Medya Çınar’ın ailesine cenaze aracı verilmedi

  • 15:53 25 Mart 2019
  • Güncel
MARDİN - İmralı tecridine karşı Mardin Cezaevi’nde yaşamına son veren Medya Çınar'ın cenazesini almak isteyen aileye cenaze aracı verilmedi.
 
Tecride karşı Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşamına son veren 1995 Kızıltepe doğumlu Medya Çınar’ın cenazesini almak için Mardin Hastanesi Morgu’na giden ailenin bekleyişi sürüyor. Saat 17.00'de cenazeyi alması beklenen aileye, cenaze aracı verilmediği öğrenildi. Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) ailenin cenazeyi alması için Diyarbakır'dan Cenaze Taşıma Aracı getirttiği öğrenildi. 
 
Aile tehdit edildi
 
Öte yandan Mardin Emniyet Amiri'nin aileyi "HDP'lilerin kitlesi burada olduğu sürece size cenazenizi vermeyeceğiz" diyerek tehdit ettiği ve bunun üzerine kitlenin hastane önünden ayrılmak zorunda kaldığı belirtildi. Artuklu seçim bürosuna gelen kitle burada "Şehid namirin" ve "Bijî berxwedana zindana" sloganları attı. Vekiller ise tüm engellemelere rağmen cenazeye sahip çıkacaklarını ve aileyi yalnız bırakmayacaklarını söyledi.
 
HDP'nin Batman ve Şırnak milletvekilleri de taziyeye katılmak için Mardin'e geldi. Cenaze aracının gelmesinin ardından Medya'nın cenazesi defnedilmek üzere Kızıltepe ilçesinin Aşağı Çimenli (Margik) köyüne götürülecek.