‘Hükümet sorumlu davranmalı ve tecride son vermelidir’

  • 09:10 26 Mart 2019
  • Güncel
VAN - Cezaevlerinde yaşanan ölümlerden AKP iktidarı kadar bu süreçte sessiz kalan tüm herkesin sorumlu olduğunu belirten Van’daki kadınlar, “Açlık değil, sessizlik öldürüyor. Bizler sustukça onlar ölüyor. Aytenleri, Zülküfleri ve Zehraları yaşatalım” çağrısında bulundu.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 139’uncu gününe girdi. Bölge ve Türkiye cezaevlerinde ise 7 bine yakın tutsak, aynı taleplerle açlık grevi eyleminde. Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tecridi protesto amaçlı Zülküf Gezen’in yaşamını son vermesi ardından Gebze Cezaevi’nde Ayten Beçet, Oltu Cezaevi’nde Zehra Sağlam ve Mardin E Tipi Cezaevi’nde de Medya Çınar yaşamına son verdi. 
 
Açlık grevlerinin başladığı günden bu yana sesini yükselten kadınlar, ölümlerden iktidarın ve sessiz kalanların sorumlu olduğunu dile getirdi. 
 
‘Aytenleri, Zülküfleri ve Zehraları yaşatalım’ 
 
İktidarın bilinçli olarak sessizliğe büründüğünü belirten Derya Demircan, “Onlar yaşanılır bir ülke için bedenlerini açlığa yatırdılar. Bizler cezaevlerinden ölüm haberleri almak istemiyoruz. Kürt halkının cezaevi direnişine ses vermesi gerekir. Şuan da binlerce Zülküf ve binlerce Ayten direniyor. Cezaevlerinde açlık grevleri eylemi devam ediyor. Bir ölümün daha olmaması için herkesin bu sese kulak vermesi, Hükümet’in derhal bir adım atması gerekir. Anneler artık ağlamasın. Aytenleri, Zülküfleri ve Zehraları yaşatalım” çağrısında bulundu. 
 
‘Hükümet sorumlu davranmalı ve tecride son vermelidir’ 
 
Taybet Ersöz, sessizliğin ölüm getirdiğini dile getirerek, “Açlık grevine giren tutsakların talebi talebimizdir. Hükümet sessiz kaldıkça ölümler devam edecektir. Hükümet sorumlu davranmalı ve tecride hemen son vermelidir. Ne zamana kadar bu zülüm devam edecek? Anneler bu zulme karşı sessiz kalmamalı, bir Ayten, bir Zülküf daha ölmeden direnişe ses olmalıdır. Bizler sustukça onlar ölüyor. Açlık değil, sessizlik öldürüyor” dedi. 
 
‘Baharın gelişini engelleyemeyecekler’ 
 
“Böylesi bir süreçte susanları tarih affetmeyecektir” diyen Hasine Uçar da, şöyle dedi: “Tutsaklar, ölümler olmasın, müzakereler başlasın diye açlık grevindeler. Baharın gelişini engelleyemeyecekler. ‘Demokratım’ ve ‘vicdan sahibiyim’ diyen herkesin açlık grevlerine destek olması gerekir. Bu zulüm son bulmalı. Kazanacak olan Zülküfler ve Aytenler olacaktır.” 
 
‘Zülküflerin, Aytenlerin sesine ses olmalıyız’ 
 
Esmer Arman ise, tecridin son bulması çağırısı yaparak, “Bizler sessiz  olduğumuz için ölüyorlar. Cezaevleri direnişine sesi olmalıyız. Bir tek damla kanımız kalana dek mücadelemizi sürdüreceğiz. Kürt halkının üzerindeki tecrit son bulmalı ve Zülküflerin, Aytenlerin sesine ses olmalıyız” ifadelerini kullandı.