'Kravatlı' ve 'takım elbiseli' sanıklara karşı adliye koridorlarında adalet mücadelesi

  • 09:16 14 Mart 2019
  • Hukuk
Hikmet Tunç
 
VAN - Kadın katillerinin çeşitli gerekçeler ileri sürerek "iyi hal" indirimi almaya çalıştığı davalar yıllar sonra karara bağlanıyor. Takım elbise ve kravatla duruşmalara gelen sanıkların en ağır cezaları alması için aileler de yıllarca adliye koridorlarında adalet mücadelesi veriyor. 
 
AKP'nin iktidarda olduğu 17 yıllık sürede kadına yönelik şiddet yüzde bin 400 artış gösterirken, şiddeti önlemek bir yana, şiddeti meşrulaştıran, kadın kazanımlarını yok sayan söylem ve politikalar yargıya da yansıyor. Katil zanlıları "iyi hal" ve "tahrik" indirimleri almak için hakim karşısına kravatlı ve takım elbiseyle çıkarken, kadınların aileleri ise en ağır cezanın verilmesi için yıllarca adliye koridorlarında adalet mücadelesi veriyor. 
 
Adliye koridorlarında yıllarca süren adalet arayışı!
 
Van'da çeşitli tarihlerde eşleri tarafından sistematik işkence sonucu katledilen kadınların ailelerinin ortak buluşma alanları adliye koridorları oluyor. Geçtiğimiz hafta içinde katledilen Gülten Aşkan ve Sibel Yılmaz'ın art arda duruşmaları görüldü. Duruşmada sanık erkeklerin takım elbiseli, kravatlı oluşu ve dillerinden düşürmedikleri "pişmanım, seviyordum, tahrik oldum, beni aldatıyordu" savunmaları dikkat çekti. 
 
2 yıl sonra ağırlaştırılmış müebbet 
 
Gülten Aşkan'ın katili Azizhan Bor'un Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde süren yargılamasında 2 yılı aşkın süre sonra karar çıktı. Gülten, Van'ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir mahallesinde 28 Şubat 2017 tarihinde bıçaklanmış bir şekilde bulunmuştu. Soruşturmayı sürdüren savcılık, ölümle ilgili şüpheli olarak abisini tutukladı. 6 ayın ardından ortaya çıkan katil zanlısı Azizhan duruşmada, "Gülten benimle sevgili olmayı kabul etmediği için öldürdüm" şeklinde savunma yaptı.
 
Davanın çeşitli gerekçelerle sürekli ertelenmesine tepki gösteren Gülten'in ailesinin "Adalet istiyoruz" seslerinin yankılandığı adliye koridorlarında nihayet sonuç alındı. Mahkeme Azizhan'a "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek" ve "Kasten öldürme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.
 
'Karardan dolayı mutluyuz'
 
Kararın ardından konuşan Gülten'in annesi ve yakınları, "Gülten'in bedeni bir park alanında tanınmaz hale getirildi. Umarız ömür boyu cezaevinde çürür. Nihayet yıllar sonra mahkeme kararından dolayı mutluyuz" ifadelerini kullandı. 
 
'Eşimi seviyordum' diyerek indirim almaya çalıştı
 
Aynı hafta içinde Van'ın Başkale ilçesine bağlı Tınazlı (Şahmanız) köyünde, 31 Mayıs 2016'da Sibel Yılmaz'ı katleden Cahit Çobandede'nin yargılandığı davanın 11'inci duruşması görüldü. Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, yine takım elbiseyle gelen Cahit, sistematik işkenceyi kabul etmeyerek, "Eşimi çok seviyordum" diyerek indirim almaya çalıştı. 
 
‘Adaletin tecelli etmesini bekliyoruz’
 
Sibel'in annesi Zozan ve kız kardeşi Seher, her duruşmayı Sibel'in fotoğrafıyla takip etti. Hala bir karar çıkmamasına isyan eden aile, "Sibel gördüğü şiddetten kaynaklı çocuğunu kaybetti. Kulak zarları patladı. Boşanmak istediği hafta içinde Cahit silahını alarak evin kapısına dayandı. Sibel'i vurdu. Yıllardır sistematik işkenceye maruz bıraktı. En ağır ceza verilmeli. 3 yılın sonunda geç de olsa adaletin tecelli etmesini bekliyoruz" diye belirtti.  
 
Katledilen Eylem'in annesinden dayanışma
 
Lise ikinci sınıfta okurken ailesi tarafından kendisinden 12 yaş büyük Kerem Çakan ile dini nikahla evlendirilen Eylem Pesen, 7 ay sonra 17 Mayıs 2009 tarihinde katledildi. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Kerem hakkında yargı, 5 yıl sonra ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Aradan geçen uzun yıllardan sonra Sibel'in ailesiyle dayanışma amaçlı duruşmaya katılan Eylem'in annesi Herdem Pesen ise, "Bugün Sibel'in değil, Eylem'in duruşmasına katıldım. Duruşma boyunca gözyaşlarımı tutamadım. Kızım daha çocuktu. Mahkeme 5 yıl boyunca Kerem Çakan'a cezayı vermemek için direndi. Geç de olsa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Kadınların birbirine sahip çıkması gerekiyor" diye konuştu.