Kuran kursu davasının gerekçeli kararı: Bilirkişi raporu görmezden gelindi

  • 09:51 13 Mart 2019
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Kulp'taki Kuran kursu yangıyla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunu görmezden gelen Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararında “asli” sorumluları aklama çabası gözler önüne serildi. 
 
Ülkedeki yargı skandalı silsilesine eklenen Diyarbakır Kulp’taki Kuran kursu yangınıyla ilgili davanın karar duruşması geçtiğimiz günlerde Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Kulp İlçe Müftülüğü'ne bağlı Kuran kursunda 2015 yılında çıkan ve 6 çocuğun yaşamını yitirdiği yangınla ilgili 6 sanığın tutuksuz yargılandığı davada eğitmen Faruk Işık’a “Taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olmak”tan 9 yıl 2 ay hapis cezası verilirken, 15 yıla kadar hapis cezası istenen Köy Muhtarı Özcan Ceylan ile İhtiyar Heyeti'nde yer alan Abdullah Cengiz, Hanifi Dizmen, Hiyasettin Bartar ve Sebahattin Çankaya hakkında ise beraat kararı verildi. 
 
5237 sayılı TCK’nin 257 maddesi gereğince “Görevi kötüye kullanma” suçundan beraat eden Faruk Işık’a "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak" suçundan önce 11 yıl hapis cezası verildi. Daha sonra mahkemedeki “iyi hali” gerekçe gösterilerek ceza 9 yıl 2 aya indirilerek, yurtdışı yasağı ve 8 bin 480 TL yargılama giderinin ödemesine hükmetti. Böylece dava kapsamında Faruk Işık dışında yargılanan sanık kalmadı. 
 
‘Asli kusurlular’a atama ödülü
 
Öte yandan önceki duruşmada, bilirkişi tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda hakkında “taksirle birden çok kişinin ölüme sebebiyet vermek”ten suç duyurusunda bulunulan dönemin Kulp İlçe Müftüsü Selahattin Özçelik'in Şırnak İl Müftülüğü yardımcılığına atandığı, sanık Faruk Işık'ın ise Konya'ya tayininin çıktığı öğrenildi.
 
Bilirkişi raporu 'birinci sorumlu' dedi, mahkeme beraat!
 
Mahkemenin açıklanan gerekçeli kararında, bilirkişi heyeti raporunun görmezden gelindiği görüldü. Raporda, yangının elektrikten kaynaklı olduğu ve Kuran kursu eğitmeni sanık Faruk Işık'ın yangın olayının meydana gelmesinde "birinci derece asli kusurlu" olduğu belirtilse de sanık Faruk Işık, "Görevi kötüye kullanma" suçundan beraat ettirildi. 
 
C sınıfı olan kursa Müftü B sınıfı izni verdi
 
Gerekçeli kararda ayrıca, Kuran kursunun elektrik tesisatını yapan şahıs firmanın ve yangın olayının meydana gelmesinde "ikinci derece tali kusurlu" olduğu belirtildi. Faruk Işık'ın eğitim verilen Kuran kursunun müftlüğe bağlı gündüz eğitim verme belgesine sahip C sınıfı Kuran kursu olduğunu bildiği ve göreve başladıktan yaklaşık 15 gün sonra eğitim verilen Kuran kursunu yatılı hale getirmek istediğini Kulp Müftüsü'ne sözlü olarak bildirdiği yer aldı. 16 Kasım 2015 tarihi itibariyle Kulp Müftülüğü tarafından kursta gerekli kontroller yapıldıktan sonra standartları sağladığı yönündeki tespit ile B sınıfı Kuran kursu açmaya elverişli olduğunun değerlendirilmesi üzerine İKYS sisteminden başvurunun yapıldığı ve öğrencilerin kursta yatılı olarak kalmaya başladıkları kaydedildi.
 
Sorumlu eğitmenin ısıtıcıdan haberi yok!
 
Ancak bu tarihten önce de bazı öğrencilerin kursta birkaç günlüğüne yatılı misafir olarak kaldıkları, Kuran kursunun ısınmasının kalorifer sistemiyle sağlandığını söyleyen sanık Faruk, 4 kata yetecek ısıtmaya sahip kalorifer sisteminin bulunduğunu belirtti. Sanık Faruk, kendisinin bildiği sadece çalışma odasına montelenmiş UFO olduğunu, çocukların kaldığı odada UFO olup olmadığını bilmediğini, ne zaman ne şekilde Kuran kursuna getirildiği ve kimin getirdiğini bilmediğini savundu. Sanığın beyanlarına bakıldığında kursta öğretici olan birinin kursa getirilen ısıtıcıdan nasıl haberdar olmadığı sorusu akıllara geliyor.
 
Bilirkişi raporu Müftüyü sorumlu tuttu (!)
 
Bilirkişi raporunda, Kuran kursu hizmetlerinde kullanılmak üzere Kulp İlçe Müftülüğü'ne ait olduğu elektrik panosu içerisinde binaya ait elektrik sayacının bulunmadığı ve kaçak elektrik kullanıldığı tespiti yapıldığı aktarıldı. Ayrıca bu sorumluluğun da binanın ait olduğu Kulp İlçe Müftülüğü'nde olduğu ifadeleri yer aldı. Ancak bu tespitte mahkeme heyeti tarafından görmezden gelindi.
 
