Toplumsal cinsiyet rollerine gönderme: İranlı Kadın Ressamlar Sergisi

  • 09:06 22 Mart 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - İranlı 7 kadın ressamın resimlerinden oluşan “İranlı Kadın Ressamlar Sergisi”, toplumsal cinsiyet rollerine gönderme yapıyor. Ressamlardan Farzaneh Bakhshi, "Toplumdaki konumu itibariyle kadına çok fazla yüklenilen rol ve sorumluluk var. Ben de çizimlerimde buna yer vermeye çalıştım" dedi. 
 
"İranlı Kadın Ressamlar Sergisi" İstanbul Kadıköy'de bulunan Moda Galeri Pasaj’da sanatseverlerle buluştu. Açılışı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapılan sergi, eğitmen Prof. Dr. Hamid Namdar resim atölyesinde bir araya gelen 7 İranlı kadının resimlerinden oluşuyor. Daha çok İranlı kadınların yaşamına yer verilen sergide, toplumsal cinsiyet rollerine gönderme yapılıyor. 1 Nisan gününe kadar devam edecek olan sergide yer alan resimler ise satışa açık.
 
‘İran’da kendini geliştirme imkanı çok az’ 
 
Türkiye’ye 2 yıl önce yerleşen Farzaneh Bakhshi, daha öncede İstanbul’da kişisel sergi açtığını ve sipariş üzerine çizim yaptığını söyledi. İran’da resim öğretmenliği yapan Farzaneh, “İstanbul’a gelme nedenlerimden biri çocuklarımın burada okuyor olmasıydı ama bir yanıyla da kendimi sanatsal açıdan daha rahat hissettiğim için buraya yerleştim. İran’dayken sanki bir seviyede kalmışım gibi hissediyordum. Kendini geliştirme imkanın çok az. Burada onu yapabildiğim için mutluyum” diye belirtti. 
 
'Özgürce üretemiyoruz’ 
 
“İran’da sergi açma imkanımız var ama belli sınırlar ve sansür etrafında” diyen Farzaneh, “Örneğin Azerbaycan’da dans eden kadınların resimlerini yapmıştım. Onları sergilememe izin verilmedi. Bunun gibi bir sürü konu ve başlığa izin verilmiyor. Bu da ister istemez sanatçı olarak geriletiyor, özgürce üretemiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
'Tablolar yaşamımdan bağımsız değil’ 
 
Farzaneh, 30 farklı resimden oluşan sergide bulunan iki resmin hikayesine ilişkin ise şunları söyledi: “Toplumdaki konumu itibariyle kadına çok fazla yüklenilen rol ve sorumluluklar var. Ben de çizimlerimde buna yer vermeye çalıştım. Bir tablomda bunu anlatmaya çalıştım. Diğer tablomun hikayesi ise yaşamımdan bağımsız değil. Kızım İran’da gezerken hep saçlarını özgürce savurabilmeyi hayal ederdi. ‘Saçlarımı ne zaman rüzgara vereceğim’ derdi. Bir kadının özgürlüğü için önemli bir örnek bu. Ben de saçlarını dilediğince savuran bir kadını çizdim.”
 
'Hedefim İran’da çalışan kadınları resmetmek’ 
 
Sergideki ressamların her birinin kadınları farklı olarak modern ve toplumsal cinsiyet rollerini irdeleyen bir yerden ele aldığını da sözlerine ekleyen Farzaneh, “İran’ı dolaşan bir kadın olarak özellikle yaşamın farklı noktalarında çalışan kadınları resmetmek gibi bir hedefim var” dedi.