Dengbêj Mukaddes'ten direnişe ses: Leyla Berxwedane

  • 09:12 24 Mart 2019
  • Kültür Sanat
VAN - Tecride karşı 137 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven için şarkı besteleyen dengbêj Mukaddes Yıldırım, sanatçılara da "üzerinize düşeni yapın" çağrısında bulundu. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecride son verilmesi amacıyla başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerinin öncüsü olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemi 137. gününe girdi. Her kesimden Leyla Güven eylemine destekler gelirken, özellikle kadınlar Leyla'nın taleplerini sahiplenerek, bulunduğu alanlarda Leyla'nın sesini yükseltiyor. Dengbêj Mukaddes Yıldırım da bu amaçla 'Leyla Berxwedane' (Leyla Direniştir) isimli bir klam (şarkı) besteledi. 
 
'Leyla Güven yalnız değildir'
 
Mukaddes, Leyla Güven öncülüğünde cezaevlerinde başlayan açlık grevlerini selamlayarak, "Herkes bilmelidir ki, Leyla Güven yalnız değildir. Milyonlar Leyla'nın talebini haykırıyor. Dünya Leyla'nın tarihi direnişine tanıklık ediyor ama yine de kör ve sağırlar açlık grevlerine karşı. Cezaevlerinde açlık grevinde olan direnişçilerin sayıları binleri geçti. Herkes neden sessiz? Bu direniş insanlık onuru ayaklar altına alınmasın diye başlatıldı. Sessiz kalanlar savaşı destekleyenlerdir. İnsanlık barışı için bu eylemler başladı. Anneler artık bir damla gözyaşı dökmesin diye zindanlar açlık grevinde" dedi. 
 
'Talepleri tecridin kırılması'
 
Mukaddes, herkesin bu süreci sahiplenmesi gerektiğini ve üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini belirterek, "Siyasi tutuklular açlık grevine başlayarak tarihi bir sorumluluk almışlardır. Talepleri tecridin kırılması ve müzakerelerin başlamasıdır. Hükümet bu eyleme karşı olumlu bir adım atmalıdır. Kürtler dünyanın her yerindeler. Dünyanın tümü toplansa Kürtleri bitirecek güce sahip değiller. Bizi inkar ve imha edemezler. Bizler hiçbir dil, inanç ve kültüre karşı değiliz. Biz 'herkes için yaşanılır bir dünya mümkün' diyoruz. Onlar ise bunu kabul etmiyor ve Kürtlere karşı soykırım politikalarına başlıyorlar" diye belirtti. 
 
'Bu onurlu direniş mutlaka kazanacak'
 
Bu süreçte halkın sesi olan dengbêjlere de çok büyük sorumluluklar düştüğünü ifade eden Mukaddes, şöyle konuştu: "Bizler Kürt halkı olarak tarihi bir sürece tanıklık ediyoruz. Bu tarihi anlamlandıracak ve dünyaya duyuracak sanatçılardır. Bundan dolayı sanatçıların bu süreçte üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Leyla Güven'in eylemi kutsal görülebilecek bir eylemdir. Ben de bir klam besteleyerek bu direnişe adamak istedim. Klamımda Leyla'nın ve tutsakların direnişine dikkat çekiliyor. Değil bir klam binlerce klam yapsak da bu muazzam iradeyi iyi anlatamayız ama biz dengbêjler sanatımızla bu sesi duyurmalıyız. Bu onurlu direniş mutlaka kazanacaktır."