Sabriye Külter: Şırnak’ta grevde olan tutsakların durumu ağırlaşıyor

  • 09:02 22 Mart 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutsaklardan Musa Külter’in eşi Sabriye Külter, tutsakların durumlarının ağırlaştığını belirterek, “Kürt halkı ve aileler bir an önce bir şey yapsın. Durum daha da ağırlaşmadan bir şey yapalım” çağrısında bulundu.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekilli Leyla Güven tarafından 8 Kasım 2018 tarihinde başlatılan açlık grevi eylemi, aynı taleple tüm cezaevlerine yayılarak devam ediyor. Şırnak T Tipi Cezaevi’nde 15 Ocak’tan bu yana 6 tutsak açlık grevinde iken, 1 Mart’tan itibaren bu sayı 20’ye yükseldi. 
 
Eylemlerini kararlılıkla sürdüren tutsakların tansiyonlarının sürekli düştüğü ve çok fazla kilo kaybı yaşadıkları öğrenildi.
 
‘Tutsakların morali çok iyi ama sağlık durumları değil’
 
Açlık grevindeki tutsaklardan Musa Külter’in eşi Sabriye Külter, son görüşte 2 aydan uzun süredir grevde olan Önder Poyraz isimli tutsağın görüş esnasında 5 kez kustuğunu söyledi. Tutsakların çok fazla kilo kaybettiklerini ifade eden Sabriye, “Hepsinin morali çok iyi ama sağlık durumları değil. Ocak ayından bu yana greve giren tutsakların durumu çok ağırlaşmış durumda. 15 Ocak’ta greve başlayan Önder Poyraz görüş esnasında 5 defa kustu ve çok kilo kaybetmiş durumda. Moralleri çok iyi her görüşte onlar bize moral veriyor” dedi.
 
‘Cezaevi yönetimi bizi tedirgin ediyor’
 
Her görüşe gittiklerinde gardiyanların kendilerine “Bu son görüş, bu son görüş” dediğini vurgulayan Sabriye, “Devam eden grev nedeniyle görüşlerin yasaklanacağı da söyleniyor. Her görüşte ailelere ‘bu son, bu son’ deniliyor. Bir gün cezaevi kapısına gittiğimizde bizleri almama ihtimalleri de var. Zaten var olan baskılar yetmiyormuş gibi bir de bizi bu şekilde tedirgin etmeye çalışıyorlar. Ama tutsaklar grevlerinde kararlı. Bir çözüm bulunmayana ve tecrit kalkmayana kadar eylemlerine devam edeceklerini söylüyorlar” diye konuştu.
 
‘Tutsaklara bir şey olmadan harekete geçilmeli’
 
Durumu kötüleşen tutsaklar için bir an önce harekete geçme çağrısında bulunan Sabriye, şöyle dedi: “Eğer benim çocuklarım olmasaydı ben de gider greve girerdim. Onların talebi bizim de talebimiz. Onlar o durumdayken biz zaten yaşayamıyoruz. En azından biz de gireriz greve onların yanında dururuz. O grevi sahiplenmemiz ve bir an önce çözüm bulmamız gerek. Aylardır grevde olan tutsaklar var onlara bir şey olmadan tutsak ailelerinin ve halkın bir şey yapması gerek.”