Çiçek Otlu: Leyla Güven’in talebi talebimizdir

  • 17:16 14 Mart 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu ve 2 ESP’linin yargılandığı davada tahliye kararı çıkmazken Çiçek Otlu, açlık grevindeki Leyla Güven’i selamlayarak “Talebi talebimizdir” dedi. 
 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Çiçek Otlu ve 2 ESP üyesinin tutuklu yargılandığı davanın duruşması İstanbul 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecride son verilmesi talebiyle 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayılan eylem kapsamında açlık grevinde olan Çiçek ve Ali Haydar Keleş’in Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmada tutuklu Bedran Çoğaltay hazır bulundu. 
 
Mahkeme Başkanı bir önceki duruşmada istenen evrakların tespitini yaparak duruşmayı açtı. İstenen evrakların sanıklara ve avukatlarına daha önce gönderilmemiş olduğundan kaynaklı ek süre talep edildi.
 
Tutuklu yargılanan Bedran ise uzun süredir tutuklu olduğunu belirterek tahliyesini istedi.
 
Avukatı Sezin Uçar, müvekkili Bedran'ın katıldığı eylem ve etkinliklerin suç olamayacağını, hepsine katılmanın anayasal hak olduğunu belirtti. Sezin, uzun tutukluluk halinin cezanın infazı ile eş olduğunu ve tahliye edilmesi gerektiğini kaydetti.
  
Ardından ESP Genel Başkanı Çiçek’in savunmasına geçildi. Çiçek, katıldığı eylem ve etkinliklerin suç olmadığını belirterek, ESP Genel Başkanvekili sıfatı ile eylem ve etkinliklere katıldığını belirtti. Çiçek, "ESP Genel Başkanıyım ve bundan kaynaklı siyasi bir karar vardır ortada. 2 yıldır tutukluyum ve tutukluluğuma gerekçe gösterilen eylem ve etkinlikler ile ilgili Anayasa Mahkemesi 'ifade özgürlüğüdür' kararı verdi. Tutuklama kararında somut gerekçeler olması gerekir" dedi.
 
‘Leyla’yı selamlıyorum talebi talebimizdir’
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in açlık grevine değinen Çiçek, 14 gündür açlık grevinde olduğunu belirterek, "Leyla Güven'in eylemini selamlıyorum, talebi talebimizdir. Ülkeye barış gelmesi için İmralı'da bulunan Sayın Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması gerekiyor. Açlık grevindeki tutuklu arkadaşlarımın özgürlüğüne kavuşması gerekiyor. Bu nedenle taleplerinin kabul edilmesini istiyorum" ifadelerini kullandı. 
 
Çiçek’in Avukatı Gülhan Kaya da müvekkilinin "örgüt yöneticiliği" iddiasıyla tutuklandığını ancak ara mahkemede "örgüt üyeliğinden" tutukluluğun devamına karar verildiğini söyledi. Bu durumun hukuki olmadığını ifade eden Gülhan, "Yargılama siyasidir. Müvekkilim ESP Genel Başkanı olduğu için tutukludur" diye konuştu.
 
‘Abdullah Öcalan’ın Anayasal hakkı’
 
Tutuklu yargılanan Ali Haydar ise, İmralı'da uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle 14 gündür açlık grevinde olduğunu belirterek, Abdullah Öcalan'ın Anayasal hakkı olan avukatları ile görüşmesinin sağlanması gerektiğini kaydetti.
 
Avukat Keleş Öztürk ise müvekkilinin katıldığı eylem ve etkinliklerin hepsinin yasal olduğunu ancak buna rağmen savcının ısrarla tutukluluk halinin devamını istediğini dile getirdi. Müvekkilinin, HDP ve ESP'nin faaliyetlerine katıldığını ve bazılarını bizzat örgütlediğini kabul ettiğini vurgulayan Keleş, Ali Haydar’ın tahliyesini istedi.
 
Dava 26 Haziran’a ertelendi
 
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Tutuksuz yargılanan Adar Temel hakkında yakalama kararı çıkarıldı, daha önce adli kontrol uygulanan tutuksuz sanıklara il dışına çıkış yasağı getirildi. Mahkeme heyeti, Çiçek, Ali Haydar ve Bedran’ın tutukluluğunun devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 26 Haziran tarihine erteledi.