‘MHP’nin ötekileştirdiği halklarla ‘Kağızman ya me ye’ diyeceğiz’

  • 09:13 14 Mart 2019
  • Siyaset
KARS - MHP’li Kağızman Belediyesi’nin ilçeye hiçbir hizmet yapmayarak halkları ötekileştirdiğini belirten HDP Belediye Eşbaşkan adayı Gögerçin Aras, “MHP’nin birbirine küstürdüğü halkları barıştırarak birlikte ‘Kağızman ya me ye’ diyeceğiz” dedi. 
 
31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala partilerin seçim çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Farklılıkları bir arada bulunduran ve eşit temsiliyet ilkesiyle yerel yönetimlere aday olan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) bölgedeki tüm çalışmaları coşkuyla geçiyor. Adaylar ve HDP’liler kapı kapı, sokak sokak gezerek çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kars’ın Kağızman Belediye Eşbaşkan adayı Gögerçin Aras, seçimler için oldukça iddialı. 
 
Kağızman doğumlu olan Gögerçin, uzun yıllar Ankara’da yaşadı. 24 yıldır siyaset içerisinde bulunan Gögerçin, birçok alanda yöneticilik yaptı. Şu anda HDP Kadın Meclisi’nde yer alan Gögerçin, kendi ilçesi için önemli projeleri hayata geçirmek istiyor. 
 
‘Kadınlarla yerel örgütlemeyi güçlendireceğiz’
 
Kağızman’ın en büyük sorunlarından birinin kadına dayatılan cinsiyetçi kurallar olduğunu belirten Gögerçin, “Kadınlar eve kapatılmış ve siyasette aktif rol oynamasına izin verilmiyor. Belediyelerde yer almasına müsaade edilmiyor. Bu bizler için büyük bir toplumsal sorundur. Biz Kağızman’da kadınların siyasette yer alacağını göstereceğiz. Kadınlarla beraber belediyelerimizde aktif kadın komisyonları kurarak yerel örgütlemeyi güçlendireceğiz” diye konuştu.  
 
‘Kağızman’ı hep beraber yöneteceğiz’
 
Kağızman Belediyesi’nin MHP’nin elinde olduğunu ve MHP’nin halkları ötekileştirdiğini ifade eden Gögerçin, 31 Mart’ta bu politikayı sonlandıracaklarını vurguladı. İlçedeki herkese eşit bir şekilde hizmet götürerek, MHP’nin ötekileştirdiği ve birbirine küstürdüğü halkları barıştıracaklarını belirten Gögerçin, “Halkın sorunlarına eğilmeyen ve halkın sorunlarına cevap olunmayan bir belediyecilik anlayışı ile ilçe yönetildi. Bizler bütün halkları eşit temsil eden bir belediyecilik sunmaya geliyoruz. Bu temelde bütün halklarla beraber hareket edip sorunlarına cevap olmaya geliyoruz. Kağızman’ı hep beraber yöneteceğiz” ifadelerini kullandı.  
 
Kadın kooperatifleri açmayı planlayan Gögerçin, şunları dile getirdi: “Bu kadın kooperatiflerini açtığımızda kadınların kendi emeğiyle, bahçelerinde ve evlerinde yaptıkları el emeğini pazarlayıp ekonomik destek sağlayacağız. Bizler 31 Mart’ta Kağızman’ı bütün halklarla beraber kazanacağız. Hep beraber ‘Kağızman ya me ye’ diyeceğiz.”