Bakırköy'deki Newroz ateşi tutsak aileleri tarafından yakıldı

  • 13:47 24 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL - "Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız" sloganıyla Bakırköy Pazar alanında kutlanan Newroz ateşi açlık grevindeki tutsakların aileleri tarafından yakıldı. Tecride karşı tek ses tek yürek olan İstanbullular, "Biji Berxwedana zindanan" sloganını alandan yükseltti. 
 
İstanbul Newroz Tertip Koordinasyonu tarafından "Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız" sloganıyla Bakırköy Pazar alanında kutlanacak Newroz için saatler öncesinden alan giriş yapan yurttaşlar Newroz'u kutlamaya hazır. Sabahın erken saatlerinden itibaren alanı taşıdıkları flamalar ve sarı kırmızı yeşil yöresel kıyafetleri ile renklendiren yurttaşlar, Newroz coşkusunu alana taşıyor. "Biji Berxwedana Zindana", "Leyla Güven onurumuzdur", "Direne direne kazanacağız", "Biji Serok Apo" ve "Şehit namirin" sloganlarının bir an olsun susmadığı alanda gençlerin coşkusu renkli görüntülere neden oldu.
Kutlamalar başladı
 
"Newroz Piroz Be" pankartının asıldığı platformda ayrıca onur konukları için ayrı bir yer ayrıldı. "Ülkede demokrasi, Ortadoğu'da barış", "Şimdi devrim zamanı" pankartlarının da yükseldiği ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu, siyasi parti ve kadın örgütünün de katıldığı Newroz alanında çalan Newroz ezgileri ile coşku doruklara çıktı.
 
Arama kontrol noktalarında yapılan keyfi gözaltı ve provokasyonlara rağmen yurttaşlar alana büyük coşkuyla giriş yapmaya devam etti. Polisin çocuk ve gençleri gözaltına alırken darp ettiği görüldü.  7'den 70'e her yaştan ve renkten Newroz alanını dolduran yurttaşlar, "Tecridi yıkacağız" yazılı dövizler taşıdı. Alanda en renkli görüntüleri oluşturanlar ise gençler oldu. Direklerin üzerine çıkan gençler PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterini açtı. Öte yandan gençlerin şiveleriyle polisin kendilerine "Bize tınas (gıcıklık) yapıyorlar" sözleri gülüşmelere neden oldu.
 
Sahnede yer alan sunucuların Newroz'u kutlamasının ardından program sanatçı Ayşe Kolivar ve Doğan Çelik'in söylediği şarkılarla başlatıldı.  Kitle şarkılar eşliğinde halaya durdu. 
 
Leyla Güven için yazılan şiir okundu
 
Program arasında ayrıca Tevgera Jinên Azad (TJA) tarafından 137 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven için yazdığı şiir sunucu Rewşen Alpaydın tarafından okundu.
 
Kadınların Leyla Güven için yazdığı şiir ise şöyle:
 
"Ben Leyla,
 
Üç kibritin kıvılcımı,
 
Dörtlerin ateşiyim,
 
Sakine Cansız'ın iradesiyim,
 
İmralı'da ateş çemberi olan Viyan'ım
 
Ben Leyla'yım Leyla,
 
Celladına boyun eğmeyen
 
Leyla Qasım'ın adaşı, yoldaşıyım
 
Yani halkımın umudu,
 
İmralı'da doğan güneşin sevdalısıyım,
 
Yaşamı uğruna ölecek kadar sevenlerin ardılıyım ben,
 
Ölürsem mezarına 'halkına borçlu öldü' diyen Hayri'nin yoldaşıyım
 
Bu beden, bu yürek neler gördü neler?
 
Ölümden korktuğumu mu sanıyor cellat?
 
Ölümden korktuğumu mu sanıyor cellat?"
 
Newroz ateşi yakıldı
 
Binlerce kişinin katıldığı Newroz kutlaması tecridi protesto etmek üzere yaşamına son veren Zülküf Gezen, Ayten Becet, Uğur Şakar şahsında tüm devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler adına yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu ardından alanda Newroz ateşi atılan sloganlar eşliğinde açlık grevindeki tutsakların aileleri tarafından büyük bir coşku ile yakıldı.  Barış anneleri zılgıtları ile Newroz ateşini harladı.
 
Kutlama konuşmalar ile deva m ediyor
 
Yakılan Newroz ateşi ardından HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Esengül Demir ve Cengiz Çiçek ve HDP İstanbul Milletvekilleri sahneye çıkarak kitleyi selamladı.
 
Program Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ve bir Barış Annesi konuşma yapacak.
 
Ayrıca kutlamada PKK lideri Abdullah Öcalan'a dönük tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinden beri açlık grevinde olan HDP Milletvekili Leyla Güven'in de mesajının okunması bekleniyor.