İstanbullular Newroz alanında buluşuyor

  • 11:50 24 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL- Yöresel kıyafetleriyle Bakırköy Pazar alanına akan yurttaşlar "Biji berxwadana zîndanan" ve "Leyla Güven onurumuzdur" sloganlarıyla alana girişlerini sürdürüyor. 
 
"Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız" sloganıyla Bakırköy Pazar alanında kutlanacak Newroz için saatler öncesinden alana giriş yapmak üzere bekleyen halk yapılan alan aramasından sonra alana zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde giriş yaptı. Bakırköy İncirli metrobüs ve metro güzergahını kullanan yurttaşlar,"Jin Jiyan Azadî", "Biji berxwadana zîndanan" ve "Leyla Güven onurumuzdur" sloganlarını atarak arama noktalarının olduğu yere gitti. 
 
Yapılan aramaların ardından alana giren yurttaşların giymiş olduğu yöresel kıyafetler ayrı bir renklilik oluşturdu. 7'den 70'e her yaştan insanı görmenin mümkün olduğu Newroz alanında şimdiden büyük bir coşku var. 3 noktadan alana girişler yapılırken, kurulan arama noktalarında, hiçbir pankart ve dövizin içeri alınmayacağı ifade edildi.
 
Bir genç gözaltına alındı
 
Birçok kişinin gözaltına alındığı arama noktalarından birinde bir genç ise PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için cezaevinde yaşamına son veren Zülküf Gezen'in fotoğrafının bulunduğu ve üzerinde "Tecridi kıracağım Zülküf Gezen" yazılı tişört giydiği için gözaltına alındı. 
 
Kimi yurttaşların elindeki bayraklarla alana koşarak girmesi renkli görüntülere neden oldu. Sahnenin kurulduğu platforma "Newroz Piroz be" pankartı asılırken, alan çok sayıda sarı kırmızı yeşil bayraklar ile süslendi. Çalan davul zurnalar eşliğinde yurttaşlar ilk dakikalardan itibaren halaya durdu. Alandan sık sık "Bijî Serok Apo" sloganları yükseliyor.
 
Alanda görev alan çok sayıda görevli ilk saatlerden itibaren giriş kapılarında yerini  almaya başladı.
 
Newroz programının saat 12.00'dan itibaren başlaması bekleniyor.