Ana akım medya milyonların Newroz'unu yine görmedi

  • 10:38 22 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Bu yıl “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarıyla birçok yerde milyonların katılımıyla kutlanılan Newroz’a karşı ana akım medya yine körleri oynadı. Milyonların katıldığı Newroz kutlamalarını görmeyen medya, ilk sayfalarını onlarca kişinin katıldığı 'Nevruz' kutlamalarını aldı
 
Newroz bayramı bu yıl 2 bin 640’ıncı kez kutlandı. Yüzyıllar boyunca doğanın uyanışının selamlandığı 21 Mart, Kürt mücadelesiyle birlikte 1990'lı yıllara gelindiğinde baskı, yasak, engellemeyle karşılaştı. 90’lardan bugüne ana akım medyanın da Newroz kutlamalarına yaklaşımı iktidardaki partilerin yaklaşımından farksız olmadı. 90’larda Newroz kutlamalarına neredeyse yer vermeyen ana akım medya, 2000’li yıllarda ise ‘Nevruz’ adı altında kısmen de olsa görmeye başladı. 2013 yılında başlayan çözüm süreci ile birlikte Newroz ana akım medyanın da birinci gündemleri arasında yer aldı. Çözüm sürecinin son bulmasıyla birlikte ise ana akım medya yine bir suskunluk sarmalına girdi.
 
Bu yıl PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması talebiyle Newroz, bölgede milyonlarca yurttaşın katılımı ile kutlandı. Diyarbakır, İzmir, Van başta olmak üzere birçok yerde kutlanan Newroz’a karşı ana akım medya “kör sağır dilsizi” oynadı. 
 
Bu yılki Newroz’u sadece 2 gazete manşetten gördü. Bunlardan biri olan Yeni Yaşam Gazetesi “Newroz’la kazanacağız tecridi kıracağız” manşetiyle çıkarken Evrensel Gazetesi de “Halk buradayız dedi’” manşetiyle okuyucularının karşısına çıktı.
 
Birgün Gazetesi de birinci sayfadan “Newroz büyük bir coşkuyla kutlandı” diyerek kısa bir şekilde gördü.
 
Sözcü Gazetesi de ilk sayfasında resmi “Nevruz”a vurgu yaparak “Türkiye Nevruz’u coşkuyla kutladı” şeklinde haberi geçerken, Güneş Gazetesi “Nevruz coşkusu”, Cumhuriyet Gazetesi ise “Nevruz’u on binler kutladı” diyerek milyonların aktığı Newroz’u kısa bir şekilde gördü.
 
Diğer hiçbir gazete ise milyonlarca kişinin bir araya geldiği Newroz kutlamalarını ilk sayfalarına taşımadı.