Cezaevlerinde yaklaşık 7 bin tutsak açlık grevinde: Hep birlikte direnerek kazanacağız

  • 09:44 25 Mart 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Cezaevlerindeki PKK ve PAJK’lı tutuklular adına açıklama yapan Deniz Kaya, yaklaşık 7 bin tutsağın açlık grevinde olduğunu belirterek, “Eylemimizi taleplerimiz kabul görene kadar sürdüreceğiz. Ve biz diyoruz ki ne olursa olsun her koşulda, hep birlikte direnerek kazanacağız, özgürleşeceğiz. Yaşanan şehadetler karşısında herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi. 
 
Cezaevindeki PKK ve PAJK’lı tutsaklar adına yazılı açıklama yapan Deniz Kaya, Kürt halkının 21 Mart’ta 21’inci yüzyılı Kürtler başta olmak üzere bölge halklarının zafer yüzyılı haline getirdiğini belirterek, “Kürtler Ortadoğu’da barbarlığın ve kapitalizmin temsilcisi haline gelmiş DAİŞ’i tam da 21 Mart günü son sığınağı Baxoz’da direnerek mutlak bir zafer yarattı. Halklara hediye edilen bu direniş bayramı Rojava kahramanlarınca bir kez daha hakikate ermiştir” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik devam eden tecride karşı dünyanın her yerinde direnişle yanıt verildiğinin altı çizilen açıklamada, “Zindan öncülüğünde gelişen onurlu direniş gün be gün yayılarak, büyüyerek devam ediyor. Bu kutsal direnişte Mazlum Doğan yoldaşın Newroz meşalesini Zekiye Alkan Amed surlarında, Rahşan Demirel İzmir’de, Ronahi ve Berivan yoldaşlar kapitalist modernite hegemonyasının merkezinde bedenlerini Newroz ateşiyle buluşturdu” denilerek, en son Zülküf Gezen, Ayten Beçet, Uğur Şakar ve Zehra Sağlam’ın da tecride karşı yaşamlarına son verdiği hatırlatıldı. 
 
‘Hep birlikte direnerek kazanacağız, özgürleşeceğiz’
 
Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Dört yoldaşımızın şehadeti hem zafer inancımızı keskinleştirmiş hem de halkımızın kararlığını yükseltmiştir. Elbette böylesi muazzam direniş süreçlerinde şehadet en onurlu makamdır ve biz geride kalanlar için daha fazla direnme ve mücadele etme gerekçesidir. Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın eylemlerine verdiğimiz değer, değerlerin en büyüğüdür. Arkadaşlarımızın fedai eyleme giderken fedailik içinde fedailik yaparak olası şehadetlerin önünde set oluşturma ve başka şehadetlerin önüne geçme amacıyla tecride karşı eylemleriyle canlarını feda etmeleri niyet, cesaret, önderlik, partimiz PKK, PAJK ve insanlık adına onur vericidir. Öyle bir faşizmle karşı karşıyayız ki şehit yoldaşlarımızın cenazelerinden korkar olmuştur. Toplumsal geleneklerin uygulanmasına dahi izin vermemekte, gece yarıları zifiri karanlıklarda ailelerin rızası olmadan, cenaze kaçırılarak defin işlemleri yapılmaktadır. Vicdansızlık had safhadadır. Ve biz diyoruz ki ne olursa olsun her koşulda, hep birlikte direnerek kazanacağız, özgürleşeceğiz. Bu temelde başta Zülküf, Uğur, Ayten ve Zehra yoldaşlarımızın ailelerinin, Kürt halkının ve hepimizin başı sağ olsun diyor, tüm direnen yoldaşlarımızın kahramanlıklarını tekrar tekrar selamlarken ‘yaşam’a daha örgütlü yaklaşmayı da hep beraber esas alacağımızın sözünü vermeliyiz. Zafer elbette direnen yoldaşların ve halkın olacaktır.” 
 
‘Herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz’
 
Yaklaşık 7 bin tutsağın açlık grevinde olduğu aktarılan açıklamada, “Eylemimizi kararlıca  taleplerimiz kabul görene kadar sürdürmeye devam edeceğiz. AKP- MHP faşizmini yıkmak ve önderliğimizi özgür yaşar ve çalışır koşullarının sağlanması için önderliğimiz etrafında direniş çizgimizi daha da yükselterek büyüteceğiz. Yaşanan şehadetler karşısında bütün halkımızı, kurum ve kuruluşları, dünya ve Türkiye kamuoyunu, ‘ben insanım’ diyen herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz” denildi.