Yeni Yaşam'ın çıkmayan sayılarına da sansür

  • 09:11 13 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Yeni Yaşam gazetesi Adalet Bakanlığı'nın cezaevi idarelerine gönderdiği iddia edilen genelge gerekçe gösterilerek tutsaklara verilmiyor. Genelgeye dair kendilerine herhangi bir tebligatın yapılmadığını belirten gazete avukatı, “Bu uygulama açıkça sansür niteliği taşıyor” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle birçok cezaevinde açlık grevine başlayan tutsaklara yönelik hak ihlalleri artarak devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsakların talep ettiği Yeni Yaşam gazetesinin “Açlık grevi eylemcilerini motive ve disipline ediyor” gerekçesiyle verilmemesi dikkat çekici kararlardan biriydi. Yeni Yaşam gazetesinin Türkiye ve bölgede bulunan çok sayıda cezaevinde tutsaklara verilmemesine bu sefer Adalet Bakanlığı'nın cezaevi idarelerine gönderdiği iddia edilen genelge gerekçe gösterildi. İddia edilen bu genelge tutsaklara gösterilmezken, gazeteye de gönderilmediği belirtildi.  
 
Söz konusu genelgeye dair ne muhataplarına ne de kendilerine her hangi bir tebligat yapılmadığını belirten avukat Özcan Kılıç, “sansür” olarak nitelendirdiği kararın gazetenin çıkmayan sayılarını da kapsadığı belirtti.