İstanbul Newrozu’na çağrı: 8 Mart’tan Newroz’a direnişi yükseltelim

  • 09:05 22 Mart 2019
  • Güncel
Rengin Azizoğlu
 
İSTANBUL - İstanbul’da 24 Mart’ta kutlanacak Newroz’a çağrı yapan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları, "8 Mart’tan aldığımız güçle bu Newroz’da buluşarak faşizme karşı direnişi örelim, tecridi kırarak özgürlüğü kazanalım" dedi. 
 
İstanbul’da “Mutlaka kazanacağız tecridi kıracağız Newroz pîroz be” şiarıyla 24 Mart Pazar günü saat 12.00’da Bakırköy Pazar alanında kutlanacak olan Newroz için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Yüzbinlerin katılması beklenen Newroz için kentin en işlek yerinde kurulan stantlardan katılım çağrısı yapılıyor.  Birçok kesimden Newroz’a katılım çağrısı da yapılırken bir çağrı da siyasi parti sivil toplum kuruluşlarından geldi. 
 
‘Direnişçilerin sesine ses katalım’ 
 
Bu yılki Newroz’un tecride karşı başlatılan açlık grevleri için çok önemli olduğunu belirten Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Fatma Tuğcu, “Açlık grevleri faşizme karşı direnişi büyütüyor. Bizler de bu direniş ruhuna Demirci Kawa’dan beri süre gelen Newroz ateşini güçlü bir şekilde yakarak cevap vermeliyiz. Yakacağımız Newroz ateşi ile halkların barış içinde ve özgür bir şekilde nasıl yaşayabileceğini göstereceğiz.  Newroz’da yan yana gelmek, umudu büyütmek açlık grevi direnişçilerinin sesine ses katmak ve var olan gidişata ‘dur’ demek açısından çok önemlidir. Bunun için tüm halkları 24 Mart’ta tecride karşı bedenini açlığa yatıran direnişçilerin sesine ses katmaya çağırıyoruz” dedi.
 
'Tüm kadınları Newroz’a bekliyoruz’ 
 
Barış için tecridin kaldırılmasının önemli olduğunu ifade eden Kadın Emeği Kolektifi’nden Yasemin Yılmaz, tüm kadınları Newroz’a katılmaya davet ederek, “Herhangi bir can kaybı olmadan açlık grevlerinin sonlandırılması için gereken adımların acilen atılmasını istiyoruz.  Leyla Güven’in söylediği gibi biz kadınlar barış, yaşam ve özgürlük mücadelesine inanmaktan ve direnmekten vazgeçmeyeceğimizi yineliyoruz” diye belirtti. 
 
‘Hayatın tecrit edilmesine karşı Newroz’a’ 
 
Hayatın tüm alanının tecrit altına alınmasına karşı bu yılki Newroz’un daha büyük bir önem kazandığını vurgulayan İstanbul Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Üyesi Ezgi Bahçeci de şu çağrıyı yaptı: “Tecride karşı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevleri, Newroz ile birlikte halklarımızın direniş ateşini büyütecek. SKM olarak açlık grevleri ile başlayan direniş hattını büyütmek, Leyla Güven ve tüm tutsakların sesini duyurmak için tüm İstanbul’u 24 Mart’ta Bakırköy Pazar Alanı’ndaki Newroz’a bekliyoruz.” 
 
‘8 Mart’tan Newroz’a direnişi yükseltelim’ 
 
“Dün nasıl Demirci Kawa’lar Newroz ateşini kuşanarak zorbalığa karşı direnişi ördüyse bugün de Leyla Güvenler, Zülküf Gezenler aynı ateşi kuşanarak topluma ışık oluyorlar” diyen Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Üyesi Deniz Çokgül, “Newroz’un direniş ateşiyle emekçi halklarımızın Newroz’unu kutluyor, 8 Mart’ta sokaklara akan kadınları 24 Mart’ta Newroz mitingine çağırıyoruz” dedi. 
 
‘Savaş politikalarına son vermek için Newroz’a’ 
 
Bir Newroz’u daha barışa duydukları özlemle karşıladıklarını söyleyen Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay ise, “Biz tüm Ortadoğu’da ve ülkemizde halkların eşit, barış içinde, kardeşçe yasayabileceğini biliyor, bunun için mücadele ediyoruz. Kürt halkı ve bütün bölge halklarının barış ve eşitlik talepleri baskıyla ve savaşla yok edilemez. Savaşı değil barışı savunanlar kazanacak” ifadelerini kullandı.