Bir yıldır açık görüşe çıkarılmayan Nudem’e hücre cezası!

  • 09:07 26 Mart 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’ta açlık grevine başlayan Nudem Durak, çeşitli gerekçelerle verilen ceza nedeniyle bir yıldır açık görüşe çıkamıyor. Anne Xeice Durak, Nudem’in “Açlık grevlerini selamlıyorum” sözlerinin arından telefonun kesildiğini, iletişim ve görüş cezası verilerek hücreye konulduğunu aktardı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle birçok cezaevinde ilk grubun başlattığı açlık grevi eylemleri 101’inci gününe girerken, 1 Mart’tan itibaren tüm cezaevlerinde binlerce tutsak eyleme dahil oldu. Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’ta açlık grevine başlayan Nudem Durak’ın bir yıldır çeşitli gerekçelerle açık görüşe çıkarılmadığı öğrenildi. 
 
‘Açlık grevlerinden bahsettiği an telefonu kesildi’
 
En son geçen 2018 yılının Mart ayında Nudem’in açık görüşüne gittiklerini belirten anne Xeice Durak, bir yıldır her açık görüşün farklı bahanelerle yasaklandığını dile getirdi. Xeice, son telefon görüşmesinde ise Nudem’in “Açlık grevlerini selamlıyorum” sözlerinin arından telefonun kesildiğini, iletişim ve görüş cezası verilerek tek kişilik hücreye konulduğunu aktardı.
 
‘Tutsakları yalnız bırakmayalım’ 
 
Yaşanan durumun kabul edilemez olduğunu vurgulayan Xeice, “En son geçen sene bugünlerde onun görüşüne gittik. Ondan sonra ne kadar gitmek istesek de her ay farklı bir ceza verilerek görüş yasaklandı. Neden bu kadar baskı yapıyorlar? Cezaevi müdürüne sesleniyorum; Onların anneleri, babaları, çocukları yok mu, hiç mi yürekleri yanmıyor? Biz bunu kabul etmiyoruz. Çocuklarımıza dört duvar arasında baskı yapılıyor. Zaten açlık grevindeler. Bu baskılara bir an önce son verilsin. Herkes ses çıkarsın tutsakları yalnız bırakmayalım onların sesine ses olalım” diye konuştu.