Siirt de 31 Mart’ı bekliyor: Saldırıların hesabı sorulacak

  • 09:17 14 Mart 2019
  • Siyaset
SİİRT - Kayyımın haksız ve hukuksuz bir şekilde belediyeyi gasp ettiğini belirten Siirt’teki kadınlar, "Siirt bizimdir, kadınlarındır, gençlerindir. Atanmışlar bu kentte sandıklara gömülecek" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), bölge illerinde mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev dolaşarak kayyımların politikalarını ve kentteki karnesini halka anlatıyor. Kayyım atanan kentlerden biri olan Siirt’te seçim çalışmaları yürüten kadınlar, halktan iyi tepkiler aldıklarını belirtti.
 
‘Cizre’ye, Sur’a sahip çıksaydık kayyım atanmazdı’
 
Hediye Suçci, kayyımların atandıkları ilk günden bu yana huzursuzluktan başka bir şey vermediklerini belirterek, kayyımın kendileri için yok hükmünde olduğunu ifade etti. Siirt halkının kayyımlara karşı sessizliğini de eleştiren Hediye, “İlk zamanlar tepki gösteriyorlardı ama şuan kimseyi sokağa çıkaramıyoruz. Evet, bir tepki var. Kimse kayyımları istemiyor, herkes şikayetçi, herkes seçimi bekliyor ama böyle de olmaz. Şikayetçi olduğumuz bir şey varsa bunu korkmadan her yerde söylemeliyiz. Siirt 31 Mart’ta kayyımları sandıklara gömecek buna hiçbir şüphemiz yok ama eğer Cizre’ye, Nusaybin’e, Sur’a sahip çıksaydık bugün belediyelerimize kayyım atanmış olmazdı” diye konuştu. 
 
‘Halk olmasa belediyenin ne önemi var’
 
Karakollara dönüştürülen belediyelerin durumuna dikkat çeken Hediye, “Başlarda belediye karakol gibi kullanılıyordu. Seçim yaklaşınca belediyenin önünü açmışlar. Hiçbir çalışma yok. Bizim belediyelerin projelerini sahiplenip kendileri yapmış, üretmiş gibi gösteriyorlar. Biz kayyımların hiçbir şey yapmadığını biliyoruz. Kayyım geldiğinden beri Siirt’te hiçbir gelişme yok. Ekonomik kriz de aldı başını gidiyor. Gençler işsiz, güçsüz kahvehanelerde zaman harcıyor. Niye? Çünkü kayyım sadece kendinden olanı işe alıyor. Bizim gençlerimiz alınmıyor. Sanki Siirt Belediyesi halkın değil, devletin tapulu malıymış gibi yaklaşıyorlar. Hoş, gençlerimizi işe alsalar da gözümüzde bir değeri yok. Halk olmasa belediyenin ne önemi var” ifadelerini kullandı. 
 
‘Halk 31 Mart’ta hesap soracak’
 
Siirt halkının kayyımdan razı olmadığını söyleyen Fatma Kayar da, “Ağzıyla kuş tutsa gözümüzde önemi yok” diyerek kayyımları tanımadıklarını vurguladı. Kayyımlardan 31 Mart’ta hesap soracaklarının altını çizen Fatma, HDP’lilerin çalışma yürüttüğünü söyledi. Devletin halkı rahat bırakmadığını da dile getiren Fatma, şöyle devam etti: “Sırf HDP’ye oy vermeyelim diye her tür baskıyı uyguluyorlar. Zaten belediyeyi de babalarının özel malı gibi kullanıyorlar. Belediye halkın belediyesi olmaktan çıkmış. Binlerce gencimiz şuan cezaevindeler. Kürtlere ya cezaevlerini ya da mezarlığı laik görüyorlar. Onlar için Kürtler insan bile değil ama biz yaptıklarının hesabını 31 Mart’ta soracağız. Kürt halkı değerlerine, kültürüne, inancına, kazanımlarına yapılan saldırıların hesabını 31 Mart’ta soracak.” 
 
‘Oylarımızla barıştan yana olduğumuzu göstereceğiz’
 
Berivan Akçay ise, 2 yıldır Siirt’te hiçbir yeniliğin yaşanmadığına değindi. Kayyımların kim olduklarını, yüzlerini, simalarını dahi bilmediklerini söyleyen Berivan, “Yaşıyorlar mı onu bile bilmiyoruz. Ben 31 Mart’ta oyumu HDP’den yana kullanacağım. Zaten HDP’liyim ama HDP’li olduğum için değil, gerçekten kayyımın hizmetinden memnun olmadığım için oyumu HDP’ye vereceğim. Ülke bir kaosta, her geçen gün bu kaos büyüyor. Eline mikrofonu alan bir diğerini tehdit ediyor. Bu siyasi bir savaşa dönüşmüş durumda. Buna son verecek olan da biziz. Biz oylarımızla, tercihlerimizle savaştan değil, barıştan yana olduğumuzu göstereceğiz. Siirt için en hayırlısı olsun” dedi.