İstanbul seçmeninin oyu 'öldüren sevgi'den yana mı olacak?

  • 09:11 24 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Türkiye seçmeninin büyük bir bölümünü barındırdığı için bu seçimlerde de büyük önem arz eden İstanbul, adeta "öldüren sevgiyi" yaşıyor. "İstanbul benim aşkım, tüm ilçeler ise sevdam" sloganıyla yola çıkan AKP'nin kesilen ağaçlar yerine yükselttiği her bina "aşk" tanımlamasına tezatlık oluştururken, İstanbul seçmeninin oyunu "öldüren sevgi"den yana mı kullanacağı ise merak konusu. 
 
Türkiye seçmeninin büyük bir bölümünü barındırdığı için önem arz eden İstanbul, 31 Mart yerel seçimlerinde en çok merak edilen illerin başında geliyor. Daha önceki seçimlerde olduğu gibi "İstanbul'u alan Türkiye'yi almış olur"  belirlemesinin tekrar hayat bulduğu bu günlerde "İstanbul benim aşkım, tüm ilçeler ise sevdam" sloganıyla İstanbul'un devasa pankartlarla kapatıldığı benzer manzaralar ile karşılaşmak mümkün. "İstanbul benim aşkım olan bir il. Doğduğum, büyüdüğüm, belediye başkanlığı yaptığım, milletvekili seçildiğim bir il" diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sarf ettiği bu cümle ise İstanbul'un her seçimde olduğu gibi bu seçimlerde de önem arz edeceğinin kanıtı. 
 
İstanbul rant alanına çevrildi
 
Çok farklı siyasi görüş, kimlik, inanç ve sosyoekonomik durum göz önünde bulundurulduğunda bu şehirde yaşayan seçmenin büyük çoğunluğunun rahatsız olduğu konuların başında İstanbul'un rant alanına çevrilen kent olması geliyor. Kanal İstanbul, 3'üncü Havalimanı gibi mega projelerin hayat bulduğu, yol ve köprü yapmakla övünülen İstanbul'da yükselen binalar da nedense akıllara "çok seviyordum, benden boşanmasını istemiyordum" gerekçelerini sıralayarak aklanmanın derdine düşen erkeklerin kadın cinayeti işlemesini getiriyor. Buradaki benzerlik de her defasında İstanbul'u çok sevdiklerini dile getiren AKP iktidarının İstanbul'u nasıl katlettiği.
 
Devasa binalara asılan 'aşk' pankartları
 
Ağaç gölgesinde dinlenmenin hayalini kuran İstanbulluların seçimlere sayılı günler kala karşılaştığı tek manzara ise yapımı devam eden devasa binalara asılan koca koca "aşk", "sevgi", "sevda" sözcükleriyle bezeli İstanbul pankartları oluyor. Gezi Parkı direnişiyle hafızalara kazınan Beyoğlu özelinde farklı farklı önemde duran ilçelerin bu denli "öldüren sevgiye" maruz bırakılması kimsenin kabul edemeyeceği cinsten.  
 
Vaatler havada uçuşuyor
 
Doğa katliamının projeler gerekçe gösterilerek en fazla gerçekleştiği illerin başında gelen İstanbul'un AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım. Seçim çalışmaları kapsamında sokağa yüzlerce koruma eşliğinde inen Binali Yıldırım'ın trajikomik "Tarlabaşı'nda tarla yokmuş" gafı ise İstanbulluların hafızasına kazındı. Bir itiraf niteliği de taşıyan çoğu konuşmasında Binali Yıldırım'ın seçmenlere vaatleri ise yine yol ve projeler oluyor.  
 
CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Adayı Ekrem İmamoğlu ise İstanbul için sıraladığı somut önerilerle bir hayli iddialı. Gözler diğer yandan İstanbul, Ankara, İzmir gibi çok sayıda büyükşehirde aday çıkarmayarak demokratik işbirliklerini destekleyeceklerini açıklayan HDP ve onun seçmeninde. 
 
İlçe belediye adayları arasında kıyasıya yarış
 
Büyükşehir belediyesinin yanı sıra ilçe belediye adaylıkları arasındaki kıyasıya yarış da sokaklar ve meydanlarda kendisini hissettiren cinsten. Tartışmalı isimlerin stratejik belediyelerde konumlanması da bunlara örnek. Kadıköy, Beyoğlu gibi ilçelere göz koyan AKP'nin en çok yoğunlaştığı yerlerin başında buraların geliyor olması sol demokrat muhalefet ve kadın örgütlülüğüne 'ket vurmak' istemesiyle de bağlantılı yorumlarını beraberinde getiriyor.
 
Seçmenler 1 Nisan'a nasıl uyanacak? 
 
ORC adlı araştırma şirketi, İstanbul genelinde ilçe bazında yaptığı kapsamlı anketinde İstanbul'un 39 ilçesinin 24'ünde AKP, 14 ilçesinde ise CHP'nin önde olduğunu açıklaması ardından seçim çalışmaları son bir haftasına girerken, 31 Mart seçimleri için dillerden düşmeyen "aşk" masallarıyla 1 Nisan gününe nasıl uyanılacağı diğer bir merak konusu.