'Halk irade gaspının hesabını 31 Mart'ta soracak'

  • 09:13 24 Mart 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
SİİRT - Kayyımın bir irade gaspı olduğunun altını çizen HDP Siirt İl Genel Meclis Başkanı Hatice Atay, Siirt halkının 31 Mart'ta kazanımlarına yönelik saldırıların, eşbaşkanlarının tutuklanmasını, iradelerinin gasp edilmesinin hesabını sandıklarda soracağını söyledi. 
 
31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için sayılı günler kalırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt'te de çalışmalarını yürütüyor. Kayyım atanan 96 belediyeden biri olan Siirt Belediyesi'ne ise tepkiler var. Özellikle kayyımın atandığı günden bu yana Siirt'te hiçbir çalışmanın yapılmadığı aktarıldı. HDP Siirt İl Genel Meclis Başkanı Hatice Atay, kayyımın politikalarını ve yaptığı çalışmaları değerlendirerek, seçimde Siirt halkının iradelerine sahip çıkacağına işaret etti.
 
'Kazanımlarımıza el konuldu'
 
16 Kasım 2016 tarihinde Siirt belediyesine kayyım atandığını hatırlatan Hatice, kayyımın gelmesiyle birçok çalışmalarının durdurulduğunu ifade etti. Durdurulmayan projelerin de kendilerine mal edilerek hayata geçirildiğini anlatan Hatice, "Yol ve çevre düzenlemeleri gibi çok sayıda projemizi sanki kendi projeleriymiş gibi halka tanıttılar. Berfin Dayanışma Merkezi'miz kapatılarak, çalışanları ihraç edildi, işten çıkarıldı. Kazanımlarımıza el konuldu, sanki biz hiçbir şey yapmamışız gibi lanse edildi ama Siirt halkı her şeyi çok iyi biliyor. Kadın kurumunda çalışan kadınlar işten çıkarıldıktan sonra işsiz kaldılar ve başka bir yer çalışmaları bile engellendi birçoğunun" diye ifade etti.
 
'Halk kayyıma tepkili'
 
Anadilde eğitim veren çocuk kreşinin de kapatıldığını belirten Hatice, yalnızca kadınların değil çocukların ve gençlerin de kayyım tarafından mağdur edildiğini dile getirdi. Kayyımın 2 buçuk yıldır belediye olduğunu ifade eden Hatice, "2 buçuk yıldır kayyımın kadın, kültür, sanat, sosyal, ekonomik, çocuk, fenni hiçbir çalışma yürüttüğünü görmedik. Yol yapmak Siirt'in ihtiyacı değildir. Halkın beklentisi, talebi de bu değil" diyerek belediye eş başkanlarının da hala tutuklu olduğunu hatırlattı. Kayyımın irade gaspı olduğuna işaret eden Hatice, "Halk bu irade gaspına karşı tepkili, tepkisini de seçimlerde oy kullanarak gösterecek" diye belirtti.
 
'Halk sandıklarda hesap soracak'
 
Siirt ile ilgili yeni projeler önlerine koyduklarından söz eden Hatice, kültürel, sosyal ve ekonomi gibi birçok konuda yeni çalışmalar yapacaklarını kaydetti. Hatice, halkın ihtiyaçları doğrultusunda bir çalışma yürüteceklerini söyleyerek, "Seçim çalışmaları kapsamında gittiğimiz yerlerde halkın taleplerini dinliyoruz ve bu talepleri dikkate alarak projeler çıkaracağız. 31 Mart'tan sonra da bu projeleri hayata geçireceğiz. Kazanacağımıza inanıyoruz çünkü halk kayyımı istemiyor. Halkımız ile beraber tüm engelleri aşarak, sandıklarda büyük bir farkla belediyelerimizi geri alacağız. Kazanımlarıma yönelik saldırıların, eş başkanlarımızın tutuklanmasının, irademizin gasp edilmesinin hesabını halk sandıklarda soracaktır" diye vurguladı.