Diyarbakır’da seçim nabzı: Zafer halkın olacak

  • 09:16 23 Mart 2019
  • Güncel
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - Seçim çalışmalarının son sürat devam ettiği Diyarbakır’da halk, Newroz ateşinin seçim sandıklarına da sıçrayacağını belirterek, “Bu seçimde de zafer halkın olacak. Nisan yağmurlarıyla kayyımlar bu kentten temizlenecek” dedi. 
 
31 Mart yerel seçimlere sayılı günler kala seçimlerin nabzını tuttuğumuz ve mikrofon uzattığımız kadınlara 31 Mart yerel seçimlerine dair öngörülerini sorduk. 2019 yerel seçim heyecanı eşliğinde Newroz ateşini harladıklarını belirten kadınlar, bahar cemrelerinin seçim sandıklarını ısıttığını ve büyük zaferlere yakın olduklarını vurguladı. 31 Mart yerel seçim sonuçlarından emin olduklarını belirten Oya Olgar, kayyımları göndereceklerini ve bir daha il sınırlarına dahi yaklaştırmayacaklarının altını çizdi. Oya, “Mart ayının güneşi ve ateşi ile ısıttığımız sandıklar, kentimizi Nisan yağmurları eşliğinde kayyımlardan temizleyecek” dedi.
 
‘Büyük kazanacağız’
 
AKP'nin bir kez daha hile ve oyunlara başvurmaması halinde HDP’nin büyük zaferler kazanacağını belirten Lorin Dicle, “Hile, talan ve dolanlara rağmen direne direne kazanacağız. Benim oyum yok ama tüm ailem benim yerime HDP logosuna basacak. HDP seçmen adayı olarak şunu söyleyebilirim ki, mutlaka ama mutlaka kazanacağız. Zafer halkların olacak” diye konuştu.
 
‘Kayyımlar bölgeye gönderilmiş AKP taşeronlarıdır’
 
DBP’li belediyelere atanan kayyımları anımsatan Hülya Bilir de, kayyım sisteminin demokrasi ile yönetilen bir ülkeye yakışmadığını belirterek, partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Cumhurbaşkanı’nın kazanamayacağından emin olduğu bölgeleri kayyım yolu ile yönetmeye çalıştığını kaydeden Hülya, kayyımların bölgeye gönderilmiş “AKP taşeronu” olduğunu söyledi. AKP’nin siyasette olduğu sürece halklara dayatılan zulümlerin de devam edeceğine dikkat çeken Hülya, zulmün bitmesinin tek yolunun ise seçimlerden galip ayrılmak olduğunun altını çizdi.
 
'Devlet biran önce adım atsın'
 
Kayyımları istemediklerini vurgulayan Sevim Altındağ ise, kayyımların gitmesi için herkesin HDP'ye oy vermesini istedi. Sevim, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle sürdürülen açlık grevi eylemlerine değinerek, şöyle devam etti: “Biz devlet zulmünü çok gördük bu yüzden 31 Mart’ta sandıklara sahip çıkacağız. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ yok sebepten içerideler. Yüzlerce çocuğumuz cezaevinde ve şuan açlık grevinde. Bugün buraya sırf gençlerimize sahip çıkmak için geldim. Devlet de bir an önce adım atsın.” 
 
Sevim, 31 Mart yerel seçimlerinin Kürt halkı açısından başarıyla sonuçlanacağını dile getirerek, 31 Mart’ta kayyımları sandıklara gömeceklerini ifade etti.