Dört bir yandan HDP rüzgarı esiyor: Sandıklardan demokrasi çıkacak

  • 14:32 26 Mart 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Yerel seçimlere sayılı günler kala Şırnak ve Muş'ta halk ile bir araya gelen HDP'liler, coşkuyla karşılanmaya devam ediliyor. Mardin'de ise 29 Mart'ta yapılacak olan final mitingi için çağrıda  bulunuldu.
 
31 Mart Yerel Seçimlerine sayılı günler kala seçim çalışmalarına hız veren Halkların Demokratik Partisi (HDP), Şırnak,Urfa ve Muş'ta halk ile bir araya geldi. Mardin'de ise 29 Mart günü yapılacak olan miting öncesi basın toplantısı düzenlendi. 
 
Şırnak
 
Seçim çalışmalarının coşkulu bir şekilde devam ettiği yerlerden biri olan Şırnak'ta bugün köyler ziyaret edildi. Köy ziyaretleri onlarca araçlık konvoy ile yapıldı. 
 
Çocuklar konvoya renk kattı 
 
Şırnak  kent merkezine yakın köylerde yapılan ziyaretlere eşbaşkan adayları Nurcan Altürk ve Hişyar Osal katıldı. Halk tarafından zafer işareti ve zılgıtlar ile karşılanan heyet halkla bir araya gelerek uzun süre halay çekti. Konvoyu gören kadınların camlardan heyete selam vermesi dikkatlerden kaçmazken, ziyaretler esnasında bayraklarla araçların arkasından koşan çocukların coşkusu da ziyaretlere renk kattı.
 
Cizre'de adaylar büyük coşku ile karşılandı 
 
Cizre'de ise aralarında belediye eşbaşkan adayları Berivan Kutlu ve Mehmet Ziriğ'in de olduğu bir heyet çevre köyleri ziyaret etti. Halk tarafından büyük bir coşku ve ilgiyle karşılanan heyet, her köyde halkın sorunlarını dinledi.
 
Urfa
 
HDP Urfa İl Örgütü de seçim çalışmalarını sürdürüyor. Ceylanpınar Belediyesi Eşbaşkan adayı Narin Gezgör ve kent milletvekili Ayşe Sürücü, Eyşok (Yukarı Esence) Mahallesi'nde kadınlarla bir araya geldi. Narin, 1 Nisan sabahı kendilerinden hileyle alınan belediyelerini halka teslim edeceklerini belirterek, AKP-MHP faşizmini kırmak için seçimlerin büyük bir fırsat olduğunu söyledi. DTK Eş Başkanı Leyla Güven ve cezaevlerinde süren açlık grevlerine dikkat çeken Narin, "PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yıllardır uygulanan bir tecrit var. Tecridi protesto etmek için 3 kadın 2 erkek arkadaşımız yaşamına son verdi. Leyla Güven'in ve cezaevindeki yoldaşlarımızın neden böyle bir eylem başlattıklarını iyi anlamak lazım. Sayın Öcalan'a uygulanan tecrit ülkenin karanlığa sürüklenmesi demek. Görüşmeler sağlanırken bir annenin dahi yüreği yanmadı" diye belirtti. 
 
'Belediyeler gerçek sahiplerine verilecek' 
 
Milletvekili Ayşe Sürücü de, 2014'de belediyenin hile sonucu kendilerinden alındığını, artık belediyeyi asıl sahiplerine teslim etme günü geldiğini vurguladı. 4 gün sonra sandıklara gidileceğini ifade eden Ayşe, şöyle konuştu: "Bizden zorla alınan belediyeyi çalınan el konulan belediyemizi alıp, çeteci zihniyeti göndereceğiz. Türkiye'de uygulanan zulüm en somut örneklerini Ceylanpınar'da görmek mümkün. Sayısız insan alınıp işkencelerden geçirildi. Artık onların iktidarına son vermek gerekiyor. Başta kadınlara, gençlere büyük görevler düşüyor. Son 4 günde seferber olmak lazım. Gün namus ve şeref günüdür. Bakın cezaevinde yaşamını yitiren Ayten arkadaşı defnetmemize bile izin vermediler. Bu sistem bu kadar yoldan çıkmış. Bu böyle gitmez. Açlık grevindeki arkadaşlarımızı da sahiplenmemiz lazım. Bir seçim çalışmalarımız sürüyor, bir yandan açlık grevindeki arkadaşların şahadeti karşısında yüreğimiz parçalanıyor. Artık yeter değil mi?"
 
Muş
 
HDP Bulanık İlçe Örgütü seçim çalışmaları kapsamında, otobüs terminalinde halk buluşması düzenledi. Buluşmaya, HDP Muş milletvekilleri Şevin Coşkun, Mensur Işık, HDP Muş Belediye Eşbaşkan Adayı Sırrı Sakık, Bulanık Belediye eşbaşkan adayları Eylem Saruca ve Adnan Topçu, Malazgirt Belediye eşbaşkan adayları, HDP ve DBp ilçe eşbaşkanları katıldı. İlçeye konvoyla giren HDP'li adaylara halk yoğun ilgi gösterdi. Yüzlerce kişinin katıldığı buluşmada, "Jin jiyan azadi", "Şehit namirin", "Bê serok jiyan nabe" ve "Bijî berxwedana zindana" sloganları atıldı. 
 
