Medya Çınar’ın cenazesini almak isteyen halka saldırı

  • 14:08 25 Mart 2019
  • Güncel
MARDİN - Tecride karşı Mardin Cezaevi’nde yaşamını sonlandıran Medya Çınar’ın cenazesini almak isteyen kitleye saldıran polis 2 kişiyi gözaltına aldı. Saldırılara rağmen kitle “Şehit namirin” sloganları eşliğinde bekleyişini sürdürüyor.  
 
Tecride karşı Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşamına son veren 1995 Kızıltepe doğumlu Medya Çınar’ın cenazesini almak için Mardin Hastanesi Morgu’na kitle akın etmeye devam ediyor. Morgun etrafını kuşatan polisler, Medya’nın yakınlarıyla konuşarak “HDP’li vekilleri ve kitleyi dağıtın aksi halde cenazeyi alamazsınız” diyerek tehdit etti. Duruma tepki gösteren vekiller, “Biz buradan gitmeyeceğiz. Cenazeyi aile ile birlikte buradan çıkaracağız” dedi. Bunun üzerine kitleye kalkanlarıyla engel olmak isteyen polisler bir kişinin kolunu kırarak 2 kişiyi gözaltına aldı.
 
Cenazenin kitle ve vekillerin gitmesi halinde saat 17.00’da aileye vereceğini söyleyen Emniyet Müdürü’ne karşı kitle “Şehit namirin”, “Biji berxwedana zindanan” sloganlarıyla karşılık verdi. Kitlenin ve vekillerin hastane önündeki bekleyişi ise sürüyor.
 
Gözaltına alınanların isimleri şu şekilde: Mehmet Zeki Akgül ve kolu kırılan İbrahim Öner