Ankara’ya yürüyüş çağrısı: Bu sessizliği ancak anneler bozabilir

  • 09:10 23 Mart 2019
  • Güncel
VAN - İmralı tecridine karşı 88 gündür açlık grevinde olan Zafer Sağlam’ın annesi Halime Sağlam, tüm tutsak annelerine seslenerek, “Gelin Ankara’ya yürüyelim. Çocuklarımızın sesini duyuralım. Bu sessizliği ancak biz anneler bozabiliriz” dedi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven'in, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi 136'ncı gününe girdi. Aynı taleple cezaevlerine yayılan açlık grevine giren tutsakların sayısı 1 Mart itibariyle yüzlerden binlerce ulaştı. 
 
Kritik aşamayı geçen eylemcilerin sağlık durumları günden güne kötüleşmesine rağmen Hükümet adım atmak yerine büründüğü sessizliğini sürdürüyor.
 
2017’de bedenini ateşe verdi!
 
Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi'nde tutsak bulunan Zafer Sağlam (28) da süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine giren isimlerden biri. 26 Aralık 2018’den bu yana açlık grevinde olan Zafer Sağlam’ın eylemi 88’inci gününde sürüyor.
 
2017 yılında da aynı taleplerle 14 günlük açlık grevine giren Zafer, açlık grevinin ardından şu an tutulduğu cezaevinde bedenini ateşe verdi. Cezaevi yönetimi tarafından müdahale edilen Zafer’e, daha sonra bedenini ateşe verdiği için 21 gün hücre cezasının yanı sıra görüş cezası da verildi.  
 
‘Direnmekten başka çaremiz yok, direnmek farzdır’
 
Anne Halime Sağlam, tutsakların barış için bedenlerini açlığa yatırdığını belirterek, taleplere cevap verilene kadar eylemlerin süreceğini vurguladı.  “Direnmekten başka çaremiz yok, direnmek farzdır” diyen Halime, açlık grevlerine karşı sessizliğin devam etmesi halinde aileler olarak kendilerinin direnişi yükselteceğini dile getirdi. Halime, “Oğlum ile beraber şuanda cezaevlerinde binlerin öncülük ettiği bu eylem, sonuç alınana kadar devam edecektir. Bizler onların yanındayız ve mücadelenin ardıllarıyız. Cezaevlerinde gelecek her ölüm haberinden AKP Hükümeti sorumludur. Buradan Erdoğan’a sesleniyorum;  ‘Sen hiç evladının gözlerinin önünde eridiğini gördün mü, ölüme yaklaştığını gördün mü?’ Türk halkına sesleniyorum; Bir gün sadece bir gün Kürt olun ve kendinizi bir Kürt annenin yerine koyun. Evlatlarımız sizin için ve yaşanılır bir Türkiye için açlık grevindeler. Bu sesi duyun. Parçalayın sessizliği ses verin zindanlara. Zindan direnişine karşın sessiz olanları tarih affetmeyecektir” dedi. 
 
‘Geç kalmadan Ankara’ya yürüyelim’
 
Halime, açlık grevinde olan bütün tutsak ailelerine seslenerek, şöyle dedi: “Geç kalmadan gelin Ankara’ya yürüyelim. Bütün annelere sesleniyorum. Gelin Ankara’ya gidip çocuklarımızın sesini duyuralım. Ankara ancak biz annelerin sesiyle sallanabilir. Bu sessizliği ancak biz anneler bozabiliriz. Başarı çocuklarımızındır. Direnmek yaşamaktır, kazanacak olan çocuklarımızın tarihi direnişi olacaktır.”