Yamanlar’daki Alevi kadınlarla dayanışma çağrısı

  • 09:01 25 Mart 2019
  • Güncel
İZMİR - HDP İzmir İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür ve SKM MYK Üyesi Satiye Ok, Yamanlar mahallesinde evleri işaretlenerek hedef gösterilen Alevi kadınlarla dayanışma amacıyla kadın kurumlarına çağrı yaptı. 
 
İzmir’in Karşıyaka ilçesine bağlı Yamanlar mahallesinde Kürt Alevi ailelerine ait evlerin işaretlenmesine bir tepki de Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Satiye Ok’dan geldi. Besriye Tekgür, yaşananların 17 yıldır kadınları yıldırarak evlere hapsetmeyi amaçlayan AKP’nin ötekileştirme politikasının bir parçası olduğunu belirtti. 
 
HDP’nin 31 Mart seçimlerinden güçlü çıkacağının farkında olduklarını kaydeden Besriye, bu nedenle korku ve yıldırma politikalarına başvurulduğunu söyledi. Besriye, “Amaçları provokasyon yaratmak. Kadınlar, dışlananlar yanımızdadır. Yenemeyecekler. Amaç korkutmak, geri adım attırmak ama hiçbir şekilde geri adım attıramayacaklar” diye belirtti. 
 
‘Toplumsal hafıza tehdit aracı olarak kullanılıyor’
 
Satiye Ok ise, bu olaydan önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İstanbul’daki Feminist Gece Yürüyüşü’ne ilişkin Maraş ve Çorum katliamları hatırlatmasına dikkat çekti. “Ezanı ıslıkladırlar” şeklindeki manipüle söylemlerin tutmadığını kaydeden Satiye, bu olayda da provokasyonun tutmadığını ifade etti. Çünkü evlerine işaret konulan ailelerin açıklamasına Sünni komşuların da gelip destek verdiğini vurgulayan Satiye, şunları deli getirdi: “AKP’nin siyasi temsilcileri özellikle kadınları tehdit ediyor. Çünkü toplumun hafızasında Maraş ve Çorum derin iz bıraktı. Çocukluğumuzdan beri biliyoruz. Hamile kadınların karnındaki çocuk süngülere takılıyor. Şimdi de seçimler bahane edilerek emekçi semtlerde yine dini kullanarak Maraş ve Çorum’u hatırlatıyorlar. Çünkü bu şekilde toplumsal hafızaya gönderme yapıyorlar. ‘Eğer bize biat etmezseniz bugün gene kapınızda oluruz’ diyorlar. Biz de bu korku iklimine karşı SKM olarak Yamanlar mahallesindeki kadınların yanında olacağız. Korku politikasına karşı İzmir Kadın Platformu ve Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu’nu dayanışmaya çağırıyoruz.”