkartmaları gerekiyor. Sanatçıların da buna karşı mücadelelerini, sözlerini, türkülerini, şarkılarını filmlerini daha fazla arttırmaları gerekiyor. Birçok direniş, insanlar direndiği, bir arda olduğu, direnişi yükselttiği için, ülkenin muhalifleri, aydınları sanatçıları direnişe sahip çıktıkları için zaferle sonuçlanmıştır. O yüzden bu ülkenin sanatçıları kesinlikle daha fazla seslerini yükseltmeliler.”