Sit alanı ‘askeri mevzi’ için kepçeyle kazılıyor

  • 09:13 13 Mart 2019
  • Ekoloji
ŞIRNAK - Silopi’de Asurlular döneminde kaldığı tahmin edilen ve 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2’nci derece Sit alanı olarak kabul edilen Yankale höyüklerinden kalma kalıntıların bulunduğu alan, askeri mevzi için kepçeyle kazılıyor. Duruma tepki gösteren köylüler, kazının durdurulması için belediyeye dilekçe verdi.
 
Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Bostancı (Rihaniyê) köyünün Yankale (Basorîn) mezrasında bulunan ve 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından 2’nci derece SİT alanı olarak kabul edilen höyükler asker tarafından “güvenlik” gerekçesiyle kazılıyor. Sınırda bulunan höyüklerin yakınında bir askeri nokta bulunmasına rağmen 2 gündür Asurlardan kalma kalıntıların olduğu alanda, kepçeler yeni mevzi için çalışıyor. 
 
Ayrıca kazılan alanda tapulu arazileri bulunan köylüler, yaşanan durum ile ilgili belediyeye dilekçe verdi.
 
Köylüler: Yapılan kazıyı kabul etmiyoruz
 
Yaşananlara tepki gösteren mezradaki yurttaşlar, “Koruma amaçlı set çekiyoruz” denildiğini belirterek, “Tel çekin diyoruz ama onlar gidip kepçeyle kazıyorlar. Oranın çoğu tapulu arsa, hazine malı da değil. Ama yine de kazıyorlar ve mevzi yapıyorlar. ‘Güvenlik gerekçesiyle kazıyoruz’ diyorlar. Ama zaten karakolları var. Neden bir tane daha tarihi bir yere yapılıyor? Biz bunu kabul etmiyoruz. Konuyu her yere taşıyacağız ve belediyeye, kaymakamlığa neresi olursa gidip dilekçe vereceğiz” dedi.
 
Koruma Müdürlüğü: Hiçbir şekilde kepçeyle kazılamaz 
 
Yaşanan kazıya ilişkin telefon üzeri görüştüğümüz Diyarbakır SİT Alanı Koruma Müdürlüğü’ndeki arkeologlar ise şunları söyledi: “Arkeolojik 2. derece sit alanında kazı yapılamaz. Müze, belediye ya da kaymakamlığa başvurun. Kepçeyle hiçbir şekilde kazılamaz. Belediye ya da KUDEP’e başvuruda bulunmanız gerek. İkinci derece sit alanı ama birinci derecenin hükümlerini taşıyor. Üçüncü derece olsa da aynı hükümleri taşıyor.”
 
2014 yılında alınan sit alanı kararında şu ifadeler yer alıyor: “Taşınmaz Kültür Varlıklarının konum bilgilerinin Türkiye Ulusal Envanter Sistemi (TUES) kapsamında sayısallaştırması amacı ile hazırlanan, Şırnak’ın Silopi İlçesi Bostancı Köyü, Basurin Mevkiinde bulunan Basurin (Yankale) Höyük, 2’nci derece Arkeolojik Sit sınırlarını gösteren koordinatlı haritasının uygun olduğuna karar verilmiştir. Basurin (Yankale) Höyüğünün koruma esasları ve kullanma şartlarının 2863 sayılı kanunun 17’nci maddesi gereğince Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma yüksek kurulunun, Arkeolojik Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları başlıklı 5 Kasım 1999 ve 658 sayılı ilke kararının 1’nci maddesinde bahsedilen hususlar çerçevesinde belirlenmesine karar verildi.”
 
Höyük Asurlular döneminden kalma
 
Höyüğün tarihi geçmişi ise Asurlular dönemine uzanıyor. Yankale mezrasında bulunan tepeler insan gücü ile yığma bir şekilde yapılırken, tepeler incelendiğinde bu rivayetin doğruluğu anlaşılıyor. Bu tepeler Asurlular döneminde birer haber alma-verme aracı olarak kullanıldığı biliniyor. Asurlulardan sonra bölgenin hâkimiyeti tamamen Sasaniler’in eline geçiyor.
 
Daha sonra M.S. 960-1040 yılları arasında Büveyoğulları, bu bölgeyi ele geçirir. Büveyoğulları’na ait bir camii ve medrese kalıntıları hala Birlik Köyü sınırları içerisinde mevcut. Büveyoğulları’ndan sonra hakimiyet, Cizre Emirlikleri’nin eline geçer. Cizre Emirlikleri kendi aralarında 3 kola ayrılır. 1-Cizre, 2-Finik, 3-Gurkil. Cizre Beyi olan Hacı Bedran, ilçenin hakimiyetini ele geçirir. Hacı Bedran Beyin ölümünden sonra şimdiki Silopi Ovası’nın idare ve yönetiminin oğlu Süleyman’a geçtiği söylenmektedir.