2019 Newrozu: Bu bahar zafer baharı olacak

  • 09:57 22 Mart 2019
  • Güncel
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da dün bir kez daha tarihi anlara tanıklık eden ve zılgıtlarıyla alanda Leyla Güven’in sesi olan kadınlar, “Newroz ateşi seçim sandıklarına da sıçrayacak. Açlık grevi direnişleri sayesinde bahara hiç olmadığı kadar yakınız artık. Mutlaka kazanacağız, tecridi mutlaka ama mutlaka kıracağız” dedi. 
 
Yüzbinlerin buluşmasına sahne olan Diyarbakır Newrozu’nda, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekilli Leyla Güven’in 135 gündür sürdürdüğü açlık grevine yüzbinler ses verdi. “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarıyla Newroz ateşini harlayan yüzbinlerin yüzünde tecride öfke vardı. 
 
‘Süreci iyi okumamız gerek’
 
Esra Tahir, tüm olumsuzluklara rağmen alanlardan seslerini yükseltmeyi sürdüreceklerini ifade etti. Tarihi bir süreçten geçtiklerine dikkat çeken Esra, özellikle Kürt halkının bu tarihi süreci iyi okuması gerektiğini dile getirerek, mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı. Esra, “Dayatılan tüm baskılara karşı hala ayakta olduğumuzu göstermek için alanları doldurmak önemli. Bu nedenle buradayız. Eşim ve çocuklarımla bu tarihi güne tanıklık etmek istedik. Halkımızdan tek isteğim kendilerine dayatılan zulme olan tepkilerini 31 Mart yerel seçimlerinde sandığa taşımalarıdır. Bu görevi en çok da kadınların omuzlayacağından eminim” dedi. 
 
‘Newroz ateşi sandıkları da sıçrayacak’
 
Newroz ateşinin seçim sandıklarına da sıçrayacağını belirten Leyla Çetin de, halklara dayatılan zulmün 31 Mart’ta sonlanacağını belirtti. Leyla Güven ve tutsakların sürdürdüğü açlık grevlerine dikkat çeken Leyla, “Leyla Güven onurumuzdur. Zülküf Gezen onurumuzdur. Biji bexedanan zindana, Biji Serok Apo, Be Serok jiyan nabe” sloganları attı.
 
‘Bahara hiç olmadığı kadar yakınız’
 
İktidarın Kürtleri kendi topraklarından göndermeyi amaçladığının altını çizen Zeynep Özen ise, Newroz alanının özellikle bu amaca iyi cevap niteliğinde olduğunu aktardı. Bu yıl ki Newroz’un tecridin sonlanmasına hizmet ettiğini ve bu açıdan önemli olduğunu vurgulayan Zeynep, özgürlüğe bahar kadar yakın olduklarını vurguladı. Zeynep, “Direniş alanından zindan alanlarına selamlarımı göndermek istiyorum. Açlık grevi eylemi başlatan arkadaşlarımızın direnişleri sayesinde bahara hiç olmadığı kadar yakınız artık. Mutlaka kazanacağız, tecridi mutlaka ama mutlaka kıracağız” ifadelerini kullandı.