Verdikleri sözü tutan kadınlar: Amacımız DAİŞ zihniyetini de bitirmek

  • 11:01 24 Mart 2019
  • Güncel
Ruhenda Amed
 
DÊRAZOR - DAİŞ'e karşı zafer elde edilmesinde büyük bir rol alan YPJ Komutanları, asıl mücadelelerinin şimdi başladığını ve DAİŞ'in zihniyetini Ortadoğu ve dünya üzerinde bitirmeyi amaçladıklarını belirtti. 
 
Ortadoğu'ya son 7 yıldır adeta karanlık ve kabus dolu günler yaşatan DAİŞ, Suriye'deki son toprak hakimiyetini Demokratik Suriye Güçleri'ne (QSD) karşı kaybetti. Dêrazor'un Hecin beldesine bağlı Baxoz köyüne sıkıştırılan DAİŞ, Cizre Fırtınası hamlesinin son operasyonu ile fiziki olarak bitirildi. QSD güçleri, uluslararası koalisyon ile birlikte dün düzenledikleri görkemli tören ile DAİŞ'in fiziki olarak bittiğini tüm dünyaya müjdeledi. DAİŞ'e karşı mücadelede en önde olan ve en önemli rolü üstenerek her alanda bayraklarını dalgalandıran Yekîneyên Parastina Jin (YPJ) Komutanları, elde edilen zaferle ilgili duygu ve düşüncelerini ajansımızla paylaştı.
  
'Zulüm nerede olursa olsun karşısında olacağız'
 
YPJ'nin Dêrazor Saha Komutanı Jiyan Tolhildan, elde edilen başarıyı başta mücadelede yaşamını yitirenlere ve ailelerine armağan ettiklerinin altını çizdi. Kuzey ve Doğu Suriye'de bu günden daha kutlu bir günün olamayacağını söyleyen Jiyan, "Çünkü özelde 7 yıldır gözünü kırpamadan direnişin içine dahil olan kadınların öncülüğünde bu halk kültürüne, toprağına, değerine sahip çıktı. DAİŞ şuan fiziki olarak sadece bitirildi. Ama DAİŞ kültür, zihniyet ve düşünce olarak halen var. Bu yüzden biz kadınların daha güçlenmesi ve her zamankinden daha çok ön cephede olması gerekir. Sadece Suriye ve Kürt kadınları için değil zulüm ve baskı altında olan her kadın için YPJ tarihi rolünü yerine getirmiştir. Tekrar bu zaferi tüm dünya kadınları ve Ortadoğu ve Kürdistan kadınlarına armağan ediyoruz. Ve şunu söylemek istiyoruz: Zulüm bugün DAİŞ şahsında açığa çıktı bizler üzerimize düşeni yaptık bunu tüm dünya gördü. Zulüm nereden gelirse gelsin biz yine elimizden geleni yapacağız. Bundan dolayı sınırları tanımıyoruz ve ne olursa olsun bu zulmü bitireceğiz" şeklinde konuştu.  
 
'Direnişin devamını getirmeliyiz'
 
YPJ Komutanı ve QSD Genel Komutanlık üyesi Newroz Ehmed de elde ettikleri başarıda yaşamını yitiren arkadaşları ve ailelerinin payı olduğunu dile getirdi. Ailelere bugüne kadar yanında oldukları için teşekkürlerini ileten Newroz, şunları ifade etti: "YPJ, en zor süreçlerde nasıl rol alacağını bilmiştir. Bizlerde bu güç ile koruyabildiğimiz kadar kadınları korumak istiyoruz. Bir daha DAİŞ, El Nusra ve onların daha nice uzantısının bu topraklarda yine vahşeti yaşatmasını istemiyoruz. Bu başarımızı da yereldeki halkımıza armağan etmek istiyorum. Direnişimizi daha da büyütmeli ve güçlendirmeliyiz. Çünkü daha da büyük sorumluluklar bizleri bekliyor. Örgütlenmeli ve güçlendirmeliyiz. Buradan tüm kadınlara sesleniyorum: Bizleri bu güne getiren bu direniştir. Bu özgür günlerde daha da başarı elde edeceğiz. Özgür eş yaşam ve demokratik bir sistemde hep beraber yaşayabiliriz. Ve kadınlar bunun da öncülüğünü üstlenecek. Direnişimiz ve mücadelemiz bunun üzerine olacaktır. Sözümüzü tekrarlıyoruz. Bu başarımızı yereldeki halka ve tüm dünya halklarına armağan ediyoruz." 
 
'Asıl mücadelemiz bu saatten sonra başlıyor'
 
YPJ Komutanlarından Nesrin Abdullah da başarılarını yaşamını yitiren arkadaşlarına, yaralı arkadaşlarına, gazilere ve ailelere borçlu olduklarını söyledi. Nesrin, mücadelelerinin bitmediği ve devam edeceğini vurgulayarak, YPJ'nin DAİŞ'in bitirmesindeki rolüne değindi. Nesrin, "Şehit ve gazi arkadaşlarımıza çok şey borçluyuz. Bugünleri görmemize onların direnişi vesile oldu. Ve bugün bir yanımız eksik. Keşke bu günleri onlar ile beraber görebilseydik. Her şeye rağmen mutluyuz. Asıl mücadelemiz bu saatten sonra başlıyor. Şuan DAİŞ fiziki olarak bitti. Bizim önümüzdeki dönem asıl yapmamız gereken DAİŞ'in yarattığı zihniyet, düşünce yapısını yok etmek. Sistemimizi burada inşa etmemiz halinde Ortadoğu ve dünya halklarına emsal olacaktır" dedi.