'Sandıklara sahip çıkacağız'
 
Buluşmada ilk olarak konuşan HDP Muş İl Eşbaşkanı Ferhat Çakı, 31 Mart seçimlerinden zaferle çıkacaklarını belirtti. Ardından konuşan Bulanık Belediye Eşbaşkan Adayı Eylem Saruca ise, "O kayyımları birlikte göndereceğiz. 31 Mart günü sandıklarımızı koruyarak, irademizin gasp edilmesi neymiş göstereceğiz. Kayyımlar geldiğinden beri, halkımız için hiçbir şey yapmamıştır. Bunu gözlerimizle görüyoruz. Sadece yollara birkaç makyaj yapmışlar. Bizleri kandırmaya çalışmışlar. Bu yüzden hepimizi 31 Mart günü çok büyük bir görev bekliyor. Hepimiz sandıklarımıza sahip çıkacağız ve irademizle sandıklarda demokrasiyi çıkaracağız. Kıp Ya Ma Ye" diye belirtti. 
 
'Tüm baskılara rağmen mücadelemizde vazgeçmeyeceğiz'
 
Tüm baskılara ve kirli ittifaklara karşı çalışmalarına devam edeceklerini söyleyen Adnan Topçu da, "Bütün engelleme ve baskılara rağmen mücadelemizden biran bile olsun, geri adım atmadık, atmayacağız. Her şeye rağmen seçim çalışmalarına devam ediyoruz" dedi. 
 
'Bunun altından çıkamayacaklar'
 
Buluşma, Şevin Coşkun'un söz almasıyla devam etti. Şevin, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması için açlık grevlerine girenleri selamladığı sırada kitle, "Leyla Güven onurumuzdur", "Şehid namirin" sloganları attılar. Şevin, "Tecridi protesto etmek için cezaevlerinde binlerce arkadaşımız şu an süresiz dönüşümsüz açlık grevindeler. Bu eylemler cezaevleri duvarlarını aşarak, dünyanın birçok yerinde sürmektedir Adalet Bakanı ve hükümete yaptığımız tüm çağrılara rağmen hep sessiz kaldılar. Ne yazık ki cezaevinden 4 cenaze çıktı. Bunların vebali hükümetin ve Adalet Bakanlığı'nın boynundadır.  Bunun altından çıkamayacaklar" ifadelerini kullandı. 
 
'Halkın iradesini sorgulamak kimsenin haddine değil'
 
Erzurum Oltu Cezaevi'nde iki gün önce tecride karşı yaşamına son veren Zehra Sağlam'ın taziyesine gitmelerinin engellendiğini hatırlatan Şevin, "15 gün boyunca köyün yasaklandığı söylendi. Artık insanlık değeri ayaklar altına alınmış durumda. Bunlar ne bir Fatiha okumamıza ya ne de bir taziyeye gitmemize tahammülleri kalmamıştır. Bir de kalkıp halkımızı dinsizlikle suçlamak tavırlarındalar. Kürt halkının inancını sorgulama kimsenin haddine değil. Değerli halkımız 31 Mart'ta tüm bu zulme karşı sandıklarda cevabımızı vereceğiz. Bize meydanlarda Osmanlı tokadı sallayanlara ile cevap vereceklerini söyleyenlere biz Selahattin Eyyubi tokadıyla cevap vereceğiz. Çünkü Selahaddin Eyyubi'nin tokadı adaletin, hakkın ve hukukun silesidir" sözlerini kullandı.
 
 31 Mart günü halkın iradesini gasp eden kayyımları göndereceklerini belirten Şevin, tüm halkı sandıklara ve iradelerine sahip çıkmaya çağırdı. 
 
Muş Belediye Eşbaşkan Adayı Sırrı Sakık ise, "Ülkeyi yönetmeyen iktidarlara 31 Mart'ta ders vereceğiz. Siz bu ülkeyi 17 yıldır yönetiyorsunuz. Ama biz bu yoksulluktan bıktık. Biz 31 Mart'ta buna cevap vereceğiz" diyerek tüm halkı sandıklara sahip çıkmaya çağırdı.
 
Konuşmaların ardından buluşma sona erdi.
 
Mardin
 
HDP Mardin Örgütü ise 29 Mart'ta Mardin merkezde yapılacak olan büyük final mitingi için il binasında basın toplantısı yaparak mitinge çağrıda bulundu. Açıklamaya HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il eşbaşkanları katıldı. Açıklamayı HDP Mardin İl Eşbaşkanı Eylem Amak okudu. 29 Mart Cuma günü saat 14.00'da Karayolları Parkı'nda HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin katılımıyla Büyük Mardin Mitingini yapacaklarını söyleyen Eylem, "Gasp edilen irademize sandıkta vereceğimiz cevabı, seçimden önce bir kez daha göstermek için hepinizi Mardin Mitingimize bekliyoruz"  dedi.
 
'8 ve 21 Mart ruhu ile final mitingini yapacağız '
 
Yerel seçimlere günler kaldığını hatırlatan Eylem, "Bizler 8 Mart ve 21 Mart  Newroz ruhu ile final mitingimizi gerçekleştireceğiz. Halk sandıklara gitmeden önce Mardin final mitinginde gasp edilen haklarına sahip çıkmaları için yapılacak olan mitinge davet ediyoruz. Bizler inanıyoruz ki halkımız  gereken cevabı sandıklarda verecek" ifadelerini kullandı.