Kulp İlçe Müftüsü hakkında suç duyurusu istemi 
 
Yaklaşık 3 yıldır Kuran kursu hizmeti veren binada, yangından korunmaya yönelik hiçbir önlem alınmadığının altı çizilen bilirkişi raporunda, İlçe Müftüsü Selahattin Özçelik'in sorumlu olduğu kaydedildi. Kuran kursu öğreticisi olarak atadığı sanık Faruk Işık'ı iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitimini sağlamadığı, çalışanını ve binayı denetlemediğinden somut olayda "asli kusurlu" olduğu tespit edildi. Raporda, Kulp İlçe Müftüsü olarak görev yapan Selahattin Özçelik hakkında suç duyurusunda bulunulması gerektiği vurgulandı.
 
Diğer sanıklar üzerlerine atılı suçları kabul etmedi
 
Köy Muhtarlığı İhtiyar Heyeti'nde yer alan Abdullah Cengiz, Hanifi Dizmen, Hiyasettin Bartar, Özcan Ceylan ve Sebahattin Çankaya üzerlerine atılı suçları kabul etmedi. Sanıklar binanın Kulp Müftülüğü mülkiyetinde olduğu, kendilerinin herhangi bir suçlarının olmadığını, binanın kime yaptırıldığı ve işleyişini dahi bilmediklerini iddia etti. Bilirkişi raporunda ise; Kulp İlçe Müftülüğü'nün "asli kusurlu" bulunması karşısında sanıkların üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair her türlü şüpheden uzak, kesin, somut ve inandırıcı delil elde edilememiş olması nedeni ile sanıkların atılı suçtan ayrı ayrı beraatlarına karar verilmesi gerektiği kaydedildi.
 
'Asli kusura' karşın beraat kararı!
 
Mahkeme sanıklar Abdullah Cengiz, Hanifi Dizmen, Hiyasettin Bartar, Özcan Ceylen, Sebahattin Çankaya  hakkında açılan 5237 sayılı TCK nın 85/2  "birden fazla insanın ölümüne ya da bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte yaralanmasına neden olma" maddesi gereğince açılmış olan kamu davasına, sanıkların üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair her türlü şüpheden uzak, kesin, somut ve inandırıcı delil elde edilememiş olması neden gösterilerek CMK 223/2-e maddesi gereğince ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.
 
Ayrıca sanık olarak yargılanan Faruk Işık ve köy muhtarı Özcan Ceylan hakkında 5237 sayılı TCK nın 257 maddesi gereğince "Görevi kötüye kullanma" suçlarıyla açılan kamu davasından da suçun yasal unsurları itibariyle teşekkül etmediği düşünülerek CMK 223/2-a maddesi gereğince ayrı ayrı beraatleri yönünde karar verildi.
 
Mahkemeden iyi hal indirimi
 
Mahkeme, Kuran kursu sorumlularından sanık Faruk Işık'ın "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak" sabit görülerek 5237 sayılı TCK 85/2 maddesi gereğince 11 yıl hapis cezası verildi. Faruk Işık'ın mahkeme sırasındaki iyi hali gerekçe gösterilerek, TCK.62/1-son maddesi gereğince takdiren 1/6 oranında indirim yapılarak 9 yıl 2 ay hapis cezası ve yurtdışı yasağı ile 8.480 TL yargılama giderinin sanığın ödemesi yününde karar verildi.
 
Müftü hakkında suç duyurusu
 
Bilirkişi raporunda "asli kusurlu" olarak görülen müftü Selahattin Özçelik hakkında mahkeme aylar sonra, TCK. 85/2 maddesi gereğince Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulması yönünde karar verdi.
 
Ne olmuştu?
 
Kulp ilçesine bağlı Karaağaç köyündeki Kulp Müftülüğü'ne bağlı yatılı Kuran kursunda 1 Aralık 2015 günü saat 02.00- 02.15 arasında çıkan yangında yurtta yatılı kalan Nur Muhammed Bayka, Mehmet Bingöl, Suat Çankaya, Serhat Sancar, Şahin Kahraman ve Sabahattin Altun isimli 6 çocuk yanarak yaşamını yitirmişti. Olay ile ilgili açılan davada, yangının çıktığı Kuran kursu öğreticisi Faruk Işık ve Köy Muhtarı Özcan Ceylan hakkında "Görevi kötüye kullanma" ve "Taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçlarından 3'er yıldan 18'er yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Kuran kursu binasını inşa eden Köy Muhtarlığı İhtiyar Heyeti'nde yer alan Abdullah Cengiz, Hanifi Dizmen, Hiyasettin Bartar ve Sebahattin Çankaya'nın ise "Taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları istendi.
 
İmar Kanuna aykırı bir şekilde kaçak yapılan, elektrik tesisatı kaçak olan ve sayacı olmayan kurs binası için olur veren, binada eğitim ve öğretim verilmesine izin veren, kursun yatılı olması için Diyanet İşleri Başkanlığı'na başvuran Kulp Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri ve diğer sorumlar hakkında ise dava açılmadı. Kur'an Kursu öğreticisi sanık Faruk Işık hakkında idari soruşturma açılıp açılmadığı öğrenilmezken, sanığın açığa alınmak yerine Konya'ya tayin edildiği ortaya çıkmıştı. Kulp İlçe Müftüsü Selahattin Özçelik'in de Şırnak İl Müftülüsü Yardımcılığı görevine atandığı ortaya çıktı.