‘Kayyımın Cizresi’ sular altında kaldı: Ayağımızın çamuruyla sandıklara gideceğiz

  • 09:12 26 Mart 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Cizre’de Pazar akşamı etkili olan yağış ve kanalların “güvenlik” gerekçesiyle kapatılması nedeniyle birçok ev ve işyeri sular altında kaldı. İki kişinin yaşamını yitirdiği ilçede, evleri hasar gören yurttaşlar, “Bu mu yeni Cizre? Bu kayyımın Cizresi ve 31 Mart’ta ayağımızın çamuruyla sandıklara gideceğiz” diyerek tepki gösterdi.
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde Pazar akşamı etkili olan sağanak yağış sonrası 2 kişi yaşamını yitirirken, birçok ev ve işyeri sular altında kaldı. Gece boyunca yağan yağmur sonucu oluşan selin zararları gün ağarınca ortaya çıktı. Evlerinin duvarlarının yıkıldığı, çoğu evin çamur altında kaldığı mahallelerde, büyük maddi zarar oluştu. Konak, Nur, Cudi, Yafes, Sur, Dağkapı ve Şah mahallelerinde birçok evi ve işyerini su bastı. Nur mahallesinde bulunan kanal üzerindeki menfezlere çöp dolmasıyla birlikte kanaldaki toprak da kuvvetli yağmurla evlere doldu, birçok yurttaş evini terk ederek yakınlarına sığındı. Özcan Sokak’ta evlere kanal üzerinden hem yağmur suları hem de kanalizasyon suları taştı. Mahallede birçok ev kullanılamaz hale gelirken, eşyalar sular altında kaldı. 
 
Mahalleli daha önce imza toplamış!
 
Daha önce de defalarca gündeme gelen kanal kapaklarında bulunan mazgalların çıkarılması için mahalle halkının imza topladığı da ortaya çıktı. Gün boyu yolların çamur içinde olduğu Nur mahallesinde, ailelerin çoğu evlerini boşaltmak zorunda kaldı. 7’sinden 70’ine herkesin eline aldığı süpürgelerle evlerinin içini temizleyen yurttaşlar, geceden bu yana birden çok kez aradıkları belediyenin bir kez bile gelip durumlarını sormadığını söyledi. Yurttaşlar kayyım atandığı günden bu yana aynı şeyin yaşandığını ifade ederek, basında çıkan “Cizre’nin değişen çehresi” haberlerine çamurlu yolları göstererek “Bu bizim değil kayımın Cizre’si” diye tepki gösterdi. 
 
‘Bahçenin duvarı olmasaydı evimiz yıkılmıştı’
 
Taşan kanal nedeniyle bahçelerinin duvarının kırıldığını ve evin su altında kaldığını ifade eden Elif Turgut, “Biz daha bir şey anlamadan aniden sular yükseldi. Sonra bir anda evimizin içi su ile doldu. Bunlar kanalın ağzını kapatmaları yüzünden oldu. Mazgallar yüzünden burası bu hale geldi. Evi su basması nedeniyle elektrikleri de açamıyoruz. Eğer bahçenin duvarı olmasaydı ev komple yıkılırdı. Bahçe duvarı suyu biraz engelledi. Kapı kırıldı ama duvar kaldı. Çok korktuk ama çocuklarımı bir an önce kurtarmaya yöneldim. Çocukları çıkardıktan sonra evi bıraktık. Sabah bütün halıları kaldırdık şimdi bahçeyi nasıl temizleriz bilmiyorum” dedi.
 
‘Onlar 31 Mart’ta seli de bu çamuru da görecekler’
 
Elif, tepkisini şöyle sürdürdü: “Kayyım neyi temizliyor hiçbir şeyi temizlemiyor. Onlar böyle mi hizmet veriyor bize? Belediyenin gelip bize yardım etmesi gerekiyor. En baştan bu mazgalların takılmasına izin vermemesi gerekiyordu. Ama şimdi halimize bak. Onlar oya gelince istiyorlar ama biz de onlara oyu 31 Mart’ta göstereceğiz. Bu çamurlu ayaklarımızla gideceğiz oy vermeye.”
 
‘Bu bizim değil kayyımın Cizresi’
 
Nafel Dadak da, “Kayyım sürekli ‘Cizre’yi böyle yaptık şöyle yaptık’ diyor. Ama ne hale getirdiğini kendisi görsün. Bu durumu biz unutmayacağız. Bu bizim değil kayyımın Cizre’si” diye belirtti. Belediyenin yaşananlara müdahale etmesi gerekirsen hiçbir icraatta bulunmadığını dile getiren Nafel, “Bu caddelerin, evlerin temizlenmesi gerekiyor ama hiçbir şey yok. Siz bir şey görüyor musunuz? Ben de görmüyorum. Sadece çamur görüyorum” ifadelerini kullandı. 
 
’31 Mart’ı dört gözle bekliyoruz’
 
Fatma Şerifoğlu ise, “O kaymakamın demirleri yüzünden başımıza bunlar geldi. Elimde olsa bu çamurların hepsini toplar onun evine götürürdüm” sözleriyle öfkesini dile getirdi. Mazgalların çıkarılması için imza topladıklarını hatırlatan Fatma, “Başımıza getirmedikleri şey kalmadı. Defalarca dedik binlerce kez dedik ‘o demirleri oraya takmayın’ diye. İmza bile topladık ama bizi dinlemediler. Millet perişan oldu şimdi burada. Evde tek bir eşya kalmadı. Şimdi eşyaları bıraktık bu çamuru temizliyoruz. 31 Mart’ın gelmesini dört gözle bekliyoruz” dedi.