Açlık grevini evinde sürdüren Gurbet: Bu sessizlik can yakıyor

  • 09:11 14 Mart 2019
  • Güncel
Rojda Aydın
 
MARDİN - Bakırköy Cezaevi’nde 15 Ocak’ta girdiği açlık grevi eylemini tahliye edildikten sonra evinde sürdüren Gurbet Ektiren, kararlı olduklarını, ne olursa olsun tecridin kalkacağını belirterek, “Bu sessizlik can yakıyor. Böyle devam ederse şahadetler olacak. Bu sessizliği ancak halkımız kırabilir” diyerek duyarlılık çağrısında bulundu. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle tutsak bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 15 Ocak’ta açlık grevine başlayan Gurbet Ektiren, 8 Mart günü hakkında açılan davanın duruşmasında tahliye edildi. Gurbet, tahliye edildikten sonra döndüğü Mardin'in Derik ilçesindeki evinde eylemini sürdürüyor. 2015 yılında ilçede ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanan Gurbet, açlık grevinde olduğu süre zarfında 3 kilo kaybetti. Şu an kendisi için hazırlanan bir odada, ağzına taktığı bir bez maske ile eylemini sürdüren Gurbet ile aile bireyleri ilgileniyor. Tahliye edildikten sonra hastaneye gitmeyen Gurbet’in sağlık durumu ise Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) bağlı doktorlar tarafından takip edilecek. Gurbet, eylemi hakkında konuştu.
 
‘Eylemimi aynı kararlılıkla sürdüreceğim’
 
Eyleminin 58’inci gününde olan Gurbet, tecrit kaldırılıncaya dek eyleminin sürdüreceğini vurguladı. Gurbet, “Önderlik üzerindeki tecrit kalkana kadar bu eylemi sürdüreceğim. Bakırköy Cezaevi’nde 6 ay kaldım. O dönem içerisinde 4 arkadaşımız açlık grevine başlamıştı. Bizde 2 arkadaşla birlikte onlardan bir ay sonra açlık grevine başladık. Bizim açlık grevimiz 58’inci gününde devam ediyor. Bakırköy Cezaevi’nde iki koğuşta toplamda 56 kadın var ve tüm kadınlar tek talep üzerinden seslerini ulaştırmayı hedefliyor. Ama baktığımızda da halkımız bugün çok sessiz. Biz bir an önce halkımızın sesini yükseltmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Cezaevinde başlattığı açlık grevini dışarıda sürdürmesi noktasında bir şeyin değişmediğine dikkat çeken Gurbet, “Dışarıda sürdürdüğüm eylem benim için hiçbir şeyi değiştirmedi. Cezaevinde iken amacımız neyse dışarıda da aynı amaç. İktidar bugün beni bilinçli bir şekilde tahliye etti ve eylemimi bırakacağımı düşündüler. Ben tahliye edilebilirim ama eylemimi aynı kararlılık ile sürdüreceğim. Sonuna kadar da bu eylemi sürdüreceğim” diye konuştu.
 
‘Ne olursa olsun bu tecrit kalkacak’
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in eyleminin 127’nci gününe girdiğinin altını çizen Gurbet, “Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevi önemli bir eylem. Leyla Güven bugün bir tarih yazıyor. Bir diğer yandan da bizlerin özeleştirimizi vermemiz gerekiyor. Çünkü bu eylemi bizler daha öncede başlatabilirdik ve eylemimiz belki de daha çabuk sonuçlanırdı. Bilindiği gibi 1 Mart’ta tüm cezaevlerinde tutsak arkadaşlar süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı. Her ne kadar devletin baskı ve zulmü varsa da bu tecrit kalkacak. Ne olursa olsun bu tecrit kalkacak. Biz kararımızı verdik ve bizler bu karardan vazgeçmeyeceğiz. Gün sessiz kalma günü değil. Herkes bir şeyler yaparak bu direnişe ses olabilir” dedi. 
 
‘Hep beraber kazanacağız’
 
Konuşurken ara ara dinlenen Gurbet konuşmasının devamında, başlatılan açlık grevlerine ses olmak için halkın bir an önce ayaklanması gerektiğini vurguladı. Gurbet, şöyle devam etti: “Halkımız bu eylemler için ayaklanmalı. Bu sessizlik böyle devam ederse şahadetler olacak.  Bu sessizlik can yakıyor. Bu sessizliği sadece halkımız kırabilir. Düşmanın korkusunu bir an önce üstünüzden atmamız gerekiyor. Halkımız bunca şeyi görüyor da nasıl sessiz kalıyor? Önderlik özgür olmayana kadar bu eylem devam edecek. Halkta bunu çok iyi bilmeli. Cezaevindeki arkadaşlarımızın da isteği bu. Biz inanıyoruz ki amacımız başarıya ulaşacak. Çünkü umudumuz var. Leyla Güven 127 gündür açlık grevinde ve Türk medyası onu hiç yansıtmıyor. Bugün iktidar korkuyor ve ne yaptığını bilmiyor. Biz inanıyoruz ki hep beraber kazanacağız.”