Açlık grevindeki tutsağın annesi: Herkes üzerindeki ölü toprağı atsın

  • 09:02 26 Mart 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - 100 gündür açlık grevinde olan oğlu Ömer Kabul ve diğer tutsaklar için geç olmadan bir şey yapılması çağrısında bulunan Emine Kabul, “Herkes susuyor ve sadece yaşananları izliyor. Yeter artık herkes üstündeki ölü toprağı atsın" diye belirtti.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde süresiz-dönüşümsüz açlık grevine giren 7 bine yakın tutsağın eylemi devam ediyor. Talepleri kabul edilene kadar eylemlerini sürdürme kararlılığını her fırsatta yineleyen tutsakların aileleri de kamuoyundaki sessizliğin son bulması için çağrıda bulunuyor. 
 
Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi eyleminin 100’üncü gününe giren tutsak Ömer Kabul'ün annesi Emine Kabul, tüm kesimlerin bu haklı talebe ses vermesini istedi. 
 
‘Ömer'im 100 gündür açlık grevinde’
 
100 gündür açlık grevinde olan oğlunun telefon görüşmelerine dahi zor çıktığını kaydeden Emine, sağlık sorunları nedeniyle aylardır görüşe gidemediğini söyledi. 
 
Emine, "Oğlum 100 gündür açlık grevinde. Biz bu durumda dışarıda bir öğün atladığımızda dayanamıyoruz. Onlar dört duvar arasında direniyor. Binlerce tutsak aylardır dört duvar arasında grevde. Kimse onların sesini duymuyor. Suçsuz haksız yere cezaevlerine girdiler. Şimdi de hepimizin istediği şeyi yani tecridin kalkmasını ve barışın gelmesini istiyorlar. Biz de bunu istiyoruz. Onların talebi bizim de talebimiz. Neden herkes buna kulaklarını tıkamış durumda?" diye sordu.
 
'Herkes yaşananları sadece izliyor '
 
Devletin saldırı zihniyetini her dönem açığa çıkardığını ifade eden Emine, "Biz artık bunlara şaşırmıyoruz. Devlet her dönemde yaptığı saldırılar karşısında ses çıkaranlara kulaklarını tıkadı. Bizi şaşırtacak bir şey yapmıyor. Bizim de halk olarak anneler olarak buna artık bir dur dememiz gerekiyor. Herkes susuyor, herkes yaşananları sadece izliyor. Cezaevlerinden hiç bir anne ölüm haberi almak istemez. Zaten orada yeterince baskı altındalar ve başlarına her şey geliyor. Şimdi de hepimiz için bedenlerini açlığa yatırdılar. Bu sadece onların değil hepimizin istediği bir şey. Herkes bunu görsün ve üstündeki ölü toprağı atsın" diye belirtti.  
 
'Sağlık durumu morali kadar iyi değil'
 
Oğlunun da diğer tutsaklar gibi sağlık durumunun iyiye gitmediğini belirten Emine, şöyle dedi: "Derisi incecik olmuş oğlumun çok kilo kaybetmiş. Ne o ne de diğerlerinin hiç bir farkı yok bende. Hepsi bizim çocuklarımız. Şu an ne durumda onu bile bilmiyorum. Rahatsızlanıyor mu ya da onlara ne yapıyorlar bilmiyoruz. Sağlık durumları kötü ama moralleri iyi onlar bize moral veriyorlar. Durum daha da kötüye gitmesin diye bir an önce bir çözüm bulunmalı."