Evleri işaretlenen Aleviler: Provokasyona gelmeyeceğiz

  • 09:06 24 Mart 2019
  • Güncel
Melike Aydın 
 
İZMİR - Yamanlar mahallesinde evleri işaretlenen Kürt Alevi aileler, "Cumhur İttifakı"nın broşürlerini dağıtan bir grupla tartışma yaşadıktan sonra bu olayla karşılaştıklarını belirterek, seçim öncesi korku ve provokasyon politikalarının arttığını dile getirdi. 
 
İzmir’in Karşıyaka ilçesine bağlı Kürt Alevi yurttaşların yoğun olarak yaşadığı Yamanlar mahallesinde 6 evin duvarına kırmızı boya ile çarpı işaretleri yapıldı. “Malatyalılar Sokağı” olarak bilinen sokakta yaşayan Kürt Alevi aileler, duvarlarını kırmızı boya ile işaretlenmiş olarak buldu. Olaya tepki gösteren aileler, Türk ve Kürtlerin ortak yaşadığı sokakta huzurun bozulmak istendiğini belirterek, AKP ve MHP ortaklığı ile oluşturulan Cumhur İttifakının seçim çalışmaları sonrasında hedef gösterildiklerini söyledi.
 
‘Kendimizi inkar edecek değiliz’
 
Mahallede oturan Çorumlu Dersim göçmeni Cemile Yerdut, iki hafta öncesinde AKP-MHP ittifakı için oy verilmesini istemek üzere mahalleye broşür dağıtmak ve propaganda yapmak için gelen kişilerle mahalle sakinleri arasında tartışma yaşandığını söyledi. Cumhurbaşkanının övülmesine karşı çıktıklarını belirten Cemile, “Biz de ‘Milletin canını okudu, açlıkla insanları terbiye etmeye çalışıyorlar’ diye tepki gösterdik. Biz gelenleri tanımıyoruz, mahalleli değiller ama onlar mı yaptı bilemiyoruz. Karşı komşumuz burada yürüyüş yaparken görmüş. İşaretlenin 6 ev de Kürt Alevi ailelerin evleri. Kürt’üz inancımızı, dinimizi mezhebimizi inkar etmiyoruz” sözlerini kullandı. 
 
'Daha öncede aynısını yaptılar'
 
Seçimlere sayılı günler kala bu tür olayların yoğunlaştığını ve Cumhurbaşkanının ayrıştırıcı söylemlerinin de etkili olabileceğini ifade eden Cemile, “30 yıldır mahalledeyiz. Sünni ve Türk komşularımız var kimseyle bir husumetimiz olmadı şimdiye dek. Kimse provokasyona gelmesin. Maraş’ta, Malatya’da, Mersin’de ve bu sene Menemen’de de aynısını yaptılar” dedi.
 
‘Seçim çalışmasına gelenler provoke etmeyi amaçladı’
 
Mahalle sakinlerinden Esma Akgül, geçen hafta Cumhur İttifakı broşürlerini dağıtanlarla geçen tartışmada, hiçbir partiye oy vermeyeceğini söylediğini kaydederek, grubun provoke etmeye çalıştığını dile getirdi. “Yine de broşürleri aldık ama tartıştık” diyen Esma, “Bana ‘Sen niye o kadar dolmuşsun’ diye sordular. Ben de ‘Biz Kürt’üz Aleviyiz bu mahallenin çoğu böyle tepkili, çünkü son dönem politikaları bizde tepkiye neden oldu’ dedim” diye konuştu.