Medya Çınar’ın cenazesi jandarma ablukasında toprağa verildi

  • 19:55 25 Mart 2019
  • Güncel
MARDİN - İmralı tecridini protesto amaçlı yaşamına son veren Medya Çınar’ın cenazesi, HDP’li vekil ve yurttaşların katılmasına izin verilmeden jandarma ablukasında toprağa verildi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto amaçlı Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşamına son veren Medya Çınar’ın cenazesi, Mardin Devlet Hastanesi Morgu’ndan alınarak Kızıltepe’nin Aşağı Çimenli (Margik) köyüne doğru yola çıkarıldı. Diyarbakır'dan gelen cenaze aracıyla morgdan alınan cenaze zırhlı araçlar eşliğinde Kızıltepe ilçesinde bulunan köye getirilirken, cenazeye başka araçların eşlik etmesine izin verilmedi. Ancak asker tarafından Mardin ve Kızıltepe arasında yollarda kurulan kontrol noktalarında yapılan engellemelere rağmen aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Pero Dündar, Ebru Günay, Nejdet İpekyüz, Feleknas Uca, Tuma Çelik ile HDP ve DBP Mardin il, ilçe yöneticilerinin de bulunduğu onlarca araçlık konvoy köy girişine ulaştı. 
 
Konvoy jandarma tarafından ablukaya alınan köy girişinde engellenirken, sadece ailenin ve cenaze aracının geçişine izin verildi. Jandarma, Valilik kararını gerekçe göstererek köye girişlere izin vermeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine HDP’li vekiller karara dair yazılı belge istedi. Kararı şu an gösteremeyeceklerini söyleyen askerler, köye girişe izin vermeyeceklerini belirtti. Askerler ile HDP'li milletvekilleri ve yurttaşlar arasında tartışma yaşanırken, askerler bu defa da "Aile sizi istemiyor " iddiasında bulundu. 
 
Vekiller köye alınmadı 
 
HDP Mardin Milletvekilli Ebru Günay ise , askeri yetkiliye "Yaptığınız hiç bir hukuka uymuyor. Siz devlet değilsiniz. Devlet biziz, biz bu ülkenin vekilleriyiz. Aileyi tehdit ediyorsunuz. Biz gidelim aile istiyorsa kovsun, size ne bundan?” şeklinde tepki gösterdi. 
 
Cenaze jandarma ablukasında toprağa verildi 
 
Kitle ve haber takibi yapan gazetecilerin köy girişinde bekleyişi devam ettiği sırada Medya Çınar’ın cenazesinin, jandarma ablukası altında sadece ailenin katılımıyla toprağa verildiği öğrenildi.