Ayten Beçet’in mektubu Newroz’da okundu: İlk defa kendimi bu kadar özgür hissediyorum

  • 13:19 24 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL - İmralı tecridini protesto amaçlı Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde yaşamına son veren Ayten Beçet'in bıraktığı mektup, İstanbul Newrozu’nda okundu. "Bir adım atmak için ilk defa kendimi bu kadar özgür hissediyorum" diyen Ayten, herkese çağrıda bulunarak, "Heval Zülküf Gezen şahsında arınıp tecridi kırmak için seslerini daha da yükseltmeliler" dedi. 
 
İstanbul’da “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” sloganıyla Bakırköy Pazar Alanı’nda yüzbinlerin katılımı ile kutlanan Newroz'da, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto amaçlı Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde yaşamına son veren Ayten Beçet'in geride bıraktığı mektubu okundu.
 
Ayten’in mektubu şöyle: "Sürece doğru nasıl cevap olunur diye arayışa girdiğim günlerde 17 Mart 2019'da Heval Zülküf Gezen bana ne olursa olsun nasıl doğru temelde sürece cevap olunabileceğini ve özgürleşmek isteyen insanın özgürleşmek ve tecridi kırmak için hiç bir şey önüne engel olamayacağını gösterdi. Önderliğe verdiğim söz ile ve bunun farkındalığı ile bu hamleye katılım yaptım. Şahsımda tüm Kürt halkını, Botan ve metropol halkını daha güçlü ve bilinçli bu hamleye kattım. Heval Zülküf şahsında arınıp tecridi kırmak için seslerini daha da yükseltmeliler. Bir adım atmak için ilk defa kendimi bu kadar özgür hissediyorum. Beynim ve ruhumla önderlik ile buluşmanın heyecanı ile daha anlamlı ve onurlu bir yaşamla komutanım Heval Zülküf Gezen'in bize miras bıraktığı bu direniş çemberini büyüterek sürece cevap olmanın inancıyla.  
 
Biji Berxedana Zindana
 
Kahrolsun uluslararası komplo ve tecrit 
 
Devrimci Selam ve Saygılar… 
 
Ayten Beçet."